CO DĚLÁME, KDYŽ JSME ZAVŘENÍ? TENTOKRÁT NA TÉMA TJ TURNOV

0

Rok zavřené Česko. Bez kultury, bez sportu, bez emocí z prožitku, pouze s emocemi v podobě reakcí na stále nová a rychle se měnící opatření vlády.

Rok zavřené Česko před nás všechny postavilo hodně neočekávanou situaci a společnost i každého jednotlivě přinutilo změnit pohled na spoustu věcí. Jak to vidí vedoucí TJ Turnov Filip Stárek?
„Já jsem mírný optimista v tom, že věci se dějí s nějakou vyšší logikou a po pádu na dno může přijít postupná obroda společnosti. Ten rok české společnosti v covidu ukázal spoustu užitečných a často protichůdných věcí – že jen někdy umíme táhnout za jeden provaz, že pýcha předchází pád, že politika bez morálky a stát vytěžovaný zájmovými skupinami je odsouzen k postupnému úpadku, že ne všechny problémy mají dobré řešení, že stav státní správy je zoufale zkostnatělý, že naše emoce a pocity jsou jak třtina ve větru, že virus nezajímají populistická prohlášení. Je toho hodně a každý se s tím pere jinak.“

* Co znamená rok zavřené sportovní haly ve Skálově ulici? Ekonomicky ale i lidsky? Jak dlouho má šanci TJ přežít ekonomicky ještě třeba uzavřená na celý letošní rok?
Sportoviště, zejména haly a tělocvičny jsou smutně osiřelé. Ekonomicky to snad TJ přežije díky minimalizaci nákladů a snad zvýšené státní podpoře, která nás ovšem na druhé straně všechny celkově zadlužuje do závratných čísel. Práci v TJ minimálně dočasně ztratily dvě desítky lidí na dohodu o provedení práce – dozoři, uklízečky, recepční, instruktoři Sportcentra… Držíme jen těch pár hlavních úvazků. Město Turnov krátí příspěvek sportovním subjektům na rok 2021 o 20 %, což je za mě až příliš, a tak trochu v rozporu s přijatým programem města nazvaným Koncepce záchrany sportu. Co je smutné, že se vlastně nikdo nezajímal, co to s rozpočtem TJ udělá, a jestli to zvládneme. Pro TJ je to snížení o 400 tis. Kč proti roku 2020 a to je dost. Je také potřeba dodat, že TJ Turnov přišla o příjmy z nájmů sportovišť, provozu Sportcentra atd. Jak to vše dopadne, uvidíme ke konci roku 2021.

* A lidsky?
Lidsky jsou ten chaos a měnící se pravidla deprimující. Stát hodil přes „palubovku“ amatérský sport, a co je vůbec nejhorší, taky mládež. Ta musela ustoupit brutálně ekonomickým zájmům, a to, co jsme si jako stát dovolili ji udělat, je neodpustitelné. I při vědomí, že omezení byla vynucena okolnostmi. Mělo se to dít úplně jinak.

* Je něco, co se přesto dá dělat?
Je hodně lidí, kteří se snaží zachraňovat u mládežnického sportu, co se dá, a to online tréninky, individualizací tréninku i jinak, ale je to velmi obtížné. Děti vnímají čas jinak a po roce si většina zvykla na pasivní způsob života, na sport a nejen na něj rezignovala, a jsem sám zvědav, nakolik se podaří to změnit, až se společnost a sport otevřou. Bude to těžké a bude to vyžadovat celospolečenské úsilí, spolupráci rodičů, školy a sportovních klubů. Nedovedu si představit, že to budou znovu řídit ti, kteří mají na současném stavu v naší zemi velký podíl viny.

* Někde se vrhli na stavební úpravy, i na TJ se leccos posunulo…
Pracovně se snažíme během nucené přestávky řešit a posouvat technické záležitosti a zároveň udržet TJ v chodu, což není úplně jednoduché. Třeba účetní se rozhodně raději neptejte, zda se nenudí. (Smích.) Kromě generálního úklidu jsme vloni využili přestávky a kompletně zrekonstruovali 15 let starou palubovku a zároveň pracujeme na dlouhodobých vizích rozvoje sportovišť v majetku TJ Turnov. Tady jde zejména o projekt kryté nafukovací haly v Daliměřicích, projekt beach volejbalových kurtů v areálu volejbalu a projekt rekonstrukce areálu loděnice a házené mezi mosty. Posunula se i správa chaty TJ v Kořenově, která se stává pod správou oddílu OB TJ Turnov centrem pro outdoorové, zejména orientační sporty. Věci se hodně posunuly dopředu, co nám ale dlouhodobě chybí, je společná řeč s vedením města na realizaci těchto projektů. Zároveň chystáme naše tradiční letní sportovní příměstské tábory i další akce.

Jeden z nových projektů TJ Turnov

* Jak si představit postupný nový rozjezd, až epidemie koronaviru opadne?
Sportoviště můžeme spustit v podstatě ze dne na den. Ideální by byla celoturnovská startovací sportovní i kulturní kampaň, ale asi budeme rádi za postupnou pozitivní evoluci sportu. TJ se bude snažit maximálně podpořit své oddíly při obnově činnosti, ale bude to obtížné. Osobně věřím ve zdravý základ, nadšení a stavovskou čest trenérů a funkcionářů v našich oddílech a postupné obnovení činnosti v plném rozsahu. Každá krize má smysl, když se pak začne znovu a na zdravých základech. Ale hodně bude záležet i na celkové situaci v České republice.

* A co zkušenost trenéra dorostu v oddíle orientačního běhu?
V oddíle OB TJ Turnov se s ostatními trenéry snažíme dělat, co můžeme podle aktuálně platných opatření. Online tréninky, stálé tréninky v lese, individuální tréninkové plány ad. Vidíme z první ruky, jak těžce někteří nesou dlouhodobou izolaci, nemluvě o problémech s tím spojených v rodinách. V obdobích, kdy jsme mohli dočasně fungovat na společných akcích, byla vidět jejich velká chuť do tréninku, závodění i společně stráveného času. Teď fungujeme i jako psychologové, přestože i my máme problém udržet motivaci a vlastní aktivitu, natožpak mládež. Mladí potřebují vidět „světlo na konci tunelu“ a možnost si s někým popovídat nejen o tréninku.
I po letech jsem nyní zjistil, že trénování mě v podstatě baví čím dál víc. Našel jsem v tom pro sebe i jiné věci než dřív. Dává mně to zatím smysl a jsou okamžiky, kdy mně svěřenci vrátí víc, než mě to vše stojí. A nemyslím teď sportovní výsledky.

* To vypadá na pozitivní závěr…
Věřím, že přijde „bod zlomu“ a věci se začnou měnit k lepšímu. A vyjdeme z toho jako poučení a o trochu pokornější a lepší lidé. To by mně úplně stačilo.

* Děkujeme za rozhovor.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.