ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Hned 1. října můžete na Střelnici oslavit desetiletí úspěšné turnovské kapely Snap Call (ZDE) a v sobotu 8. října na témže místě proběhne oslava zdejší kultury – KULTURNOV 2022, která nabídne to aktuálně nejzajímavější z místní kultury. Pak jsou v nabídce cestovatelské večery, oblíbený Kavárenský kvíz, zajímavé akce připravila knihovna v pobočce na nádraží a v Domě Na Sboře, v nabídce je i několik kvalitních divadelních představení. V závěru měsíce nás také čeká oslava státního svátku vzniku republiky.

Pátek 30. září
* CAROLINE TANČÍ SWING S THE SWINGS. Sopranistka Karolína Cingrošová po boku pánského vokálního kvarteta The Swings! Swingový koncert s neskonale romantickým příběhem. Přijďte si vychutnat příběh s happyendem a vtipným vyústěním, který je plný známých a krásných melodií G. Gershwina nebo J. Ježka a zazní v něm písně jako „Jsem dívka k rytmu zrozená“, „It´s only a paper moon“ a další hity. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, základní vstupné 260 Kč, senioři 230 Kč, studenti 130 Kč v předprodeji.

Sobota 1. října
* 10 LET SNAP CALL. Přijďte oslavit 10 let kapely Snap Call. Koncert spojený se křtem prvního alba. Jako host vystoupí kapela Bodlák. KC Střelnice, velký sál, začátek v 19.00 hodin.

Úterý 4. října
* VEČER NA SBOŘE: PŘEDSTAVENÍ KNIHY O DĚJINÁCH TURNOVA. O přípravách, průběhu a celkovém pojetí odborné monografie promluví editor Jaroslav Kříž za účasti dalších autorů. Možnost zakoupení publikace i s podpisy autorů na místě. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* KORNOUT PÍSNÍ MARTINA HYBLERA. Sborový koncert a slavnostní křest nové publikace pro přípravné a koncertní sbory od turnovského skladatele Martina Hyblera. Pozvání přijal sbor Jizerka ze Semil, který pod vedením sbormistryně Nadii Ladkany přednese čtrnáct písní z nového alba s názvem Kornout písní. Slavnostní večer proběhne za přítomnosti turnovských textařů Petra Hakena a Romany Zemenové, která je autorkou většiny písňových textů. Na klavír doprovodí Jiří Horčička. Publikaci bude možné si zakoupit na místě. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 160 Kč, děti do 15 let 100 Kč.

 

Středa 5. října
* PAVEL TOMEŠ: LITERÁRNÍ STAND-UP. Živé autorské čtení, kde Pavel Tomeš spojuje všechny své oblíbené disciplíny. Takže se vám tentokrát představí nejen jako stand-up komik, ale také jako spisovatel a nakladatel. Provede vás tvůrčím i nakladatelským procesem a seznámí vás mimo jiné se svým humorným románem o smrti Až na ten konec dobrý, který je vítězem CENY ČTENÁŘŮ MAGNESIA LITERA 2022. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* 26. MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM SOUČASNÉHO ŠPERKU. Zahájení výstavy účastníků sympozia proběhne 5. října od 17.00 hodin. Muzeum Českého ráje v Turnově hostí pracovní setkání autorů z oblasti současného autorského šperku, jehož tradice trvá již od roku 1984. Letošními hosty jsou Tamia Dellinger (DE), Sergej Dubovyk (UA), Marta Havlíčková (CZ), Herman Hermsen (NL), Lin Cheung (GB), Francisca Kweitel (AR), Peter Machata (SK), Kika Rufino (BR), Julia Turner (US) a Martin Verner (CZ). Po dlouhé koronavirové pauze se v Kamenářském domě opět rozezní zlatnické nástroje a prostor se na 10 dní promění v improvizovanou šperkařskou dílnu. Tvůrci v oboru autorského šperku se zde při nejstarší akci svého druhu na evropské půdě setkají již po šestadvacáté. Sympozium se uskuteční v termínu 4.-14. října.

