MINULOST I PŘÍTOMNOST POD MAGICKOU HOROU ČESKÉHO RÁJE

0

První víkend v září dal naplno vědět, že jsou prázdniny u konce. Obloha, která byla po celé dva měsíce téměř bez mraků, se zatáhla, ochladilo se a začalo pršet. I přes velkou nepřízeň počasí se ale obyvatelé malebného údolí u paty Kozákova ničeho nezalekli a úderem desáté hodiny otevřeli v sobotu 1. září brány místní sokolovny. Ve Vesci pod Kozákovem se totiž konal III. sjezd rodáků a přátel, který doprovodila obnovená pouť a večerní zábava.

Ačkoliv vládly takřka podzimní teploty, akci navštívily během celého víkendu téměř tři stovky lidí. Dorazili místní starousedlíci, ale i lidé z větší dálky, aby zavzpomínali na doby minulé a podívali se, co se v místech, odkud pocházeli oni nebo jejich předci, změnilo. Jednotně uspořádaná výstava místních spolků, firem a organizací byla vkusně doplněna čtyřhodinovým vzpomínkovým filmem, který pro tento sjezd vytvořil Milan Mlejnek ze Smrčí. Lidé si s velkým zájmem prohlédli také výstavu obrazů místních malířů, na kterých bylo možné pozorovat vývoj obce a jejího okolí v průběhu let, jako na dobových fotografiích. K nahlédnutí bylo celkem deset kronik, nejstarší devadesátiletá. Tato jedinečná možnost dohledat informace o své rodinné historii nebo o historii obce se setkala s obrovským zájmem. I zde měli své hrdiny ve válečných dobách, které připomněla například velmi zajímavá výstava o místních legionářích.

Expozice zmapovaly nejen doby, které už dávno odvál čas, ale připomněly i současnost. Návštěvníci se mohli seznámit s proměnami obce, která za poslední roky investovala mnoho financí do rekonstrukcí objektů a komunikací, ale také s činností místních spolků a organizací. Některé tradiční, jako hasiči, sokolové, rybáři, myslivci nebo včelaři zde fungují dodnes, jiné vznikly poměrně nedávno, ale snaží se navazovat na původní tradice. Nově otevřená knihovna láká čtenáře nejen na zrekonstruovaný interiér v místní škole, ale také na bohatý výběr literatury od klasiků až po novinky. Spolek nejen holek z Vesce se zase snaží o to, aby se mladá generace naučila znovu setkávat a trávit čas společně při tvoření a jiných příjemných aktivitách.

Občerstvení bylo dost pro všechny…

V sobotu odpoledne navázala na sjezd obnovená vesecká pouť. S největším úspěchem se setkala tradiční střelnice. U stánků se prodávalo domácí cukroví a dobré víno z Moravy. Pro děti byl připraven kreativní koutek. Pouť doprovázel bohatý kulturní program, který zahrnoval hudbu i divadlo. Se soumrakem přišla na scénu kapela Prorock, která den završila zábavou pod širým nebem.

Největší akce letošního roku ve Vesci, která se vztahovala i ke stoletému výročí vzniku Československé republiky, byla bohužel lehce poznamenaná studeným a deštivým počasím. Stejně jako předci dnešních obyvatel se ale pořadatelé poprali s osudem a připravili pro návštěvníky zajímavý program, který byl plný vzpomínek, nostalgie a dobré nálady.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com
Foto David Cvrček

Největší zájem byl o staré obecní kroniky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.