SKROMNÉ, ALE DŮSTOJNÉ OSLAVY VÝROČÍ OBCHODNÍHO ŠKOLSTVÍ

0

Obchodní akademie a Hotelová škola má za sebou oslavy 100 let obchodního školství v Turnově.  Akcí, připomínajících vznik jednoroční Gremiální školy v roce 1908 a existenci následujících škol různých názvů a sídel, se uskutečnilo několik. V pátek 14. listopadu se zaměstnanci i samotní žáci OAHŠ chtěli sejít se sociálními partnery školy, zástupci kraje, obcí, řediteli a výchovnými poradci místních i přespolních škol. Těm byla dána možnost podrobně se seznámit s vybavením budovy ve Zborovské ulici, pro ně byly připraveny ukázky vyučovacích hodin, prezentace práce školy a bohaté občerstvení. Ačkoliv bylo rozesláno více než osmdesát pozvánek, příležitosti využila jen necelá dvacítka hostů. Škoda.

Ve stejný den se také utkala družstva zaměstnanců a studentů školy a místních základních škol ve volejbalovém turnaji. V něm zvítězili učitelé turnovských ZŠ. V odpoledních hodinách pokračoval Sportovní den OAHŠ turnajem studentů a absolventů v sálové kopané. O obložené chlebíčky a dort za 1. místo se nakonec rozdělili „třeťáci“.

n200811171041_zap_508_08_oahsNejvíce příprav si ovšem vyžádala sobota 15. listopadu, kdy se odpoledne otevřely dveře školní budovy pro všechny generace absolventů. Téměř tři stovky z nich si se zájmem prohlédly výstavu ve vstupní hale. Na ni se podařilo soustředit staré katalogy žáků, výroční zprávy, opisy vysvědčení, almanachy, různé typy psacích strojů, maturitní tabla a další materiály. K dispozici byly také kroniky a soubory výstřižků z novin a časopisů.

n200811171042_zap_509_08_oahsOrganizátoři nezapomněli také fotografiemi a popisy názvů škol přiblížit celou historii turnovského obchodního školství i rekonstrukci bývalých horních kasáren na moderní školní budovu. Ta mohla být díky daru mecenáše B. J. Horáčka a financím města započata v roce 1999 a ukončena zahájením provozu k 1. února 2001. Především starší absolventi  obdivovali prostory školy  i nejmodernější vyučovací prostředky, pomůcky a učebnice, s nimiž je seznámili učitelé jednotlivých předmětů.

n200811171043_zap_510_08_oahsVyvrcholením oslav se pak stalo podvečerní slavnostní shromáždění v aule školy. Během něho vzpomínal na svá studentská léta a kantory Miloslav Holas, který absolvoval dvouletou Gremiální školu už v roce 1936. Plné dojemných vzpomínek bylo také vystoupení Jaroslava Fišera, bývalého dlouholetého ředitele střední ekonomické školy. Nynější pozici školy ve městě přiblížil místostarosta Turnova a bývalý učitel OAHŠ Aleš Hozdecký, s  rozvojem školy v posledních letech  seznámil současný ředitel Otakar Špetlík. Spisovatelka Vlasta Pospíchalová (absolventka z roku 1950) přečetla ze své knihy Srdce, míč a velryba kapitolu týkající se svého studia v Turnově. Martin Rejman (absolvent loňského školního roku) prostřednictvím článku ze serveru Turnovskovakci.cz informoval o průběhu manifestace studentů proti sloučení OAHŠ a ISŠ v květnu roku 2007. Písničkami a muzikou obohatili kulturní program manželé Eva a Bohuslav Lédlovi, Musica Fortuna, Dalibor Cidlinský (absolvent hotelové školy z roku 1977) a student 3. ročníku hotelové školy Karel Mareš. Vznik obchodního školství v Turnově byl skromně, ale důstojně připomenut. Samotná obchodní akademie oslaví v příštím roce 70 let svého působení. (O historii více ZDE.)

Tolik oslavy významného výročí. Škola ale žije také současností. Její studenti se účastní pravidelně republikových soutěží v různých oborech činnosti. Vyhlášení jsou například turnovští mladí barmani. A jeden z nich před několika dny výročí své školy oslavil opravdu specifickým způsobem (a může jít i o návod, jak příjemně prožít jeden ze sychravých podzimních večerů…).

n200811171043_zap_511_08_oahsChcete si zpříjemnit dlouhé večery chutným drinkem? Chcete se po procházce v sychravém počasí ohřát i zevnitř? Není nic snazšího než do rychlovarné konvice odměřit 10 cl višňového džusu a stejné množství zchladlého zeleného čaje s příchutí opuncie, přidat 2 cl třešňového sirupu, 2 cl vodky a kousek celé skořice. Po dokonalém ohřátí a ozdobení sklenice citronem si připravíte horký míchaný nápoj s názvem Cherry Lady.
S ním uspěl maturant z místní Obchodní akademie a Hotelové školy David Hanus na 7. ročníku juniorské barmanské soutěže Metelka Austerlitz Cup, kterou uspořádala ve středu 12. listopadu ve svých prostorách Integrovaná střední škola Slavkov u Brna. Do moravského města přijelo 29 barmanů z Čech, Moravy i Slezska a všichni měli jediný úkol: v časovém limitu 10 minut vyrobit před hodnotícími komisaři a diváky čtyři porce horkého nápoje. Receptura reprezentanta turnovské školy zaujala, punč chutnal a práce se mu dařila natolik, že skončil na 2. místě! Domů si přivezl diplom, pohár a věcné ceny, ale také předsevzetí k účasti v dalších soutěžích. Ta slavkovská je ale jedinou svého druhu v celé republice, proto lze výborné umístění považovat za velmi cenné.

Pro TvA připravil: Radek Drašnar, Radek.Drasnar@email.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.