Čtvrtek 6. října
* BUDDHISTICKÉ UMĚNÍ INDIE. Městská knihovna začíná další semestr Virtuální Univerzity třetího věku. Nabíráme nové studenty! Kurz provede posluchače dějinami výtvarné kultury buddhismu, který právě v Indii vznikl a v prvních staletích své existence vzkvétal. Přednášky kurzu se zaměří na podrobnou prezentaci všech zásadních památek, sochařskou i malířskou výzdobu. Do prosince 2022 proběhne šest přednášek. Tato úvodní hodina je zdarma. Sálek ICM, hlavní budova knihovny v Jeronýmově ulici od 9.30 hodin.
* VIETNAM Z JIHU NA SEVER. Cestopisná přednáška o exotické zemi cestovatelů Pavla Chluma a Petra Kvardy provede zájemce napříč Vietnamem. Určeno pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti. Klub aktivní senior, penzion Žižkova od 14.00 hodin.
* CHILE: NIKDY NENÍ POZDĚ. Cestovatel Jiří Kafka „Kafíno“ navštívil více než třicet zemí světa. Ve své přednášce nám představí tu, která leží na jihozápadě Jižní Ameriky, a to Chile. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Oblíbené soutěžení se vrací v nové sezoně. Kavárna KUS na Střelnici od 18.00 hodin, vstupné 200 Kč za tým.

Pátek 7. října
* ROUBOVANÝ VOKURKY. Turnovská parta hrající folk, country, rock i underground opět ovládne klubovou scénu. Kavárna KUS od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 8. října
* KULTURNOV 2022. V sobotu 8. října se turnovská Střelnice zase po roce zaplní turnovskými umělci nejrůznějšího zaměření a návštěvníky, pro něž je turnovská kultura pojmem. Již sedmý ročník festivalu Kulturnov opět představí pestrou směsici turnovských muzikantů, herců, literátů, tanečníků či výtvarníků. Na své si přijdou děti i dospělí, příznivci hudby i divadla, konzervativci i liberálové. A je jisté, že nebude nouze ani o překvapení.
Program festivalu:
14.00 Turnovanka + ALL STARS mažoretky TJ Sokol Turnov, start Běhturnov
14.45 Turnov 750 – prezentace knih vydaných k výročí města spolu se zahájením, DS Čmukaři – S čerty tanči!
15.00 Fokus Turnov
15.30 Výtvarná dílna Lady Capouškové, Nat & Mat
16.00 vyhlášení Běhturnov, Neutopia
16.45 AD/Hadi – Ten, co se nepovedl
17.00 módní přehlídka značky KUDLA
17.30 Mario Kubaš – O kulturní novinařině
18.15 Unavené šelmy
19.00 Šumáci – Uvnitř mikrovlnky
19.30 Kontua
20.15 Bellamy Moon
21.15 Společnost bloumající veřejnosti – Záblesk
22.00 Funk Corporation
00.00 Kuba Třešňák

Neděle 9. října
* DÝŇOVÁ A HALLOWEENSKÁ DÍLNA. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi je věnována výrobě z dýní a dalších materiálů se strašidelnou tematikou. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.

Úterý 11. října
* NETRADIČNÍ UNIVERZITA: DĚJINY TURNOVA (II. STŘEDOVĚKÝ TURNOV). Druhá přednáška z cyklu oblíbené Netradiční univerzity, tentokrát s historikem Jiřím Zoulem Sajbtem o středověkém Turnovu. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 10.00 hodin.

