SDRUŽENÍ ČESKÝ RÁJ A GEOPARK ČESKÝ RÁJ. ORGANIZACE, ZA KTERÝMI STOJÍ KONKRÉTNÍ LIDÉ

0

Turistický region Český ráj je jednou ze šestnácti oficiálních turistických oblastí v České republice, které byly letos certifikovány Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism. Významnou, ne-li nejvýznamnější roli v marketingu a propagaci tohoto regionu hraje Sdružení Český ráj, které jako zapsaný spolek spolupracuje s obcemi, kraji a dalšími subjekty na tomto území. Zde se soustřeďují vize budoucnosti cestovního ruchu v Českém ráji, sdružení sehrává v tomto oboru významnou koordinační činnost v rámci rozvoje celého regionu a je nositelem regionálních a nadregionálních projektů a tematických produktů cestovního ruchu, certifikuje regionální výrobky. V malém profesionálním týmu se tvoří i pestrá škála propagačních materiálů, které jsou distribuovány ve více jak 25 informačních centrech a také na veletrzích cestovního ruchu, a prostřednictvím agentury CzechTourism putují do celého světa.

Od září má Sdružení Český ráj novou ředitelku – Blanku Nedvědickou (na snímku), která má za sebou velmi bohatou profesní kariéru v neziskových organizacích a zkušenosti z cestovního ruchu v zahraničí.

* Přicházíte jako krizová manažerka, která má nově nastavit pravidla fungování Sdružení Český ráj a de facto zachránit Geopark Český ráj. Takže nyní oba subjekty budou fungovat pod jednou hlavičkou?
To se takto říci nedá, i nadále to budou dva subjekty, pouze je bude spravovat jeden management. Obecně prospěšná společnost Geopark Český ráj má své orgány, svoji správní a dozorčí radu a zakladatele. A stejně tak je to u sdružení. Mým úkolem jako ředitelky obou subjektů je nastavit novou kvalitu fungování, kdy zejména geopark je v krizi a sdružení v poslední době stagnovalo. Před námi je hodně práce, z členství geoparku v globální síti UNESCO plyne hodně povinností a my samozřejmě o tuto prestižní značku nechceme přijít.

* Už jste se stihla pořádně rozhlédnout, co je nejakutnější?
U geoparku po odvolání ředitele je nejdůležitějším úkolem finanční a institucionální stabilizace, musíme dát do pořádku účetnictví, zajistit mandatorní výdaje a snažit se sehnat finanční prostředky, aby geopark mohl naplňovat svoji vizi a poslání. Také sdružení je v současnosti bohužel v červených číslech. Z minulosti se táhne problém části vrácené dotace z projektu Greenway Jizera, je třeba zajistit stabilní financování. Je zde výtečný tým profesionálních pracovníků, kteří se v oboru pohybují již léta, tak jsem optimista.

* Region je podobný.
Ano, oba subjekty fungují na území tří krajů, což již dlouhá léta přináší komunikační problémy. Bohužel… Geopark leží na ploše přibližně 760 kilometrů čtverečních, sdružení operuje na ploše 1 428 kilometrů čtverečních. Geopark nezahrnuje Mladoboleslavsko. Do budoucna bychom chtěli jeho plochu rozšířit o další geologicky zajímavá místa.

* Laická veřejnost Sdružení Český ráj vnímá jako určitou servisní organizaci, která vydává letáky a další propagační materiály, zastupuje region navenek. V případě Geoparku Český ráj je to horší, tady se o něm na veřejnosti téměř vůbec nemluví…
Sdružení je více o cestovním ruchu, propaguje regionální výrobky, zaštiťuje projekt Greenway Jizera, propaguje šetrnou turistiku, pravidelně komunikuje s obcemi i podnikateli v cestovním ruchu. U geoparku vidím obrovský potenciál, který nebyl dosud využíván. Jeho posláním je především péče o uchování přírodního a historického dědictví a prostřednictvím environmentálního vzdělávání a výchovné činnosti také aktivní zapojení místních obyvatel do realizace vize trvale udržitelného rozvoje tohoto území. Pro nás je a vždy bude důležité, aby naše snahy šly ruku v ruce s obyvateli regionu, abychom byli vnímáni jako partneři.

Sluneční škola v Indii, v „Malém Tibetu“. I zde Blanka Nedvědická působila.

* Můžete být konkrétní?
Třeba taková odlehčovací parkoviště. Já vím, že lidé bydlící v Českém ráji o nich už slyší desetiletí a nic se neděje. Sdružení Český ráj a geopark jsou partnery Mikroregionu Český ráj, který nyní intenzivně jedná s CHKO, s Lesy České republiky a Policií ČR. Snahou je odlehčit centrálnímu Českému ráji. Obce vytipovaly plochy pro odstavná parkoviště, Lesy ČR nabídly rozšíření možností parkování na některých zpevněných plochách, chceme se podílet na řešení situace kolem zámku Hrubá Skála, která je v létě opravdu alarmující. Mohlo by zde vzniknout nové nástupní místo na Zlatou stezku směrem k Valdštejnu, jakýsi vstupní portál do Českého ráje, který by byl vytvořen šetrným přemostěním skalních roklí, a pěší by se vyhnuli té současné frekventované úzké silničce.
Hodně návštěvníků přijíždí na kole, Mikroregion Český ráj jedná se Správou železniční dopravní cesty, aby mohla auta parkovat na nevyužitých plochách kolem nádraží a zastávek, odkud by se lidé mohli dál vydat na kole a nemuseli zajíždět třeba až k hruboskalskému zámku.
Musíme také zaměřit propagaci na mimosezonní turistiku, i na jaře a na podzim máme co nabídnout. Turisté jsou ekonomickým přínosem, je třeba, aby do Českého ráje přijížděli na delší dobu. Vždy nám půjde o propagaci šetrné turistiky.
Vzniknou nové propagační materiály, nastavíme novou formu komunikace s poskytovateli služeb.

* Jste člověk, který má rád výzvy?
Jsem celoživotní sportovec, v 80. letech jsem byla členkou české horolezecké reprezentace, lezla jsem na Annapurnu, vystoupala na několik sedmitisícovek. Miluji běžky – absolvovala jsem více jak 70 maratonů na lyžích, mj. několikrát Vasův běh ve Švédsku. Ano, výzvy mám ráda. V neziskových organizacích a v managementu cestovního ruchu se pohybuji nějakých 30 let, viděla jsem, jak funguje šetrná turistika např. na Novém Zélandu nebo v Kostarice. Ráda bych své zkušenosti přenesla do Českého ráje, kam mám z Jablonce nad Nisou, kde žiju, hodně blízko. Obrazně i srdcem.

Na Mt._McKinley

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.