BALONÁŘI NA PRAHU NOVÉ SEZONY (VIDEO)

0

Letos byla po dlouhé době krásná zima, a tak jsme neodolali a udělali jsme v rámci povinné praxe pilotů alespoň dva zimní lety. Trochu jsme litovali, že jsme nemohli letět s pasažéry (covidová pravidla to zakazovala), protože o zimní lety je také zájem, jenom podmínky bývají poslední roky špatné a když není sníh a krásně, tak nelétáme.

Poměrně dlouho jsme čekali, až vláda uvolní podmínky pro balonové létání. Narozdíl od předchozích let letos jaro přichází velmi pozvolna, tak jsme doufali, že ještě stihneme kvetoucí stromy, které jsou z koše horkovzdušného balonu nádherné.

Vyhlídkové lety můžeme pro veřejnost obnovit od pondělí 24. května. Let je možné uskutečnit bez prokazování certifikátem o očkování a testování, poskytujeme individuální smluvní přepravu osob, proto nemusíme řešit ani dvoumetrové rozestupy pasažérů. Na záznamu o letu pasažéři svým podpisem stvrdí, že nemají klinické příznaky onemocnění covid-19, všichni účastníci letu musí mít respirátor a dodržovat platná hygienická pravidla, pilot i obsluha balonů jsou pravidelně testováni dle platných nařízení. Také doufáme, že v létě už budeme moci létat bez jakýchkoli omezení.

Aktuálně provozujeme čtyři horkovzdušné balony: dva červeno-oranžovo-bílé s motivem Trosek, malý žlutý s nápisem Weber pro 2-3 osoby a barevný Magic pro maximálně sedm osob a pilota. Všechny se řadí mezi tzv. malé balony. Větší nechceme, protože si myslíme, že pilot v malém balonu má větší kontakt s posádkou a také je důležité, že dokáže lépe přistát i na malé ploše a nepoškodí úrodu na poli nebo vzrostlou trávu.

…ranní start na Sobotecku

Letových dnů je jen asi 80 do roka. Máme čtyři piloty a partu dalších osmi lidí, kteří se starají o doprovod balonů. Jejich prací je pomoc při startu a přistání horkovzdušného balonu, a hlavně ho správně „vystopovat“ na místo přistání. Zdá se to možná jednoduché, zvlášť dnes, v době, kdy vedle vysílaček používáme i mobilní telefony, ale občas je to vážně bojovka. Šikovných lidí není nikdy dost, takže kdyby někdo chtěl posílit naše řady, budeme rádi.

Podívejte se na náš nový web (https://www.vyletbalonem.cz). Nové stránky jsme pořídli hlavně kvůli lepšímu zobrazování na telefonech a přehlednosti e-shopu. Letenky prodáváme na e-shopu, ale i v infocentrech v Turnově, Liberci, Jičíně, Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Semilech a v Sobotce.

Létáme každý den, když jsou pro let vhodné a bezpečné podmínky. Občas můžete vidět na obloze tolik balonů, jakoby tu probíhala balonová fiesta nebo závody, ale není tomu tak. Prostě Český ráj je krásný, a tak sem jezdí balonáři z celé republiky.
Dana Vejnárková, d.vejnarkova@baart.cz
(PR)

Balony nad Českým rájem…

…a jeho symbolem (foto: Vyletbalonem.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.