SPORTMIX: FLORBAL A HÁZENÁ

0

Je více než potěšitelné, že vedle mistrovských soutěží v jednotlivých sportech se nezapomíná ani na sport školní. Vše je pak ještě umocněno dosahovanými úspěchy týmů, složených ze školáků s různorodými zájmy. Na nedávný turnaj v malé kopané v turnovské „hotelovce“ úspěšně navázali v Liberci také florbalisté.
Výkladní skříní turnovské házené je aktuálně druholigový ženský tým, o jehož budoucnost zřejmě není třeba se bát, protože nastupující generace vedená kvalitními trenéry si vede víc než zdatně. Mládežnické kategorie prostě válí a Turnov je v jejich soutěžích velice výrazným pojmem.

FLORBAL
* Středoškolský sport – krajské finále

V pondělí 6. května se v hale míčových sportů v Liberci konalo krajské kolo ve florbalu chlapců. Turnaje se zúčastnily celkem čtyři týmy a hrálo se systémem každý s každým. Účast si vítězstvím v okresním kole vybojovali mj. také studenti OAHŠ a SOŠ Turnov.

V prvním zápase si tým složený ze žáků z „Alešovky“ a ze „Zborovské“ celkem s přehledem poradil s výběrem gymnazistů z Jablonce v poměru 4:1. Druhý zápas však turnovským studentům výsledkově nevyšel a z palubovky odešli s prohrou 1:3, když nestačili na hráče později vítězné SŠaMŠ Liberec. Třetím týmem, který se turnovským středoškolákům postavil do cesty, byli reprezentanti českolipského gymnázia. Utkání mělo jednoznačný průběh a na konci hrací doby svítilo na ukazateli skóre 3:0 ve prospěch Turnovanů.

Vzhledem k tomu, že tým z Liberce v celém turnaji ani jednou nezaváhal, v konečném pořadí hráči z města drahokamů obsadili krásné druhé místo. Nejproduktivnějším hráčem družstva OAHŠ a SOŠ byl žák třetího ročníku studijního oboru strojírenství Matěj Stránský s bilancí 4+4. „Tímto si dovolujeme poděkovat jménem školy všem zúčastněným za skvělou reprezentaci naší školy a v neposlední řadě také města Turnov za podporu,“ uvedli spokojení pedagogové Karel Vodrážka a Jan Barochovský.

Konečné finálové pořadí:
1. SŠaMŠ Liberec
2. OAHŠ a SOŠ Turnov
3. Gymnázium U Balvanu Jablonec nad Nisou
4. Gymnázium Česká Lípa

V dalším turnaji, který se konal v hale míčových sportů v blízkosti liberecké Home Credit Arény si poté své okamžiky slávy užily také středoškolačky, resp. všechna vítězná dívčí družstva z jednotlivých okresních turnajů. Díky výhře na Semilsku se na něj kvalifikovalo také družstvo studentek z turnovské OAHŠ a SOŠ.
Poté co reprezentantky největší turnovské střední školy těsně prohrály s Českou Lípou a remizovaly s Libercem, vysoko zvítězily nad Jabloncem nad Nisou, což jim celkově vyneslo pěkné 3. místo. Poděkování za dobrou reprezentaci školy i města si tak vysloužil tým ve složení: E. Šléglová (1CR), E. Nosková (1H), R. Suchá (1H), A. Dobrovolná (1H), A. Burkoňová (1OA), N. Drobná (1KČ), L. Prajzlerová (2H), P. Procházková (2H), K. Vomáčková (2H), T. Siřišťová (2OA) a S. Tůmová (3OA).
Ondřej Illich

HÁZENÁ
* 2. liga, ženy

Po sedmi vítězných zápasech prohrálo turnovské družstvo žen v hale Sokola Kobylisy 22:17 a o týden později na palubovce Českých Budějovic 31:25. Oba prohrané zápasy měly podobný charakter: Spoustou technických chyb a neproměňováním šancí umožnily Turnovanky soupeřkám, aby si pohodlně v domácím prostředí dokráčely k vítězství a zisku dvou bodů.

