HOLANDSKÝ TÝDEN V ZÁKLADNÍ ŠKOLE VE SKÁLOVĚ ULICI

0

První májový týden byl na naší škole ve znamení návštěvy výpravy holandských žáků a současně fotbalistů z partnerského města Reeuwijk. Po čtyřech letech se opět sešli naši a holandští žáci v Českém ráji, aby se nejenom setkali, popovídali si, ale změřili i své síly v rámci mezinárodního turnaje ve fotbalu, který zorganizovala právě ZŠ ve Skálově ulici. Týdenní pobyt našich přátel se uskutečnil nejenom díky pedagogům a žákům  naší školy, ale taktéž za podpory města Turnova – komise pro zahraniční vztahy, odboru školství, FK Sedmihorky a FK Pěnčín-Turnov.

V pondělí 2. května mladí holandští fotbalisté a fotbalistky (v mládežnických kategoriích mohou hrát v týmu až čtyři dívky) trochu potrénovali na stadionu klubu v Sedmihorkách. V úterý 6. května navštívila holandská výprava Základní školu ve Skálově ulici, kde se žáci a jejich učitelé a trenéři seznámili prostřednictvím digitální prezentace s historií a současností školy a taktéž měli možnost nahlédnout do výuky nejen angličtiny, ale i jiných předmětů.

Za jisté vyvrcholení návštěvy Holanďanů lze považovat mezinárodní fotbalový turnaj, který se uskutečnil ve čtvrtek 5. května na fotbalovém stadionu v Pěnčíně u Turnova. Na kvalitně připraveném trávníku a díky spolehlivému technickému zázemí s pořadateli turnaje – ZŠ Skálova a FK Pěnčín-Turnov se podařilo zrealizovat 1. mezinárodní turnaj v historii školy. Účast v turnaji kromě pořádající ZŠ Skálova přijaly týmy ze ZŠ v ulici 28. října, ZŠ Žižkova a také dva týmy z nizozemského Reeuwijku RVC 1 a RVC 2.

 

Hrálo se o pohár ředitele školy ZŠ Skálova. Ačkoli výsledky nejsou jistě nejdůležitější, přesto některá utkání byla velice prestižní, zvláště mezi turnovskými školami. Celkovým vítězem turnaje se stala pořádající ZŠ Skálova, která ve finále porazila ZŠ 28. října. Nejlepší z holandských týmů byl až třetí, což bylo pro ně bylo jistým zklamáním. Všechny týmy však obdržely za svá umístění poháry.

 

Pátek 6. května byl posledním dnem návštěvy Holanďanů v Českém ráji. Provedli jsme je po těch nejhezčích partiích okolí Sedmihorek a Hrubé Skály (většina z nich byla poprvé v Českém ráji). Pomocníkem pořadatelů byl jistě nejstarší účastník holandské výpravy, pan Simon van der Kooij, který je považován za největšího průkopníka  česko-nizozemské spolupráce mezi Turnovem a Reeuwijkem.

 

Všichni zúčastnění se shodli, že budoucnost spolupráce mezi městy může být nadále aktivní a kvalitní, a to především díky organizacím, které o ni projeví zájem. Samozřejmě zájem měst na obou stranách může jenom vše podpořit!  (Pozn.: V současné době dochází k jistým administrativním změnám v Nizozemsku a o budoucnosti spolupráce bude od 1. července rozhodovat nové město, které vznikne jakousi fúzí měst Reeuwijk a Bodegraven – o jeho novém jménu není zatím rozhodnuto).

 

Mgr. Roman Mareš, ředitel školy, Roman.Mares@zsskalova.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.