PROČ MAJÍ RODIČE SVÉ DĚTI NECHAT SEMLÍT, ABY BYLI ŠŤASTNÍ? ODPOVĚĎ NAJDETE V AUTOKEMPU SEDMIHORKY

0

Autokemp v Sedmihorkách, který dlouhodobě patří k těm nejlépe hodnoceným v České republice, má od poloviny srpna jednu velkou novinku v podobě herny Mlýn. Jedná se sice o úplně novou stavbu, ta ale svým pojetím zapadá do staveb lidové architektury Pojizeří. Podle majitele kempu Romana Rákosníka byl vzdálenou inspirací mlýn na blízkém Nebáku. „Nedávno se jeden známý jel do kempu podívat na novou stavbu a volal mně, že žádnou nenašel. Tak to je pro nás signál, že jsme sice vystavěli objekt poměrně velký, ale že do krajiny zapadl,“ konstatuje Rákosník.

Snímky ze slavnostního otevření Mlýna

A nebyl by to on, kdyby k nové aktivitě kempu neměl originální příběh. Proč tedy mají rodiče své děti nechat semlít, aby byli šťastní?
„Ústní tradice nám říká, že v údolí Libuňky u rybníka Bažantník stával starobylý mlýn, který velmi prosperoval. Pak ale přišla sucha, nebylo zrno a mlýn se zastavil. Začala bída. A zoufalý mlynář si říká, co teď?“ přibližuje legendu Roman Rákosník. Jak doplňuje, mlynář nakonec přivolal čerta a udělal s ním úmluvu, že pokud mlynář v mlýnici semele svoje děti, bude opět šťastný a bude se mu dobře dařit. „Takovou strašnou úmluvu s ním mlynář udělal. Děti semlel a čert dodržel svůj slib, štěstí se dostavilo…“ Tolik legenda.

„Tak jsme si řekli, že pokud mlýn zase postavíme a začneme mlít, bude dobře. Rodiče nám mohou své děti na dvě hodiny svěřit, my je semeleme a všichni budou šťastní. Rodiče minimálně tím, že si od dětí na nějakou dobu odpočinou,“ přibližuje s nadsázkou sobě vlastní Roman Rákosník. Ten současně při slavnostním otevření ve středu 12. srpna poděkoval všem, kteří se podíleli na vlastní stavbě i pomohli s instalací originálních herních prvků, které vznikaly dílem v Čechách a dílem v Číně.

Pásku přestřihl starosta Karlovic spolu s dětmi

„Nový objekt má malou kavárnu s barem, kde si příchozí mohou v klidu posedět, větší část je ale věnována herním prvkům – skluzavkám, tobogánům, trampolínám a dalším. Všechno dohromady je to jedno velké bludiště, ve kterém mohou bloudit děti i dospělí, protože i pro ně je stavba dimenzována. Nejvyšší část se nachází ve dvanácti a půl metrech. První děti, které to tu vyzkoušely, byly nadšené, tak doufám, že budou všichni spokojeni,“ dodává Roman Rákosník.
Stavba Mlýna se nerodila lehce – zahájena byla v roce 2016 – bylo třeba získat spoustu povolení, také dodávka herních prvků občas vázla. To už je ale zapomenuto, majitel kempu začíná pomalu řešit další výzvu – venkovní horolezeckou stěnu!

Herna Mlýn v autokempu Sedmihorky je otevřena celoročně, v době mimo hlavní sezonu si zde slibují, že sem zavítají především děti z okolních mateřských školek nebo prvního stupně základních škol. Herna může být cílem i pro maminky s dětmi na mateřské dovolené.
„Návštěvu jsme už domluvili pro naši obecní školku, je to velmi zajímavé rozšíření aktivit kolem kempu,“ říká starosta Karlovic Ondřej Havrda. Jak dodává, spolupráce kempu a obce je na výborné úrovni, obci náleží i poplatek za ubytování, který se potom snaží poukázat zpět do cestovního ruchu. „Turisté a návštěvníci kempu také podporují některé služby poskytované podnikateli v obci, takže na této úrovni vládne opravdu spokojenost. Co nás dlouhodobě trápí, je odstavování vozidel turistů v obci i na příjezdových komunikacích. Dlouhodobě máme připravený projekt odstavného parkoviště pod lázněmi, který máme i v územním plánu, ale nedaří se nám dohodnout se s majitelem pozemku, který žije v zahraničí. Místo by tu bylo pro zhruba 120 osobních aut a 20 autobusů, což by řešilo nejpalčivější problém, který s turistickým ruchem v obci máme,“ dodává starosta Karlovic.

Herna Mlýn je určena dětem i dospělým

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.