REALIZACE CYKLOSTEZKY JIZERA SE DÁLE ODSOUVÁ

0

(Text obsahuje i videoreportáž)Zhruba sedm desítek cyklistů (!) se vydalo v neděli 19. září na cyklovyjížďku na trase zamýšleného projektu Greenway Jizera. Akci pořádalo město Turnov a Sdružení Český ráj, trasa vedla z turnovského náměstí do Přepeř k jezu, kde bylo ve spolupráci se společností Sundisk slavnostně položeno základní „pádlo“ pro další rozšíření půjčovny lodí Jizera – Žlutá Plovárna. Z Přepeř účastníci vyjížďky pokračovali do Březiny a Loukova, kde navštívili pro veřejnost běžně nepřístupné prostory novogotické hrobky knížat Rohanů, poté peloton dále pokračoval na prohlídku svijanského pivovaru, odkud následoval návrat do Turnova.

„Propagačními jízdami po trase zamýšlené cyklostezky chceme veřejnosti projekt přiblížit, i když jeho realizace se stále odsouvá. Původně to mělo být tak, že u příležitosti této podzimní vyjížďky jsme měli oznámit termín zahájení prací v úseku z Líšného do Turnova. Místo toho ale bylo rozhodnutí o přidělení dotace odloženo,“ uvedl Aleš Hozdecký, předseda Sdružení Český ráj.

201009212334_rep_232_010_jizera

n201009212333_rep_230_010_jizeraJe to právě Sdružení Český ráj, které je hlavním hybatelem projektu. Už v září 2007 se uskutečnilo první velké setkání ve Svijanech, na kterém tehdejší hejtmani Libereckého a Středočeského kraje Bendl a Skokan podepsali dohodu o partnerství na nadregionálním projektu výstavby cyklostezky moderního, evropského typu Greenway Jizera. Od té doby se uskutečnilo několik propagačních jízd po celém toku Jizery od Kořenova po Lázně Toušeň, připraven k realizaci je první úsek z Líšného přes Malou Skálu do Turnova, na jehož výstavbu podalo Sdružení Český ráj žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Evropské unie. Ta má být ve výši zhruba 40 milionů korun.

201009212333_rep_231_010_jizera

„Rozhodnutí o přidělení dotace bylo odsunuto, důvodem je rozhodnutí vlády, která prostřednictvím ministra financí oznámila, že uvažuje o změně financování těchto operačních programů ze strany státu,“ přiblížil Hozdecký. Pro Sdružení Český ráj by to konkrétně znamenalo, že namísto spolufinancování ve výši 7,5 % by to bylo 15 %, což v případě, že projekt realizuje nezisková organizace, je značně nepříjemné. Kdy padne definitivní rozhodnutí o přidělení dotace – a za jakých podmínek – není v současné době známé.

 

Výstavba moderní evropské cyklostezky Greenway Jizera má podporu asi 60 obcí na toku řeky, které si od cyklostezky slibují rozvoj turistiky, podnikatelských aktivit a také zlepšení péče o životní prostředí a zvýšení bezpečnosti pro cyklisty v koridoru řeky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.