KORUNOVAČNÍ KLENOTY, SVĚTOZNÁMÉ HUDEBNÍ TĚLESO I VLASTNÍ PODCAST ANEB „ŠPÉRA“ SLAVÍ 140. VÝROČÍ VE VELKOLEPÉM STYLU

0

SUPŠ a VOŠ Turnov v letošním roce oslaví významné jubileum, 140. výročí založení školy. V rámci oslav se připravují zajímavé akce nejen pro absolventy školy, ale i pro veřejnost. Minulý týden Muzeum Českého ráje v Turnově také slavnostně otevřelo novou stálou expozici školy.

140 let řemeslné kvality
Turnovská „špéra“ vstoupila do roku oslav. Škola, která je bezpochyby unikátní, vychovala za nepřetržitých 140 let nemalý počet vynikajících umělců a řemeslníků, jako například malíře Jaroslava Šerých, rytce Václava Fajta, malíře Vladimíra Vélu, designéra Jana Čapka a další výrazné osobnosti české výtvarné scény.
Přes skromné začátky, kdy byl v roce 1884 vyučován pouze obor broušení kamenů, se škola rozvinula v opravdu významnou vzdělávací instituci v oblasti zpracování kovů a drahých kamenů, která je ojedinělá nejen v naší republice, ale i ve střední Evropě.

Korunovační klenoty opět v Turnově
Hlavní oslavy výročí proběhnou poslední víkend v květnu (25. a 26. května), kdy bude škola otevřená veřejnosti. Již nyní její vedení připravuje velkolepý kulturní program jak pro absolventy, tak i běžné návštěvníky. Ve výstavním sále budou vystaveny poprvé v historii kopie korunovačních klenotů, které byly zhotoveny právě na této škole. Zároveň proběhne také sraz absolventů, jehož hlavní část se bude konat ve velkém sále KC Střelnice za doprovodu světově uznávaného hudebního tělesa, jehož název ovšem vedení školy veřejnosti zatím tají. K návštěvě školy byl pozván například i prezident Petr Pavel, který svoji účast zatím pevně nepotvrdil. V neposlední řadě škola také pokřtí nový katalog nejlepších žákovských prací za posledních 10 let.

Podcast Špéra 1 4 0
V rámci výročí škola také vydává vlastní podcast s názvem Špéra 1 4 0, jehož úvodní díl si již můžou zájemci poslechnout v aplikaci Spotify, případně přes odkaz na webových stránkách školy. Podcastem bude posluchače provázet učitelka výtvarné přípravy Juliana Höschlová a s různými hosty bude v několika dílech hovořit o historii školy, o významných osobnostech, řemeslných rodinných firmách, ale i o vztazích, které na škole vznikly či o jiných zajímavostech.

Expozice školy v Muzeu Českého ráje
Před několika dny byla slavnostní vernisáží v Muzeu Českého ráje v Turnově otevřena také nově zrekonstruovaná stálá expozice školy, kde jsou zastoupeny výrobky studentů a studentek ze všech pěti oborů za posledních 10 let. Vernisáž proběhla za účasti mnoha hostů, ale také zaměstnanců školy a absolventů. Expozici spolu slavnostně otevřeli a pomyslně tak zahájili rok oslav ředitel Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník a ředitelka školy Jana Rulcová.
Jiří Zemín, jiri.zemin@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.