Středa 12. října
* MARIE MÁJA DRAHOŇOVSKÁ: GRUZIE. Romantická, okouzlující, ale také drsná a nepředvídatelná.
Taková je Gruzie – země na pomezí Evropy a Asie. Přijďte si s Marií Drahoňovskou zavzpomínat na cesty napříč Gruzií s diktafonem v ruce. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* TANEČNÍ KURZY PRO MANŽELSKÉ A PŘÁTELSKÉ PÁRY – PODZIM 2022, 1. lekce. Pro letošní podzimní sezonu jsme pro vás opět připravili ve spolupráci s tanečním mistrem Petrem Mertlíkem taneční kurzy pro manželské a přátelské páry, které jsou určeny všem věkovým skupinám. Přihlásit se můžete do celého kurzu, nebo docházet na jednotlivé lekce. KC Střelnice, velký sál, od 18.30 hodin, kurzovné 1.650 Kč, jednotlivá lekce 350 Kč za pár. Přihlášky na KCT.

Čtvrtek 13. října
* SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN: DORA ČECHOVA. Česká spisovatelka s ruskými kořeny. Na FAMU vystudovala obor scenáristika, na Konzervatoři Jaroslava Ježka tvorbu textu a scénáře. Debutovala v nakladatelství Labyrint kritiky oceňovanou knihou Nechtěl jsem být Leninem (2012), na níž navázala další sbírkou povídek Padaná letní jablka (2015). Je také autorkou knižního rozhovoru Život a sochy Olbrama Zoubka (2013). V roce 2021 jí v nakladatelství Labyrint vyšla třetí povídková kniha Ženy, které potřebují muže. Její povídky vyšly v překladech maďarsky, německy, španělsky a ukrajinsky. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.

Pátek 14. října
* WINTERBERGOVA POSLEDNÍ CESTA. Doposud nejrozsáhlejší Rudišovo literární dílo vyšlo poprvé v Německu na podzim 2019 a od té doby získalo řadu prestižních literárních cen. Základním rámcem Rudišova románu je daleká vlaková cesta, již přes polovinu Evropy podniká stoletý Wenzel Winterberg se svým mladším pečovatelem Janem Krausem. Zatímco umírající Winterberg touží po odpuštění a utišení svého svědomí za chyby a omyly, kterých se v životě dopustil, jeho pečovatel Jan Kraus hledá po mohutných ztrátách v osobním životě nový smysl své existence. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.

Sobota 15. října
* MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE. Broušení kamenných seker z metabazitu – unikátní technologie mladší doby kamenné. Co obnáší opracování kamene broušením a kolik času je na to třeba? Jak se s takovou kamennou sekerou pracuje? Přijďte si vyzkoušet techniky výroby pravěkých nástrojů a jejich využití. Pod vedením experimentálního archeologa Martina Drahoráda je archeologie skutečným zážitkem. Muzeum Českého ráje – Kamenářský dům od 11.00 do 16.00 hodin, vstup volný do všech prostorů Muzea Českého ráje v Turnově.

 

Sobota 15. a neděle 16. října
* FESTIVAL BUĎ ZDRÁV 2022. Jedinečný dvoudenní festival plný výjimečných hostů a pestrého programu. Besedy, přednášky, workshopy, hudba, divadlo, jóga, živé podcasty, vystavovatelé… Podrobnosti na webu pořadatele www.bud-zdrav.cz. KC Střelnice vždy od 8.00 hodin, vstupné v předprodeji jednodenní 2.200 Kč, víkendové 3.800 Kč.

Neděle 16. října
* POSLEDNÍ DOHODA. Volné pokračování představení Jaroslava Duška „Čtyři dohody“. KC Střelnice, velký sál od 20.00 hodin, vstupné v předprodeji 550 Kč.
* EXHIBITION ON SCREEN: SLUNEČNICE. Slunečnice Vincenta van Gogha patří mezi nejikoničtější obrazy v dějinách umění. Umění v kině, kino Sféra od 17.00 hodin.

