OPRAVA ULICE 28. ŘÍJNA ZAČNE V POLOVINĚ ŘÍJNA

0

V polovině října začne dlouho očekávaná oprava turnovské ulice 28. října. Je to poslední ulice v centru města, která neprošla rekonstrukcí. Do akce Čistá Jizera se nevešla, protože to pravidla dotace neumožnila. Navíc sloužila jako náhradní komunikace při opravě páteřní ulice 5. května. „Bude to v současnosti největší stavba, kterou Vodohospodářské sdružení Turnov provádí. Navíc je to stavba bez jakékoli dotace. Část peněz dává ze svých prostředků naše organizace, zbylou část přidá město Turnov,“ uvádí předseda Rady sdružení VHS Milan Hejduk. Podle něho město tímto plní svoji hlavní prioritu, na které se dohodli zastupitelé napříč názorovým a politickým spektrem. Každý vnímá, že oprava této ulice je prostě potřeba.

n201209201624_zap_273_2012_28rijnaZajímavý vývoj měla výše předpokládaných finančních nákladů, nutných na tuto komplexní rekonstrukci. „První projekt, co jsem měl na stole, hovořil o více jak 60 milionech korun. Pak jsme ho dál zpřesňovali a zlevňovali optimalizací technologických postupů. Tím jsme očekávanou cenu snížili o 10 milionů. Pak jsem si dovolil pro zastupitele odhadnout snížení projekčních cen férovou  soutěží na dodavatele někam ke 40 až 45 milionům. Při projednávání jsem proto každému říkal, že v dnešní době, kdy mají velké stavební firmy nouzi o zakázky, bude konečná cena ještě mnohem nižší,“ přibližuje Hejduk. Podle něho bylo klíčové, že se podařilo oslovit množství firem, aby se přihlásily do výběrového řízení. Nakonec svoji nabídku podalo celkem 18 větších či menších stavebních společností. Výsledkem je skoro až neuvěřitelná vítězná nabídka ve výši zhruba 29 mil. Kč, z čehož 11,5 mil. Kč bude hradit investor (VHS) a 17,5 mil. Kč město Turnov. Vítěznou firmou je Integra Liberec. Její pracovníci již v Turnově plnili roli subdodavatele akce Čistá Jizera, takže je pro provádění stavby velmi příznivé, že již dostatečně znají poměry ve městě.

n201209201624_zap_274_2012_28rijnaPráce začnou v polovině října a potrvají do konce října příštího roku s tím, že je možný odklad položení finálních asfaltů do jara 2014 kvůli lepší stabilizaci podloží silnice. Pracovat se začne na křižovatce Markovy ulice s Mariánským náměstím, v průběhu podzimu by měl být hotov úsek až k Havlíčkovu náměstí. Jedinou neznámou je finální úprava Mariánského náměstí, které se bude řešit v průběhu díla. Například prostor vchodu na hřbitov by si lepší řešení určitě zasloužil.

n201209201624_zap_275_2012_28rijnaV zimě budou práce probíhat v ulici 28. října mezi Havlíčkovým náměstím a Kinského ulicí (i ta je součástí rekonstrukce!). Příští rok je potom plánováno pokračování až k nemocnici, resp. na křižovatku s ulicí 5. května. Prostor před nemocnicí bude nově upraven, rozšířeno bude autobusové stání, vznikne tu ostrůvek pro bezpečnější přecházení, kritizované úzké hrdlo nájezdu do ulice 5. května bude rozšířeno. Samozřejmostí podobné rekonstrukce vodovodů a kanalizace je také současná oprava silnic, chodníků, zeleně a zde také plynu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.