ZAHRADA PANORAMA ČESKÝ RÁJ. PŘEDSTAVUJEME UNIKÁTNÍ PROJEKT – PODPOŘTE HO V CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽI!

0

Na jižním svahu mezi Rovenskem pod Troskami a obcí Štěpánovice leží nenápadná zelená oáza. Na první pohled vypadá jako nějaký park, někdo by si mohl myslet, že arboretum. Jde o zahradně-architektonické dílo dvou manželů, zahradníků, kteří si zde plní své sny. Původním cílem majitelů Romany a Petra Halamových (DIKÉ ZAHRADY) bylo postavit rodinné sídlo sladěné s okolím, které nebude v krajině rušivým elementem, což se více než podařilo. Vzniklo totiž neobyčejné dílo, a to nejen svou rozlohou téměř dvou hektarů, ale zejména svou pestrostí, elegancí a všudypřítomnou atmosférou, která zde na návštěvníka dýchá na každém kroku.

Zahrada v moderním přírodně-krajinářském stylu obsahuje téměř všechny současné trendy, které dnes zahradní architektura používá. Tento styl a přístup k životnímu prostředí nevznikl kopírováním nápadů dnešní doby, ale již v době plánování zahrady před dvaceti lety. Už tehdy majitelé například věděli, jak budou hospodařit s dešťovou vodou, protože kromě vodovodního řadu tu nebyl jiný vlastní zdroj vody. Stejně tak přistupovali k plánování staveb. Chtěli šetřit energiemi a minimalizovat tepelné ztráty, a to vše v době, kdy neexistovaly žádné podpůrné dotační pobídky a o těchto trendech a řešeních se diskutovalo hlavně mezi architekty na různých odborných akcích a výstavách.

Rad a doporučení ze všech stran bylo mnoho, nakonec bylo rozhodnutí na nás, říkají oba manželé. Při zemních pracích se maximálně šetrně hospodařilo s ornicí – před zahájením stavby byla téměř z poloviny plochy provedena skrývka, aby se půda neznehodnotila. Pro velký rozsah a náročnost trvaly tyto práce s přestávkami skoro tři roky.

Modelací terénu ze zeminy vytěžené při hloubení jámy pro přírodní jezero vznikl kopec ve tvaru čočky, aby maximálně akumuloval sluneční záření. Skvěle to vyhovuje révě, kterou zde majitelé pěstují již řadu let a z níž vzniká skvělé víno s charakteristickým projevem odrážejícím charakter lokality. Kopec je zároveň výměníkem, tedy i zdrojem tepla pro zemní kolektor, jenž nasává vzduch k větrání a temperování domu a oranžerie v zimním období. Pod svahem do terénu zapuštěná oranžerie tak nepotřebuje vytápět, a přesto dává i v zimním období tolik citrusového ovoce, že je domácnost v tomto ohledu soběstačná.

Promyšleně modelovány byly také ostatní plochy zahrady, na nichž se prostírají přírodní květnatá louka, step s divokou teplomilnou flórou, ale i standardní smíšené trvalkové záhony s dřevinami. Hlavní roli zde hrají stromy, které tvoří kostru zahrady a splývají s okolím. Po obvodu zahrady byly totiž vysázeny hlavně domácí, tzv. autochtonní druhy, jako jsou borovice lesní, hlohy, jilmy, lísky apod., a okrasné stromy jsou jen uvnitř zahrady. Můžete zde najít raritní semenáč zakrslého stříhanolistého buku lesního z vlastního výsevu, nebo málo známé stromy, jako jsou např. dub vrbolistý, skupina různých druhů sequoiovců obrovských, maclura oranžová ad. Velké zastoupení mají i popínavé rostliny na různých konstrukcích, zejména ty užitkové. Díky místnímu klimatu zahrada pravidelně dává tradiční jižní ovoce, jako jsou broskve, meruňky, nektarinky aj., ale i méně známé plody kaki, kiwi, muďouly a další teplomilné druhy. Letošní rok není výjimkou.

Velkou vášní majitelů jsou bonsaje, které pěstují od studijních dob a pro které byly postaveny speciální retenční stoly, které dokážou všechnu přebytečnou vodu hospodárně vracet zpět do systému a recyklovat. Zároveň zvyšují vlhkost prostředí, což bonsajím, a nejen jim, vyhovuje.

Nápadů a opatření, které rozumným způsobem hospodaří s vodou a energiemi, je na pozemku mnohem více. Majitelé se o ně s veřejností ochotně dělí v televizních pořadech jako jsou Ferdinandovy zahrady, Rady ptáka Loskutáka, Receptář prima nápadů a také v několika reportážích regionální TV. O zahradě Panorama byla také napsána řada článků v odborných i hobby časopisech (např. https://www.casopisinspirace.cz/jezero-v-raji-srdce-jednoho-zahradnika/).

Na odborných přednáškách a výstavách byla veřejnosti prezentována zelená vegetační střecha i koupací biotop. Tyto stavby získaly v minulých letech ocenění Zelená střecha roku a Koupací jezírko roku v soutěžích pořádaných Svazem zakládání a údržby zeleně.
Mirek Cogan

 

PODPOŘTE VÝJIMEČNOU ZAHRADU V ČESKÉM RÁJI V CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽI
Zahrada Panorama byla nominována a následně i přihlášena do letošní soutěže ADAPTERRA AWARDS 2024 pořádané NADACÍ PARTNERSTVÍ. Soutěž přináší příklady úspěšných adaptací na změnu klimatu a dokazuje, že výjimečných výsledků lze dosáhnout vlastními silami i bez milionových nákladů a dotací. Zahrada Panorama se tak stává inspirativním příkladem promyšlené a citlivé výsadby pro příznivce zeleně od stavebníků bytových a rodinných domů až po chataře a zahrádkáře. Má šance dobře reprezentovat nejen sama sebe, ale i Liberecký kraj a Český ráj.
Pokud se vám líbí a svými nápady vás zaujala, budou její tvůrci, manželé Romana a Petr Halamovi moc rádi, zvláště když je navíc podpoříte ve veřejném hlasování o Cenu sympatie, které momentálně probíhá na stránkách ADAPTERRA AWARDS.
Vše o této zahradě najdete na https://www.adapterraawards.cz/cs/Zahrada-Panorama.
Pro hlasování stačí na této stránce kliknout v odkazu na oranžový rámeček s textem HLASUJ, vyplnit jméno a e-mailovou adresu a následně to potvrdit ve svém e-mailu, jinak je hlas neplatný.

Pozvánky:

* Čtvrtek 26. září: ZAHRADA PANORAMA – PŘEDSTAVENÍ VÝJIMEČNÉHO PROJEKTU. Beseda o Zahradě Panorama manželů Romany a Petra Halamových ve Štěpánovicích, která se aktuálně účastní prestižní soutěže Adapterra Awards. Beseda s konkrétními návody, jak svoji zahradu upravit a připravit v probíhající změně klimatu, aby vám nadále dobře sloužila. Doplněno bude také ochutnávkou vína z Českého ráje. Informační centrum na náměstí Českého ráje, začátek v 16.00 hodin.

* Čtvrtek 3. října: VINAŘSTVÍ V ČESKÉM RÁJI. Přednáška Petra Halamy o historii vinařství v Českém ráji s návazností na současnost a zkušenostmi s pěstováním vinné révy v zahradě Panorama ve Štěpánovicích jako součást adaptačních opatření ke změně klimatu. Přednáškový sál Muzea Českého ráje v domě čp. 72 od 17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.