TJ Turnov – DHK Pardubice 29:26 (14:14). Sestava (branky): Žmolilová M., Podhajská L. – Palounková Ž (7/1), Aissi D. (7/2), Šteffanová J. (6), Cvrčková L. (3), Vítová A. (2), Rybáková H, (2), Nováková Kat. (1), Adamová B. (1), Nováková Kristýna, Berndtová E., Egertová J.
Turnovské hráčky chtěly po dvou prohraných zápasech na hřištích soupeřů v posledním domácím i druholigovém zápase ročníku 2023/2024 uspět. Bohužel hra obou družstev byla od úvodního hvizdu plná nepřesností a ztrát balónu, neproměňování šancí a jen díky brankářkám tak na konci prvního poločasu svítila na ukazateli remíza.
Druhý poločas začal podobně jako první a až do jeho 20. minuty se nic podstatného nestalo. Naštěstí před koncem zápasu se šňůrou čtyř branek podařilo strhnout vítězství na svou stranu turnovským hráčkám. Když obdržela pardubická hráčka za úder do obličeje přímou červenou kartu, tak se hra domácích házenkářek podstatně uklidnila a bez nervů si v klidu splnily svůj předzápasový cíl. „Obě družstva nepředvedla žádnou krásnou házenou, spíše to byl takový poslední boj před koncem sezony a já jsem rád, že jsme ho zvládli a získali poslední dva body do tabulky,“ prohlásil spokojený trenér Marek Novák.
Jak přiznal, při dvou posledních prohrách se bohužel ukázalo, že absence Kristýny Brožové, která se zranila v domácím zápase s Astrou Praha, byla pro jeho družstvo velká ztráta. Turnov tak přišel o jednu z klíčových hráček, která svojí chutí hrát pozvedla a strhla hru celého týmu k lepším výsledkům. Její hostování v srdci Českého ráje tak bylo ku vzájemnému prospěchu. Nová sezona 2024/2024 začne v prvním zářijovém týdnu.

Konečná tabulka letošního ročníku:
1. DHC Slávia Praha B 20 18 1 1 707:475 37
2. HC Háje 19 14 1 4 558:465 29
3. Loko Č. Budějovice 20 13 0 7 605:531 26
4. DHK Pardubice 20 11 3 6 607:575 25
5. Sokol Písek B 20 12 1 7 588:567 25
6. TJ Turnov 20 9 0 11 503:519 18
7. Sokol Kobylisy II 20 8 1 11 485:522 17
8. Spartak Ústí n. L. 20 8 1 11 542:595 17
9. HC Plzeň 19 7 0 12 487:543 14
10. Slavoj Žirovnice 20 3 0 17 548:678 6
11. TJ Astra Praha 20 2 0 18 448:607 4

* Mládežnická házená

Dalším mistrovským turnajem pokračovala soutěž starších žákyň v Pražském přeboru, tentokráte na venkovním hřišti Astry Praha. Až na ten poslední mladé Turnovanky první tři duely zvládly na jedničku.

TJ Turnov – DHK Baník Most 14:11 (7:7). Sestava (branky): Kropáčková K, Drbohlavová A. – Nováková K. (6), Valentová K. (4/1), Peštová A. (2), Roubíčková K. (1), Holubková K. (1), Švermová D., Roubíčková A., Šritrová E., Janků V., Otmarová M., Egertová A.

TJ Turnov – Astra Praha 18:16 (8:9). Sestava (branky): Kropáčková K, Drbohlavová A. – Valentová K. (6/1), Nováková K. (5), Holubková K. (2/1), Janků V. (2), Peštová A. (2), Šritrová E. (1), Roubíčková A, Roubíčková K., Švermová D. Otmarová M., Egertová A.

TJ Turnov – DHC Slavia B 15:13 (8:9). Sestava (branky): Kropáčková K, Drbohlavová A. – Janků V. (6/0), Valentová K. (5/0), Peštová A. (2/0), Nováková K. (2/0), Roubíčková A. Šritrová E., Roubíčková, K. Švermová D., Holubková K., Otmarová M., Egertová A.

