POSLEDNÍ DVA ČERVENCOVÉ TÝDNY VYVRCHOLÍ HUDEBNÍ MEGA AKCÍ NA MALÉ SKÁLE

0

Benátská noc na Malé Skále, jeden z největších rockových festivalů v České republice, se koná tradičně o poledním červencovém víkendu. Ještě před tím tu je ještě jedna menší, za to možná pro někoho příjemnější hudební akce, a sice Folková noc na Frýdštejně, která se nyní už po čtvrté uskuteční v areálu soukromého statku v blízkých Ondříkovicích. A co ještě? Zajímavý program mají třeba na zámku v Mnichově Hradišti, Českým rájem bude zase jezdit parní vláček a je tu i spousta dalších aktivit.

► Pro zájemce pokračuje nabídka prohlídky turnovských kostelů. Do většiny z nich se mimo bohoslužby nedostanete. Letní prohlídky jsou již tradiční nabídkou turnovského „Íčka“. Do nádherného interiéru kostela Narození Panny Marie, kostela sv. Františka a sv. Mikuláše se můžete podívat každé pondělí až do 27. srpna od 14 do 17 hodin. Začíná se právě v infocentru na náměstí. Mimořádně se také letos budete moci podívat dovnitř kostelíka sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, kde na vás bude průvodce čekat každou neděli do 14. září v době od 9 do 12 hodin.

► Také každou prázdninovou středu se koná exkurze po stopách kamenářské tradice na Turnovsku. Stačí, když zájemci přijdou ve středu v 10 hodin do infocentra na turnovském náměstí. Postupně se podívají do návštěvnického centra Galerie Granát, do šperkařské a brusičské dílny Petra Šťastného a závěr putování městem patří světově unikátní kamenářské a šperkařské expozici v Muzeu Českého ráje.
Od 10. do 20 července pořádá Muzeum Českého ráje XIX. MEZINÁRODNÍ ŠPERKAŘSKÉ SYMPOSIUM v rámci akce Kámen a šperk v Českém ráji. Až do neděle 22. července se v GALERII GRANÁT na turnovském náměstí můžete seznámit s ukázkami ruční výroby granátového šperku; doprovodná expozice přibližuje historii a současnost zpracování granátu a výroby šperků v uměleckém družstvu Granát Turnov.

► Z dalších pravidelných akcí v Českém ráji je to například prohlídka Valdštejnské lodžie v Jičíně, která je pro zájemce připravena každé úterý od 14 hodin, Valdštejnskou lodžii najdete na severním okraji Jičína. Kontaktní tel.: 602 118 912.
► Každou neděli probíhají na zámku v Mnichově Hradišti kostýmované prohlídky, kontakt tel.: 326 773 098, 602 262 323.
n200707141510_vakci_44_07_rafty► Vždy v sobotu a neděli můžete sjíždět na raftech Jizeru. Jede se z Malé Skály do Dolánek u Turnova. U Boučkova statku v centru Malé Skály jsou rafty u mostu připraveny o víkendech v 10 a ve 14 hodin. Více na www.outdoor-school.cz), jízdu si můžete domluvit i samostatně, a kromě toho tu pro zájemce mají připraveny výuku horolezectví, jízdu na kolech ad. Na Malé Skále funguje u Jizery také v horní části obce naproti Pantheonu ještě Žlutá plovárna (www.zlutaplovarna.wz.cz), i zde půjčují rafty a lodě a pro zájemce jsou zde připraveny i další aktivity. Cesta lodí z Malé Skály do Dolánek nad Turnovem vede malebným údolím, je dlouhá devět kilometrů, plavba trvá asi dvě až tři hodiny a cestu si můžete zpříjemnit zastavením na naplaveninách a koupáním v řece.

