PRINCEZNA ARABELA NAVŠTÍVILA TURNOV A VALDŠTEJN

0

Předposlední srpnovou sobotu zavítala do Turnova herečka Jana Nagyová, která se divákům zapsala do povědomí jako princezna Arabela ve stejnojmenném pohádkovém seriálu. Svou návštěvu zakončila sympatická slovenská herečka na hradě Valdštejně.

Návštěva jedné z našich nejznámějších televizních princezen souvisela s projektem „Objevuj památky“, který již čtvrtým rokem podporuje nestátní kulturní a technické památkové objekty. Herečka Jana Nagyová se stala tento rok nejenom tváří tohoto projektu, ale také patronkou myšlenky přiblížit památky návštěvníkům, neboť tak jako pohádkové příběhy patří k památkám, tak památky patří k návštěvníkům. Z této myšlenky se zrodil cyklus „Objevuj památky s princeznou Arabelou“, kdy Jana Nagyová během půl roku zve na zajímavé výlety a na konci osobně vyhodnotí facebookovou a instagramovou fotosoutěž. Mezi herečkou vybraná místa se zařadilo i město Turnov – včetně hradu Valdštejn.

Jana Nagyová v sobotu odpoledne navštívila nejprve turnovskou synagogu a posléze i židovský hřbitov. Zajímala se zejména o osud židovské komunity ve městě, a také o bližší historii samotné synagogy, která přežila hrůzy druhé světové války a po dlouhá léta sloužila jako skladiště. Zaujal jí i hebrejský přepis a význam jejího jména. „Dnes má na Slovensku svátek Jana a já jsem se až nyní v Turnově dozvěděla pravdu o původu mého jména, které má hebrejské kořeny a znamená Bůh Hospodin je milostivý. Krásný dárek,“ uvedla usměvavá herečka. Na ženské galerii si prohlédla výstavu „Záhadné pouto“ k 30. výročí znovunavázání diplomatických vztahů mezi ČR a Izraelem a na židovském hřbitově se podívala do hřbitovního domku, kde je deska se jmény Židů z Turnova a okolí, kteří zemřeli v koncentračních táborech.

Odpolední návštěvu „princezna Arabela“ zakončila symbolicky na místě, kde se oblíbený pohádkový seriál také natáčel, tj. na hradě Valdštejně. Prošla si bývalý biliární sál, kde byly v roce 2017 vystaveny kostýmy právě z Arabely, včetně toho jejího. V kapli sv. Jana Nepomuckého obdivovala sochařskou výzdobu, zejména sochu sv. Ludmily, jejíž jméno prý nese postava královny, kterou Jana Nagyová ztvární v nově připravované české pohádce. Závěrem návštěvy si herečka z nostalgie zkusila pár tonů na klavír ve slavnostním sále klasicistního domu. Z jejích slov bylo patrné, že si návštěvu Turnova a hradu Valdštejna užila a sama zmínila, že určitě zase přijede.

Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o., foto autor

…snímek z návštěvy synagogy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.