POKUD SE ROZJEDE PROVOZ ALESPOŇ OD NOVÉHO ROKU, TAK SE, DOUFEJME, PODAŘÍ OBNOVIT ČINNOST V PLNÉM ROZSAHU

0

Jaká byla sezona turnovských orientačních běžců a jak Tělovýchovná jednota Turnov zvládá letos již druhé uzavření sportovišť a výrazné omezení činnosti? Na to jsme se zeptali vedoucího TJ Turnov a současně trenéra orientačních běžců Filipa Stárka:

* Na jaře jsme se spolu bavili o tom, jak jste si poradili v oddíle orientačního běhu v době karantény a jak je možné bojovat s negativními důsledky izolace u mládeže. Po více než půl roce tu máme opakování nouzového stavu a zavření škol. Co se opakuje a co je jinak?
Platí, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Jiná je celková nálada ve společnosti, organizace školní výuky i další věci. Zvykli jsme si na koronavirové ohrožení v tom dobrém i špatném. Vlna jarního vzedmutí občanské sounáležitosti postupně přešla do určité otrlosti a rezignace. A teď navíc vůbec nemůžeme organizovat společné tréninky, a to poznamenává zejména práci s dětmi a žáky, ale trpí i práce s dorostem.

* Jak vůbec proběhla sezona orientačního běhu a jak se našim dařilo?
Byla extrémně krátká a v mnoha ohledech náročná. Závodní období se smrsklo na pět týdnů v září a říjnu. Při vší té bídě se naštěstí podařilo uskutečnit téměř všechna mistrovství ČR, pro nás bohužel až na MČR klubů, kde se nám v minulosti hodně dařilo a letos jsme už zase patřili mezi favority. Klidnější léto nám umožnilo uskutečnit tábory v Krčkovicích, soustředění i vícedenní závody Pěkné prázdniny v Českém ráji, byť v omezené podobě. Mezinárodní závody vč. MS juniorů, ME dorostu se nekonaly vůbec. Z mistrovství ČR si naši mladí závodníci v kategorii dorostu a juniorů přivezli celkem šest medailí, nejcennější byla zlatá medaile ve smíšené dorostenecké sprintové štafetě. Takže výsledkově určitě spokojenost. Náš dorost se posunul mezi úplnou špičku, a to konkurence neustále roste. Máme i výborné žáky, ale ti to bohužel neměli skoro možnost v závodech předvést, jejich jediné mistrovství se neuskutečnilo. Individuální medaile přivezli i naši veteráni. Naším cílem je postupné navázání na přeci jen už sedm let staré medaile v kategorii dospělých.

Palubovka haly TJ po rekonstrukci

* Jak udržujete tréninkovou činnost v současné době?
Dali jsme si po vypjatém konci závodní sezony trochu pauzu, od začátku listopadu ale začal nový tréninkový rok a snažíme se udržet motivaci a tréninkovou činnost ve všech skupinách. U dorostu a starších je těžiště v individuálních tréninkových plánech a komunikaci s trenéry on-line včetně společného posilování. Podobně jako na jaře je postaveno několik tréninků v okolí Turnova a v rámci oddílu si můžete stáhnout mapu s tratí a individuálně si jí proběhnout.

* Dá se i z podzimní izolace vytěžit něco pozitivního? Na jaře jste doporučoval svým svěřencům rozepsání denního programu v jednotlivých blocích, platí to i teď?
Rozhodně se dá pracovat na sobě i na vztazích s ostatními. Krize (nejen koronavirová) je signál, že je něco špatně a zároveň šance změnit zaběhnuté stereotypy. Školy přešly na distanční výuku, takže tu není takový prostor pro prokrastinaci (odkládání úkolů) dopoledne, ale určitě je dobré si stanovit priority pro volný čas – co se chci naučit sám za sebe, jakou práci pro sebe i blízké chci zvládnout, jak připravit společnou zábavu v rodině, který kout Českého ráje navštívím, co aktivně odtrénuji. A pro nás všechny je to šance si uvědomit, co je v životě důležité a co nás spojuje. Oddíl orientačního běhu v Turnově se snažíme budovat jako společenství, kdy sportovní trénink a výsledky jsou jen částí našeho klubového života. „Nikdy nepoběžíš sám,“ je naše parafráze známého chorálu.

* Jak zvládáte v TJ Turnov uzavření vnitřních sportovišť?
Obtížně. Finančně to snad zatím ustojíme, i když uzavření podzimní sezony nás odřízlo od příjmů ze sportovišť od škol, oddílů i veřejnosti, stojí i Sportcentrum, sportbar, chata v Kořenově zeje prázdnotou. Navíc je samozřejmě smutná prázdná hala a ostatní provozy, a nepříjemné jsou i nezbytné úsporné kroky, přerušení činnosti a vazeb v oddílech i TJ. Pokud se rozjede provoz aspoň od Nového roku, tak se, doufejme, podaří obnovit činnost v plném rozsahu. Podařilo se nám využít pauzu a provést během tří týdnů náročnou a nezbytnou rekonstrukci palubovky haly TJ Turnov, která sloužila bez oprav už 15 let, takže natěšení sportovci se vrátí do nového. S financováním pomohly i oddíly TJ a museli jsme omezit jiné opravy, ale výsledek stojí za to a hlavně to už bylo potřeba.

* Kdy myslíte, že se vše vrátí k normálu? Nějaký vzkaz na závěr?
Jestli nás pandemie něco naučila, tak to, že nic není jisté a jednoduše předvídatelné. Za sebe spoléhám na vakcínu, ta by myslím mohla jako systémové řešení fungovat. Ale alarmující byl na podzim chaos ve vyhlašování opatření, zvláště lituji školy a rodiče dětí. A jestli mohu něco doporučit, tak úžasné závěrečné filmové poselství 94letého přírodovědce Davida Attenborougha „Život na naší planetě Zemi“ (Netflix). To se prostě musí vidět! Pro mě je tohle poselství roku!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.