► O prázdninách mohou zájemci v Turnově také využít ke sportování hřiště u základních škol a sportovní haly.
Hřiště u Gymnázia v ulici Jana Palacha a hřiště Duhová energie u sportovní haly TSC u nádraží (Alešova ulice) fungují nepřetržitě a pro všechny je vstup zdarma. Školní hřiště u ZŠ v ulici 28. října je otevřeno od pondělí do soboty od 8 do 20 hodin, kontakt 739 175 105 (děti a mládež zdarma, dospělí za úplatu). Hřiště u ZŠ v Žižkově ulici je otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin, kontakt 739 988 748 (děti zdarma, dospělí platí podle ceníku).
► Sedm dnů v týdnu od 9 do 20 hodin je otevřen pro děti a dospělé areál Šťastné země v Radvánovicích u Turnova. Každý den je tu připraven doprovodný program, konají se tvůrčí a pohybové dílny, pravidelně se tu můžete například vidět s malířem a bavičem Janem Honzou Lušovským, který to s dětmi umí. Jak to dělá? Přijeďte a uvidíte…

V LETNÍM KINĚ v Turnově, ve Skálově ulici, hrají v třetím červencovém týdnu čtyři filmy (začátky jsou pro setmění mezi 21 – 21.30 hod.)
► V úterý 17. července je to thajský film OBČAN PES – surrealistická pohádka s dávkou romantiky.
► Ve středu 18. července film USA s názvem SHORTBUS – ze života v New Yorku.
► Ve čtvrtek 19. a v pátek 20. července promítají film USA – HORY MAJÍ OČI 2 – o Národní gardě a lidožravých mutantech.
► V sobotu 21. a v neděli 22. července hrají český film OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE.

► Od 16. do 22. července v kempu v Sedmihorkách probíhá Letní škola irských tanců. Akce je vhodná pro celou rodinu. Přijďte se podívat.

► Na Valdštejně budou ve dnech 20. – 23. července krátké koncerty v průběhu dne během prohlídek hradu. Vystoupí smíšený chrámový pěvecký sbor Magna Diesis. Ten vznikl v lednu roku 2005, sbormistrem a uměleckým vedoucím je Michal Jančík. Sbor zajišťuje hudbu v chrámu sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí při významných církevních svátcích. Nový soubor v programu hudebního léta na Valdštejně jistě přiláká řadu přátel dobré hudby.

► Od pátku 20. července od 18 hodin do neděle 22. července se konají v Ozdravovně v Radostíně u Sychrova (www.ozdravovnaradostin.cz) kurzy zpracování mléka. Akci pořádá turnovské Poradenské centrum pro venkov (PRVO). Vyzkoušíte si a naučíte se, jak vyrobit čerstvý sýr, tvaroh, žervé, acidofilní mléko, acidofilní pastu a máslo. O své sýrařské zkušenosti se s účastníky rozdělí Petr Kurka z Frýdlantu (držitel ocenění Vévoda sýrů z loňských Slavností sýra) a Hanka Maturová z Malé kozí farmy v Chuchelně. Náklady na kurz hradí Evropský sociální fond a MŽP, účastníci si zaplatí ubytování a stravu – celkem 560 Kč. Kontakt: Martina Filipová, tel. 774 678 023, e-mail: martina.filipova@prvo.cz

Akcemi nabitá je sobota 21. července:

► Podruhé v sobotu 21. července vyjíždí na prázdninovou spanilou jízdu Českým rájem turnovská parní mašinka řady 310 se soupravou historických vagónů. Letos bude jezdit na trase Turnov – Železný Brod – Semily  a zpět, Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Jízdní řád najdete zde.

► Po oba víkendové dny, v sobotu 21. a neděli 22. července, jsou na zámku Sychrov SLAVNOSTI OHNĚ A LOVU. Jedná se už o sedmé pokračování tradičního programu z dob třicetileté války – šermíři, loutkáři, lukostřelci, sokolníci… V sobotu od 10 do 23.30 hodin, v neděli od 10 do 17 hodin.

► V Tatobitech na fotbalovém hřišti je od 14 hodin POSEZENÍ S DECHOVKOU. Hraje TÁBORANKA a hudba ČESKÝ RÁJ Všeň. Za nepříznivého počasí na sále hostince U Studničků.

