BUDKA PRO RORÝSE VYROSTLA JAKO PRVNÍ V ČESKÉ REPUBLICE V JABLONCI NAD NISOU

0

Nové bydlení mohou od minulého týdne využívat rorýsi obecní v areálu Základní školy v Arbesově ulici v Jablonci nad Nisou. Důvodem instalace hnízdní věže byl nedostatek hnízdních možností pro rorýse, kterých díky zateplování panelových domu neustále ubývá. I přes to, že jsou na nově zateplované domy instalovány další hnízdní budky. Způsob stavění nových hnízdních věží tzv. „náhradního hnízdiště“ je vyzkoušen v západní Evropě, nejvíce asi v Anglii, ale i v Německu. V naší republice jde o první stavbu tohoto druhu.

„Stavba se skládá z příhradového sloupu a vlastního hnízdního boxu s cca 50 hnízdišti. Lokalita u přehrady v Jablonci byla vybrána, protože populace rorýsů je v této oblasti poměrně silná a pravděpodobnost obsazení nové hnízdní věže je poměrně vysoká,“ popsal Kristián Habrda z oddělení zemědělství a ochrany přírody Krajského úřadu Libereckého kraje s tím, že výroba a instalace budky pro rorýse vyšla Liberecký kraj na 250 tisíc Kč.

Uzavřený areál základní školy byl pak vybrán z důvodu menší pravděpodobnosti poškozování (oproti veřejně přístupnému pozemku). Věž bude také sloužit v rámci ekologické výchovy dětí.
Hlavním dodavatelem stavby je společnost Eco Plastics s. r. o. Liberec, výrobce hnízdních budek pro rorýse, které se používají při zateplování panelových domů.

Květa Šírová, oddělení tiskové a vnějších vztahů Libereckého kraje, kveta.sirova@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.