REVALIDACE ZNAČKY UNESCO V GEOPARKU ČESKÝ RÁJ

0

Geopark UNESCO Český ráj je jediným z devíti geoparků v České republice, který se pro své výjimečné geologické, přírodní, historické a kulturní hodnoty stal v roce 2015 geoparkem UNESCO. Každé čtyři roky hodnotí komise, vyslaná Sekretariátem globálních geoparků UNESCO, zda geopark plní podmínky stanovené pro tuto prestižní značku a zda se může tímto oceněním prezentovat i nadále.

Vzhledem k protipandemickým opatřením souvisejícím s covid-19 došlo k posunutí termínu revalidační mise až na podzim letošního roku.

Do Českého ráje přijely Kristin Rangnes, prezidentka sítě Evropských geoparků z norského geoparku UNESCO Gea Norvegica, a Elena Mateo ze španělského geoparku UNESCO Ostrovy Lanzarote a Chinijo. Ve dnech 25.-28. října 2021 obě komisařky vykonaly inspekční cestu, při které navštívily mj. nově rozšířená území Geoparku Český ráj na Novopacku a Železnobrodsku. Setkaly se s představiteli Libereckého a Královéhradeckého kraje a se starosty měst, kteří Geopark podporují, a také s poslanci Parlamentu ČR, kteří region zastupují.

Prohlédly si Prachovské skály s novými informačními panely, Tichou stezku Klokočskými skalami, která je určena hendikepovaným návštěvníkům, dále novou geologickou expozici v Turnově a zavítaly do turnovské geoškoly – ZŠ 28. října, kde se seznámily s projektem venkovní učebny.

Komisařky se zúčastnily rovněž křtu nové odborné publikace geologa Geoparku Český ráj v Nové Pace, kde jim byl představen nový projekt Paleoparku a naučné stezky.
S tradicí zpracování místních surovin se seznámily v Družstvu umělecké výroby Granát Turnov, prohlédly si Střední uměleckoprůmyslovou školu šperkařskou v Turnově a sklárnu Lhotský v Železném Brodě. Navštívily rovněž Středisko ekologické výchovy Českého ráje v Sedmihorkách a lesní mateřskou školku, Dům přírody Českého ráje v Dolánkách a Kittelovo muzeum v Krásné s geologickou expozicí věnovanou místním archeologickým nálezům neolitických sekerek a těžbě pokrývačské břidlice.

O výsledku hodnocení revalidace Geoparku Český ráj bude rozhodnuto na 9. konferenci Globálních geoparků UNESCO, která se ve dnech 12.-16. prosince 2021 uskuteční on-line v Koreji.
Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.