► Od 16.30 hodin se v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále koná recitál EVY A BOHUSLAVA LÉDLOVÝCH. Hosty tohoto koncertu budou mladý houslista Václav Petráň a profesorka Diana Nováková.

► Od 18 hodin se ve Výletní hospůdce Antimony v Holenicích nad Rovenskem pod Troskami uskuteční koncert PETRA LINHARTA.

n200707141513_vakci_45_07_folk► V 18 hodin začíná 22. ročník Folkové noci na Frýdštejně. Koná se v areálu statku v blízkých Ondříkovicích.
Program:
18.00 – 19.15 – Ciskotéka – soubor hudební školy Dalibora a Zuzany Cidlinských + křest CD – Duo Jáma, s.r.o.
19.15 – 20.00 – P.R.S.T.
20.00 – 21.00 – Nezmaři
21.00 – 22.00 – COP
22.00 – 22.30 – zvuková zkouška
22.30 – 23.30 – ŽLUTÝ PES
23.30 – 24.00 – zvuková zkouška a losování kytary
24.00 – 00.50 – LENKA DUSILOVÁ Trio
00.50 – 02.00 – Shannon

► V Rovensku pod Troskami se od 20 hodin koná tradiční letní taneční zábava od 20 hodin na fotbalovém hřišti. Hraje kapela Rouden Band.

Program na neděli 22. července:
► Zámek Hrubý Rohozec. V 11, 13 a 15 hodin hraje loutkářský soubor Na Židli Turnov pohádku O SLEPIČCE KROPENATÉ.
► Hrad Valdštejn. Od 14 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého bude koncert Collegium 419 Praha sbormistra Čeňka Svobody. Komorní sbor Collegium 419 vznikl v Praze v roce 1999 a specializuje se na interpretaci skladeb období pozdní renesance a baroka.
► Zámek Mnichovo Hradiště. Znovuobnovená tradice SVATOANENSKÉ A SVATOJAKUBSKÉ POUTĚ. Program je připraven od 9 do 16 hodin. Bude tradiční mše v kostele sv. Jakuba (9 hod.), procesí (10 hod.), muzika (11 hod.) i jarmark s divadlem.

V LETNÍM KINĚ v Turnově, ve Skálově ulici, hrají o posledním červencovém týdnu tři filmy (začátky jsou pro setmění mezi 21 – 21.30 hod.)
► V úterý 24. a ve středu 25. července hrají britský film JEDNOTKA PŘÍLIŠ RYCHLÉHO NASAZENÍ.
► Ve čtvrtek 26. a v pátek 27. července promítají film USA – SMRTONOSNÁ PAST 4.0.
► V sobotu 28. a neděli 29. července kino promítá český film TAJNOSTI s Ivou Bittovou a Karlem Rodenem.

► Od úterý 24. do neděle 29. července se na hradě Valdštejn koná letní seminář „Holla! Hollan“. Seminář pod vedením vynikajícího hudebníka Michaela Pospíšila s Muzikou z kancionálu CAPELLA REGIA MUSICALIS (1693) Václava Karla Hollana Rovenského, básníka, hudebního skladatele, sochaře, učitele, písaře, redaktora, sazeče, (za)rytce, poutníka, poustevníka, „Rozjímavého Dobrodruha“… Přijďte se podívat na veřejné zkoušky ve valdštejnském kostelíku.

► Ve čtvrtek 26. července se v kapli zámku Hrubý Rohozec od 19 hodin koná koncert Tria Cantabile – hudba starých mistrů.

► Od pátku 27. do neděle 29. července probíhá na Malé Skále 15. ročník hudebního festivalu BENÁTSKÁ NOC. Fotoohlédnutí za loňským ročníkem najdete zde a zde.
V třídenním maratonu muziky vystupují prakticky všichni, kteří v Česku na hudební scéně něco znamenají. Letos se tu například představí Kabáti i Čechomor, pro generaci třicátníků a čtyřicátníků na festival přijede z Velké Británie Suzi Quatro. Podrobný program Benátské noci najdete zde.