Středa 19. října
* BESEDA SE SPISOVATELEM JANEM ŠTIFTEREM. Jan Štifter (* 1984) absolvoval kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice. Působil v redakcích MF DNES a Lidových novin, v týdeníku MF Sedmička pracoval jako šéfredaktor. V roce 2013 založil lifestylový magazín Barbar! Za román Sběratel sněhu získal řadu ocenění, včetně Ceny čtenářů České knihy, novelu Café Groll adaptovalo Jihočeské divadlo. Ve Vyšehradu vydal též knihu povídek Světlo z Pauliny a venkovskou románovou kroniku Paví hody. Vedle prózy se věnuje odborným textům především z oblasti nejjižnějších Čech. V Trhových Svinech organizuje literární festival Svinenské čtení. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 18.00 hodin.

Čtvrtek 20. října
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK – PROVENCE A AZUROVÉ POBŘEŽÍ NAVŽDY. Rozeklané pobřeží, divoké kaňony, malebné vesničky a světoznámá letoviska, ležérní styl, zdravá kuchyně a tisíc ingrediencí světoznámých parfémů – to vše a mnohem víc zažije ten, kdo se vydá na jih Francie, kde barvy jsou sytější a nebe jasnější. Ochutnejte Provence a Azurové pobřeží, propadnout jejich kouzlu je snad až příliš snadné! Sálek ICM, hlavní budova knihovny v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.
* DÁMSKÁ JÍZDA: ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU. Tři kamarádky, tři osudy. Krásná Alex, sympatická Marta a svéhlavá Irena. Užijte si film v den premiéry v rámci Dámské jízdy! Kino Sféra od 20.00 hodin.

Sobota 22. října
* JAK VÍLA MODROVLÁSKA SPLNILA TŘI PŘÁNÍ. Pohádkový příběh nás přenese do lesního království, kde žijí nejenom zvířátka a ptáčci, ale i jiné křehké bytosti. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* TANEČNÍ ODPOLEDNE, hasičárna v Daliměřicích od 16.00 hod., k tanci a poslechu hraje Turnovanka a hosté. Více na www.turnovanka.cz.
* POSVÍCENSKÁ ZÁBAVA, hraje skupina PROROCK, vstupné 150 Kč. Sokolovna v Přepeřích otevřena od 19.30 hod., rezervace do 20.30 hod. Hudba hraje od 21.00 hod. Rezervace na e-mailu: sokol.prepere@seznam.cz, nebo na tel. 608 619 129.
* MAŠKARNÍ BÁL S M.T.O. UNIVERSAL PRAHA. Přijďte si zatančit na vystoupení nejoriginálnějšího hudebního seskupení této země, které pro vás s nadhledem a napříč žánry zmapuje hudební scénu od 60. let do současnosti. Maškarní pro dospělé, KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné v předprodeji 300 Kč, na místě 350 Kč.

Úterý 25. října
* NETRADIČNÍ UNIVERZITA – DĚJINY TURNOVA (III. HISTORIE ŽIDŮ V TURNOVĚ). Třetí přednáška s archivářem Pavlem Jakubcem o historii židovské menšiny v Turnově z cyklu oblíbené Netradiční univerzity. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 10.00 hodin.
* TCHÝNĚ NA ZABITÍ. Ani sama Smrt nezabrání tchýním prudit a montovat se do života svým mladým. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč.

Středa 26. října
* EVA A BOHUSLAV LÉDLOVI – Z DOMÁCÍ SCÉNY. Dvojice umělců, která už více než čtvrt století patří ke stálicím mnoha žánrů hudebního života Turnova. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč

