VE ŠŤASTNÉ ZEMI MAJÍ PŘED SEBOU PRVNÍ VRCHOL SEZONY – KONCERT KAPELY MANDRAGE (MÁME PŮVODNÍ ROZHOVOR!). A ZAHÁJÍ TAKÉ SLAVNOSTI SLÁMY!

0

Prázdniny v parku Šťastná země běží na plné obrátky. „V sobotu 16. července zahájíme Slavnosti slámy koncertem kapely Mandrage, která zahraje ve Šťastné zemi poprvé. Koncert bude mít určitě skvělou atmosféru, a to i díky tomu, v jakém prostředí je připravován. Právě se staví nové pevné pódium přímo u repliky hradu Trosky a Mandrage ho vyzkouší jako první kapela,“ zve Markéta Franicová, vedoucí areálu Šťastná země v Radvánovicích. Koncert začíná od 17.00 hodin, za kapelou se bude tyčit hrad a v pozadí bude krásně vidět celé Hruboskalsko. Vstupenky na koncert jsou současně celodenním vstupem do areálu. Během dne bude připravený animační program pro děti, výtvarná dílna a dobývání hradu, celá rodina si tak může užít skvělý den plný zábavy.

201607122349_vakci_166_016_sz

„Slavnosti slámy se staly ve Šťastné zemi již tradicí, bude postaven slámový hrad, nové slámové sochy a sousoší. Slavnosti vyvrcholí slámováním 6. a 7. srpna – malým festivalem výroby slaměných soch, kdy si výrobu může vyzkoušet každý a bude i soutěž o nejzajímavější sochu,“ doplňuje Markéta Franicová. Produkci slámování zajišťuje agentura Lady Luck Production v čele s Jiřím Jedličkou, který je ve výrobě soch pojmem. Připraven bude opět animační program, vystoupí Taneční a pohybová škola ILMA Turnov a otevře si školičku tance pro nejmenší. Kdo bude mít chuť vyrábět ze dřeva, může se schovat do stodoly do Tomovy dílny a vyrobit si meč, dýku, koníka nebo králíčka.

201607122350_vakci_167_016_sz

„Na srpen se chystá ještě koncert kapely MIG 21, před kterou vystoupí turnovský Big Band. Čekají nás další vystoupení kouzelníka Pavla Dolejšky, laser game turnaje, vystoupení Taneční a pohybové školy ILMA Turnov a babí léto v září rozzáří dětské úsměvy kapely Čiperkové, která u nás pokřtí svou novou knihu,“ uzavírá vedoucí areálu.

MANDRAGE: DO ŠŤASTNÉ ZEMĚ SE NEJDE NETĚŠIT!
n201607122350_vakci_168_016_szV sobotu 16. července v 17.00 hodin se Radvánovicemi rozezní další koncert tohoto léta. Šťastnou zemi navštíví kapela Mandrage. Tato partička pěti kluků právě boduje v rádiích s hity Brouci a Ona se smála. Určitě ale znáte i jejich předchozí pecky. Ta, kterou prorazili do širšího povědomí, se jmenuje Hledá se žena (2009). Dále pak následovaly Františkovy Lázně a potom asi nejznámější písnička Šrouby a matice (2011). Kapela Mandrage vznikla v roce 2001 a od té doby ušla dlouhou cestu napříč všemi možnými žánry. Od punk až po nynější téměř pop a místy disko. Už za první desku si vysloužila nominaci na Anděla a s albem Hledá se žena kapela vyhrála v roce 2009 hudební cenu Óčka v kategorii rock. Od té doby získala nominací i cen mnoho (Anděl, Žebřík, ceny Óčka …) a právem se tak řadí mezi špičku naší domácí scény.

V následujícím rozhovoru se členy kapely Mandrage se dozvíte, jak se těší do Českého ráje, na co se na koncertu můžete těšit a mnoho dalších zajímavostí.

* Jak se těšíte na koncert ve Šťastné zemi? V srdci Českého ráje?
Samozřejmě se těšíme moc! I po těch letech je koncertování naší nejoblíbenější životní činností, obzvláště jde-li o koncertování na místě s tak pozitivním názvem: Šťastná země v srdci Českého ráje. Na to se nejde netěšit!

* Tenhle areál je hlavně pro děti. Jste připraveni na dětské publikum?
Děti máme skoro všichni v kapele moc rádi, to zvládneme. Větší strach bychom měli z hraní na motorkářském srazu.

* Vaše koncerty jsou „vymakané“ do posledního knoflíku na bundě. Můžeme se na podobnou show, kterou jste předváděli v jarní části vašeho turné, těšit i ve Šťastné zemi?
Asi můžeme říct, že na podobnou show se těšit můžete. Hraní venku pod širým nebem se technicky trochu liší od hraní v interiérech, takže jsme festivalový vizuál od turné trochu obměnili. Pořád se ale snažíme, aby všechno vypadalo co nejlépe, tak snad se to bude líbit!