TJ Turnov – Spartak Ústí nad Labem 8:15 (7:6). Sestava (branky): Kropáčková K, Drbohlavová – A. Peštová (3), Viktorie J. (2), Šritrová E. (1), Roubíčková K. (1), Valentová K. (1), Roubíčková A., Nováková K., Švermová D., Holubková K., Otmarová M., Egertová A.

Turnovanky odehrály takticky a bojovně tři zápasy, kde i přes nepříznivý stav v prvním poločase otočily výsledek během druhé půle na svou stranu. Naopak tomu bylo proti Ústí. „Byl to ve všech směrech asi nejhorší poločas, co holky odehrály. Snad to bylo tím, že již byly unavené, protože v předposledním zápase se vytáhly a konečně porazily Slavii Praha B, což byl jeden z našich velkých cílů pro tuto sezonu. Možná k tomu přispělo i to, že se hrálo na venkovním hřišti při teplotě okolo 25 °C, na což nebyly připravené a zvyklé, kdo ví. Velkou pochvalu si zasloužily obě naše brankářky, které si držely po celý turnaj skvělou formu. Musím vyzvednout výkon Drbohlavové, která proti Slávii doslova v bráně čarovala a její statistika se zastavila na 55 %, což je skvělá vizitka. Nejlepší střelkyní našeho družstva byla Valentová s patnácti góly,“ shrnul turnovský kouč Novák.
Jeho týmu v tabulce prozatím patří 4. místo o horší skóre než Slavia B. Ještě jeden turnaj se však v Praze bude hrát 18. května a může Turnov posunout na 2. nebo 3. místo v soutěži, což by byl výborný výsledek.

* Již 10. turnaj přeboru středočeského kraje odehrálo také družstvo mladších žákyň a v Poděbradech ani v jednom ze tří utkání nepoznalo porážku.
TJ Turnov – HC TJ AŠ Mladá Boleslav 17:9 (12:2), TJT – Házená Poděbrady 22:8 (8:3), TJT – SK Hudlice 17:5 (9:3). Sestava (branky): Mlejnková N. – Holubková K. (11/1), Šritrová E. (9/1), Peštová A. (8), Pařízková T. (7/1), Roubíčková A. (6), Egertová A. (5/1), Flanderková M. (4), Marková Z. (3), Rymplerová V. (1)
Pochvalami nešetřily jen turnovské trenérky J. Egrtová a S. Hušková, ale za předvedené akce chválili také zde přítomní diváci. Jen prý je potřeba ještě zapracovat na obraně, která občas zaskřípala a několikrát se nechala hrou soupeřek „uspat“ i brankářka.

* V sobotu 4. května pořádal turnovský trenér družstva „mini“ Petr Hataš pro své svěřence turnaj středočeské ligy minižactva, kterého se zúčastnilo celkem 10 družstev rozdělených do dvou skupin. Tato věková kategorie hraje „malou házenou“, což znamená menší hřiště, menší brány než u klasické házené a na hřiště nastupují 4 hráči + 1 do brány; v této soutěži hrají chlapci s děvčaty.
I když se turnaje na domácí palubovce bohužel nezúčastnili všichni trénující turnovští hráči a hráčky této věkové kategorie, i tak TJ Turnov dal dohromady dvě družstva. Jedno vedl trenér Hataš a druhé koučovaly Štěpánka Hatašová a Soňa Hušková. V roli rozhodčích pomohl také Miloš Podzimek a mladší žákyně Kačka Holubková, Adéla Egertová, Anetka Peštová a Natka Mlejnková.
Sestava: Frydrych V., Jaroščáková E., Záchelová B., Trnková K., Kovářová E., Hlaváčová N., Kudrnáčová A., Trnková K., Daňková M., Jindrová B., Egertová V., Studničková N., Krámská M.

Připravila Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.