► V sobotu 28. července se v zámecké kapli na Sychrově od 18 hodin koná koncert POCTA PANNĚ MARII SYCHROVSKÉ. Varhany Vladimír Roubal, soprán Zdena Kloubová. Na programu jsou díla W. A. Mozarta, F. Schuberta, A. Dvořáka, L. Janáčka.

Probíhající výstavy:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově je to výstava Pověsti Českého ráje a Euroregionu Nisa – jde o kresby dětí z Polska, Německa a Čech (do 12. srpna). Ve výstavním sále muzea ve III. patře je výstava Současný jihoafrický šperk (do 9. srpna) a Sympozion 2007 – nejlepší práce z mezinárodního šperkařského sympozia (do 9. srpna), dále potom ve výstavním kabinetu je výstava Acháty a jaspisy světa (do 12. srpna). V galeri muzea je připravována výstava Geopark – šance pro region (od 23. srpna do 11. listopadu). V galerii Safír v Muzeu Českého ráje je do 4. srpna výstava fotografií Ondřeje Havelky Nahá Afrika.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► V městské knihovně v Turnově probíhají výstavy: výstava „Ilustrace není legrace“ Jiřího Fixla, výstava obrazů malovaných na hedvábí a fotografie Jiřího Šťastného „Příroda v ráji“.
► V galerii Granát na turnovském náměstí vystavuje pastely Margita Krajníková-Abrmanová.
► Na hradě Valdštejn je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“.
► V infocentru na turnovském náměstí je výstava fotografií Vítězslava Lipše (do 2. srpna).
► Do 22. července je v sále radnice v Rovensku pod Troskami k vidění výstava obrázků Libuše Šmejcové (otevřeno je úterý – neděle 9 – 12 a 13 -16 hod.).
► Po celé prázdniny je ve Vesci pod Kozákovem – „Galerie pod Kozákovem“ – výstava drahých kamenů a minerálů.
Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, kontakt: 481 320 180, 604 387 599.

Avíza:
► Po celý srpen se koná TURNOVSKÉ KULTURNÍ LÉTO v režii Kulturního centra Turnov. První koncert je v atriu muzea ve středu 1. srpna. Vystoupí kapela PRAGUE SKA CONSPIRACY.
► V sobotu 4. srpna se v areálu Šťastné země v Radvánovicích u Turnova uskuteční „GOTICKÁ BITVA POD HRUBOU SKÁLOU“. Víc než 300 zbrojnošů má pro příchozí připraveno mnoho překvapení, začátek je už před obědem a konec po setmění, kdy se koná ohňová bitva.

Za humny Turnovska:
► Mnichovo Hradiště. Od 15. do 20. července jsou na zámku Barokní slavnosti 2007.
► Lomnice nad Popelkou. Pondělí 16. července – otevření stálé expozice na zdejším zámku. Více viz KIS Města Lomnice nad Popelkou, tel.: 481 673 107, 739 568 347.
► Hrad Kost. O víkendu 21. a 22. července se na hradě konají vystoupení šermířské skupiny Regius. O víkendu 28. a 29. července se na hradě koná IV. Čarodějnický kongres – víkendová akce s předními odborníky na alternativní medicínu, astrologii, věštecká umění a další obory, navíc si můžete užít skvělou zábavu v historickém stylu. Kontakt tel.: 493 571 144, www.kinsky-dal-borgo.cz
► Sobotka. O víkendu 28. a 29. července se na kolbišti pod Humprechtem koná Memoriál V. Havránka, jezdecké parkurové závody. Kontakt tel.: 604 103 493.
► Valečov. V sobotu 28. července se tu koná procházka pohádkovým lesem okolo hradu, více na tel.: 326 784 204.
► Lomnice nad Popelkou. Od 27. července do 5. srpna se tu koná Lomnické kulturní léto, 13. ročník tradiční letní kulturní akce. Kontakt: DS J. K. Tyl Lomnice n. Pop., tel.: 732 436 776.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.