ODKLAD ŠKOLNÍ DOCHÁZKY? V NÁRUČI HRAVĚ A VESELE

0

V Turnově a okolí proběhly, resp. probíhají zápisy do prvních tříd základních škol. A řada rodičů prožívá zahájení školní docházky mnohem intenzivněji než děti samotné: „Je ten můj capart opravdu pro školu zralý? Vždyť by se pořád mazlil, ani tkaničky si nezaváže, na logopedii chodíme půl roku a po znělém R ani památky, o pozornosti nemůže být ani řeč – vždyť vydrží sedět na jednom místě sotva deset minut…“ To vše ještě notně přiživují média, která s železnou pravidelností v době zápisů zahlcují už tak rozpolcené rodiče tu zprávou o přeplněných logopedických praxích, tu o stále se snižující úrovni grafomotorických schopností předškoláků, o celkové připravenosti pro náročný školní život ani nemluvě. Slovo „odklad“ se pomalu vkradlo do rodičovského slovníku a uhnízdilo se tam jako kukaččí mládě.

Pokud je rozhodnutí o posunutí termínu nástupu do školy opravdu na místě, neměl by se rok navíc promrhat. Za tu dobu se dá mnoho věcí dohnat. V některých školách proto zavedli třeba tzv. přípravné ročníky (jedná se zejména o školy s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit). 

V našem rodinném centru jsme pro předškoláky s odkladem spustili „Veselou školičku“. Děti, které do školičky docházejí, jsou vytipovány odborníky z turnovských školských zařízení, se kterými úzce spolupracujeme. Výhodou školičky je především individuální přístup – pracuje se v malé skupině, maximální počet dětí je osm (kapacita byla zatím pokaždé naplněna). Dětem se věnuje speciální pedagožka s asistentkou (obě mají rozmanitou praxi s předškolními dětmi, často znevýhodněnými). Program je zaměřený na komplexní rozvoj dovedností pro zahájení školní docházky – dbá se na řeč, motoriku a grafomotoriku, pracovní návyky, sociální dovednosti, trénuje se vše potřebné pro čtení a psaní. Veselá školička má k dispozici doslova „arzenál“ různých pomůcek a materiálů – pracovní sešity, odbornou literaturu, speciální psací potřeby, hry… Dbáme na to, aby kroužek opravdu děti bavil. Před zahájením i v průběhu kurzu mají rodiče možnost bezplatné individuální konzultace se speciálním pedagogem, mohou využívat i jiných poradenských služeb rodinného centra či navštívit některou z našich dalších aktivit.

Veselá školička probíhá v Náruči vždy od podzimu do jara jednou týdně. Díky grantu Nadace Euronisa máme zajištěno financování i pro další běh 2014/2015 a rodiče tak platí pouze za pracovní sešity.

Anna Bergerová, Centrum pro rodinu Náruč, o.s., www.naruc.cz, www.facebook.com/NarucTurnov

Odborným garantem Veselé školičky je speciální pedagožka Mgr. Petra Houšková (tel. 775 964 312), na kterou se lze obracet s veškerými dotazy.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.