MONITORING NÁVŠTĚVNÍKŮ V ČESKÉM RÁJI BĚHEM ČERVENCOVÝCH SVÁTKŮ

0

I v letošním roce zajistilo Sdružení Český ráj, z. s., ve spolupráci s brigádníky sčítání návštěvníků ve frekventovaných lokalitách regionu. „Sčítání se uskutečnilo v údolí Plakánek, v Prachovských skálách, Podtroseckých údolích, na Hruboskalsku, Riegrově stezce, v Příhrazských a Besedických skalách a na několika dalších místech,“ přibližuje ředitelka Sdružení Český ráj Jitka Kořínková.

Letošní čísla jsou oproti minulým letům částečně poznamenána rozmary počasí. „Původně jsme zamýšleli monitoring provádět v pondělí 5. července, ale vzhledem k předpovídaným dešťovým přeháňkám jsme nakonec sčítání přesunuli na úterý 6. července, kdy ale zase řada návštěvníků po prodlouženém víkendu už region po poledni opouštěla. Přesto však byla na některých místech zaznamenána rekordní návštěvnost,“ vysvětluje Kořínková.

Největší počet průchozích návštěvníků byl zaznamenán v Prachovských skalách, kde bylo napočítáno 2 122 průchodů. Tradičně velmi frekventovaný je také koridor řeky Jizery v úseku Malá Skála – Turnov, kde během svátečního úterý dobrovolníci napočítali více než 600 lodí a téměř dva tisíce průjezdů kol a koloběžek v lokalitě Křížky.

Přeplněné parkoviště u hradu Kost

„Oproti loňským číslům jsme na některých lokalitách – např. v údolí Plakánek či na Hruboskalsku – zaznamenali pokles, i tak ale těmito místy prošlo více než 1 500 lidí za den. Kolem tisíce průchozích bylo zaznamenáno na Riegrově stezce a u Věžického rybníka,“ doplňuje Jitka Kořínková. Jako turisticky klidnější pak ze šetření Sdružení Český ráj vychází Besedické, Příhrazské a Klokočské skály.

Během svátečních dní byly tradičně zaznamenány také potíže s nedostatkem parkovacích míst ve frekventovaných lokalitách. Těmto problémům lze částečně předcházet využíváním linek turistických autobusů, které návštěvníky pohodlně dopraví do jádrových území – jízdní řády najdete zde –
https://www.cesky-raj.info/cs/cykliste/turisticke-autobusy-2021.html.

Veškeré monitoringy prováděné Sdružením Český ráj jsou k dispozici pod odkazem:
https://www.cesky-raj.info/cs/kontakty/sdruzeni-cesky-raj/monitoring-navstevnosti/

(Zdroj: TZ SČR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.