201607122350_vakci_169_016_sz

* Co se vašich vystoupení týká, potrpíte si na již zmíněnou maximální vizuální i zvukovou show. Není to jen tak ledajaký koncert, ale opravdu pastva pro oči i uši. Kdo za tím vším stojí?
Moc děkujem! Za to jak naše koncerty vypadají a zní, si do značné míry můžeme sami, čímž se tedy nechceme chválit. Snažíme se tvořit maximum všeho sami. Od hudby až právě po to, jak budou vypadat knoflíky na našich bundách. Samozřejmě, že ale zaměstnáváme spoustu kamarádů, co nám pomáhají přetvářet naše sny ve skutečnost. Jako zvukař s námi jezdí Šmity, známá postavička hudební scény známá třeba už z kapely Roe Deer. Se světly jezdí Tomáš Karban, což je náš kamarád z Plzně, který občasně svítí třeba Davida Kollera, nebo Michala Hrůzu. Kostýmy pro nás šila Dita Petrusová Filipová z pražského ateliéru Ditafil… Během těch let, co hrajeme, se okolo nás vytvořila velká parta skvělejch profíků, bez kterých bychom si hraní dnes už nedokázali představit. Díky Bohu za ně!

* Žánr, v kterém se hudebně pohybujete, je velmi těžko zařaditelný. První dvě alba – Říkala, že jí trápí cosi a Přišli jsme si pro Vaše děti – se dala ještě zařadit někam mezi punk a rock. Třetí deska Hledá se žena už je řazená spíš do popu, stejně jako Moje krevní skupina a Siluety. Zatím poslední deska Potmě jsou všechny kočky černý asi nejvíc vybočuje z toho, co známe a je na ní cítit inspirace 70. roky. Kam se chcete hudebně ubírat dál?
Těžko říct, ona nás ta hudba tak nějak vede sama. Předloni jsme seděli v dodávce cestou z nějakého koncertu a říkali si, že by bylo super udělat taneční album, tak jsme ho udělali. Zkoušeli jsme jenom ty svižnější písničky, snažili jsme, aby byl na koncertech vždycky mejdan. Asi to bylo i dost daný tím, že vycházely desky třeba Daft Punk, Chromeo nebo Marka Ronsona a celej ten svět okolo nás se tak nějak roztančil, čemuž se nedalo odolat. Tak uvidíme, kam nás to dovede příště.

* Berete všechny své písničky vážně, nebo se trefím, když si myslím, že některé jsou vysílány do světa s lehkou ironií a smyslem pro legraci?
Legraci máme rádi, pročež někdy neodoláme a vypustíme do světa něco o tom, že třeba neumíme tancovat, byť všichni tancujeme naprosto moderně. Jak kdyby nás kousla tarantule, řekl by Michael Kocáb.

* Právě kvůli tomu, že jste od začátku nezůstali v jednom žánru, ale od punku jste se přes rock dostali až téměř k disku, jste občas trnem v oku některým lidem a kritikům. Jak berete kritiku svojí tvorby? Dokážete se na to podívat s nadhledem?
Snažíme se všechnu kritiku číst, vnímat, něco si z ní odnést. Hudební kritici jsou sice někdy trošku legrační, často jsou to ale lidé, kteří poslouchají kvanta nových desek každý den a vyznají se v tom, co píšou. Pokud mají co říct, snažíme se je vyslechnout a neházet jejich slova úplně pod stůl. Na druhou stranu se ze špatných kritik nijak nehroutíme a ty dobré nijak neoslavujeme, prostě je jenom čteme. Ono to navíc snad ani nebude tak horké s tím trnem v oku. Poslední dvě desky sklidily spíše pozitivní recenze, rovněž tak i turné. A tuhle nám dala Akademie populární hudby dokonce i cenu. Tak snad nebude tak zle!

* Když se člověk podívá do kalendáře vašich vystoupení, je jasné, že letní dovolená u vás asi nehrozí. Vím, že do teplých krajů vyrážíte až v zimě. Kam to bude letos? A pojedete zase společně?
Těžko říct, letos nás čeká podzimní turné, které se protáhne až do prosince. A v prosinci jsou, jak známo, Vánoce, to není úplně čas na dovolenou. A co bude po Vánocích, je ještě za dlouho. Rádi ale cestujeme, takže určitě všichni letos někam pojedeme.

201607122350_vakci_170_016_sz

* Závěrem bych se ráda zeptala, co vás do konce roku čeká, na co se mohou vaši fanoušci ještě letos těšit? A výhledově, kdy bude nové album?
Album vydáváme pravidelně vždy každý lichý rok na podzim, většinou začátkem listopadu. Rádi bychom se tohoto plánu drželi i do budoucna, takže za rok a půl by to mohlo být. Do konce letošního roku nás čeká nabitá festivalová sezona a podzimní turné: Všechny kočky tour part II. A po prázdninách bychom rádi zašli do studia natočit první dema novejch písniček. Práce je tedy dosti!

* Tak ať se vám daří a na viděnou v sobotu ve Šťastné zemi.
Ptala se Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.