Jen pár zasvěcených vědělo, jaké skvosty na přelomu srpna a září opečovávají ve firmě Monstranz v Mašově. Šest kusů tzv. domečkových relikviářů z hlavního oltáře v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě tady procházelo náročným restaurováním. Jednalo se o originály schrán na ostatky patronů naší země, které vznikly v roce 1873 a za tu dobu byly restaurovány pouze jednou, resp. nyní podruhé. „Je to samozřejmě pro nás ohromná čest, máme s podobnými pracemi již nějaké zkušenosti, přesto se člověk k podobné práci dostává párkrát za život,“ hodnotí majitel firmy Milan Zdeněk.
Mašovský Monstranz zvítězil ve výběrovém řízení na restaurování těchto schrán, konkrétně schrán na relikvie sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Víta, sv. Prokopa, sv. Cyrila a sv. Ludmily. „Byli jsme i přítomni na pražském arcibiskupství při vyjmutí ostatků ze schrán, to na senzitivního člověka hodně zapůsobí,“ přiznává Zdeněk. Jedna schrána váží kolem 10 kilogramů. Ve firmě došlo k sejmutí starých laků, doplněny byly chybějící kameny a smalty a opravena drobná poškození. Hlavním materiálem schrán je zlacená měď.
„Na samotnou práci jsme měli pouhých dvacet dnů, snažili jsme se k relikviářům přistupovat s maximální pokorou, velmi jsem ocenil práci našich předchůdců. Snažili jsme se, aby se jejich dílo zaskvělo v hlavním chrámu naší země opět v plné nádheře,“ přibližuje Milan Zdeněk. Výsledky jejich práce byly k vidění při letošních oslavách svátku sv. Václava, restaurované domečkové relikviáře už zase byly ozdobou hlavního oltáře Chrámu sv. Víta.
V mašovské Monstranzi letos mj. restaurovali kardinálskou berlu, mají za sebou takové mimořádné zakázky, jako je například relikviář pro ostatky mnichů františkánů umístěný v pražském kostele u Panny Marie Sněžné, dělali zde kopie korunek Pražského jezulátka, vytvářeli tu originální předměty pro muzeum hvězdáře Tycho de Brahe ve Švédsku. Hodně se zde pracuje a pracovalo pro filmaře. Vždy se jedná o originální repliky cenných dobových artefaktů. Rekvizity z Mašova si zahrály ve filmech Poslední Romanovci, Lazebník sibiřský, Aféra s náhrdelníkem, Opičí král a v dalších, které se třeba ani v Česku nepromítaly. Firma se nicméně především zabývá restaurováním předmětů pro památkáře či liturgických předmětů pro církve; vznikl tady ale i pohár pro vítěze fotbalové Gambrinus ligy.