REKONSTRUKCE HISTORICKÉHO STROPU SOKOLOVNY

0

Turnovská Sokolovna ve Skálově ulici byla slavnostně otevřena 28. a 29. května 1898. V těchto dnech tedy slaví úctyhodných 122 let. Patří k nejstarším v naší zemi, podle dobových materiálů byla ve své době první reprezentativní budovou ve městě. Slavnostní výzdobu objektu pořídil legendární turnovský malíř Jan Prousek, pod jím malovaným stropem cvičilo několik generací dětí a dospělých. Ke stropu vzhlíželi lidé ještě za starého mocnářství, za Masarykovy republiky, za okupace i v letech budování komunismu. A cvičí se zde dodnes. Nelze si bohužel nevšimnout, že strop není zrovna v nejlepším technickém stavu.

Historický strop sokolovny malovaný Janem Prouskem

O jeho rekonstrukci se hovořilo i na dubnovém zasedání zastupitelstva města. Zastupitel Tomáš Špinka (ODS) toto téma navrhl jako samostatný bod jednání, což se také stalo. Špinka žádal jako podporu města vyčlenit příspěvek na letošní Memoriál Ludvíka Daňka (400 tisíc), který se nekoná. Částka by zatím zůstala v záloze a čekalo by se, až jak dopadne žádost Sokolů o dotace.
Jak zaznělo, Sokol Turnov získal dotaci z ministerstva školství ve výši 4,1 mil. Kč. Záchrana stropu přijde na 5,8 mil. Kč a přípravné práce a doprovodné činnosti na dalších 400 tisíc. Je žádáno o dotaci z města a Libereckého kraje (0,7, resp. 0,6 mil. Kč), zbytek nákladů bude Sokol hradit ze svých peněz.

Aktuální technický stav objektu popsal starosta Sokola Milan Hejduk: „Celá stropní a půdní konstrukce je v havarijním stavu. Jsou uhnilá zhlaví trámů, které nesou stropní konstrukci. Prkenný strop a půdní podlaha jsou po zatékání do objektu po krajích sálu také uhnilé a hrozí dokonce propadnutím. Vlastní strop hlavního sálu, který má výrazně praskliny, musí projít opravou slámového roštu, historické omítky, celkovou obnovou malby a rekonstrukcí stropních prvků. Všechny tyto činnosti jsou specializované restaurátorské práce.“

Práce na rekonstrukci již začaly

Jak zaznělo v diskuzi na veřejném zasedání zastupitelstva, sportovní výbor podle zastupitele Jiřího Mikuly (PROTO) schválil doporučení, aby město na rekonstrukci historického stropu přispělo. Podle zastupitele Zbyňka Miklíka (Piráti) by ale město mělo investovat pouze do svého majetku, případně by Sokol mohl za podporu přistoupit na nějakou výměnu, například pozemků kolem objektu. Místostarostka Jana Svobodová připomněla, že v tomto případě se jedná o historické dědictví, které je třeba chránit. Starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) chce podporu řešit systémově, město podle něho bude hledat vhodný způsob, jak rekonstrukci historického stropu podpořit, téma bude projednáno na radě města.

Původní návrh zastupitele Špinky na případné využití rezervy z dotace na memoriál schválen nebyl.

Práce na rekonstrukci stropu již nicméně začaly, v prvním květnovém týdnu je v sále instalováno lešení, první etapou jsou práce v půdním prostoru a rekonstrukce zhlaví stropních trámů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.