Čtvrtek 27. října
* SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN: LENKA KUHAR DAŇHELOVÁ. Básnířka, prozaička, výtvarnice, překladatelka a organizátorka kulturních akcí. Pracuje jako tlumočnice a překladatelka z polštiny, slovinštiny, italštiny a francouzštiny. Od roku 2004 začala spolupracovat s mezinárodním literárním časopisem Pobocza (Krajnice), v letech 2005 až 2010 vedla jeho českou redakci a překládala pro ni poezii. Jako redaktorka kulturní rubriky pracovala pro časopis Navýchod. Je členkou Asociace spisovatelů a Obce překladatelů, porotkyní ceny Magnesia Litera za poezii (2018, 2019). Kromě dvou publicistických knih Nové Heřminovy – Neu Ebersdorf (2003), Jak žít s povodněmi (2005) vydala román Cizinci (2004), sbírku básní Neuvršćeno (2009), Pozdrav ze Sudet (2010), Její bolest (2012), Hořem (2014) a Jaká nesmrtelnost? (2020), za niž získala literární cenu Jantar. Své básně a prózu zveřejňuje v českých i zahraničních časopisech. Žije v Berouně u Prahy, kde se svým mužem Peterem Kuharem pravidelně pořádá mezinárodní literární festival Stranou – evropští básníci naživo. Knihovna na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* PIVOVARY ČESKÉHO RÁJE. Křest nové knihy Jaroslava Egerta proběhne v KD Kacanovy od 17.00 hodin. Slovem provází Pavel Jakubec, účinkují: Josef Kettner, Alena Pospíšilová, Karel Hubač. Hudební doprovod Ondřej Zlevor.

Pátek 28. října
* OSLAVY STÁTNÍHO SVÁTKU VZNIKU ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY. Podrobnosti ZDE.

Sobota 29. října
* COLDPLAY MUSIC OF THE SPHERES LIVE BROADCAST FROM BUENOS AIRES. Zažijte ohromující podívanou ze světového turné Coldplay Music Of The Spheres ve vašem kině během velkolepé globální události – spektakulární přímý přenos vyprodaného koncertu ze stadionu River Plate v Buenos Aires! Kino Sféra od 16.30 hodin, vstupné 250 Kč.
* KRÁLOVSKÁ OPERA: MADAM BUTTERFLY. Pucciniho strhující i srdceryvná opera se v produkci režisérů Moshe Leisera a Patrice Cauriera inspiruje evropskými obrazy Japonska 19. století. Kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 250 Kč, 200 Kč.
* TAMDOLETMA & LETY MIMO & EMOZPĚV. Turnovská kapela TAMDOLETMA vydala v první jarní den tohoto roku svoji podzimní desku Strana B. Nyní ji představí v jejím přirozeném ročním období spolu s několika novými a staronovými skladbami přearanžovanými do současného zvuku kapely. KC Střelnice, velký sál, od 20.00 hodin, vstupné v předprodeji 170 Kč, na místě 200 Kč.

Úterý 1. listopadu
* 4TET. Vokální seskupení 4TET již téměř 19 let udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. KC Střelnice, velký sál od 19.00 hodin, vstupné dle sezení od 590 Kč.

Středa 2. listopadu
* IMUZA uvádí – Petr Falkenauer (klavír), Elnar Taghizade (viola). V pokračování podtitulu, který jednou za sezonu představuje mladé talenty, se setkáme s nadějnými studenty Petrem Falkenauerem a Elnar Taghizade. Pořadem zasvěceně provází Jana Kubánková. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Čtvrtek 3. listopadu
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Oblíbené soutěžení se vrací v nové sezoně. Kavárna KUS na Střelnici od 18.00 hodin, vstupné 200 Kč za tým.

Sobota 5. listopadu
* BOB A BOBEK NA CESTÁCH. Bob a Bobek, králíci z klobouku kouzelníka Pokustóna, se vydávají na cestu kolem světa. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* BÁSNÍCI TICHA 2022. Letošní festival hudební alternativy přivítá uskupení Kluk z Husovky, kapely Nina Rosa, Ladě, Zrní a hudební projekt Polanský & Langman. KC Střelnice od 17.00 hodin, vstupné v předprodeji 390 Kč.
* Občanský spolek Dědina ve spolupráci s PODKRKONOŠSKÝM SYMFONICKÝM ORCHESTREM pořádají již tradiční podzimní koncert v Kulturním domě v Tatobitech. Začátek v 19.00 hodin. Přeprodej vstupenek probíhá v OÚ Tatobity, tel. 724 179 996 a ve Firmě PESO v Turnově, tel. 481 313 062.

 

 

 

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.