POCTA VELKÉMU RODÁKOVI

0

Spolek rodáků a přátel Turnova zve na odhalení pamětní desky houslařskému mistru Františku Xaveru Drozenovi (8. 3. 1898 – 26. 4. 1972). Koná se u příležitosti 45. výročí mistrova úmrtí v sobotu 20. května 2017 v 10.00 hodin u domu v ulici J. A. Komenského v Turnově, kde 50 let žil a tvořil.

Úvodní projev přednese historik Vlastislav Hnízdo, v krátkém programu vystoupí houslistka České filharmonie v Praze Jana Kubánková, následovat budou krátké projevy vzácných hostů a malý raut. Záštitu nad akcí převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a starosta města Turnova Tomáš Hocke. Akce se rovněž koná s finanční podporou obou institucí a za výrazného přispění Henryho Kyncla – Komerční slévárna Turnov.

František Xaver Drozen se narodil v Tatobitech jako syn kapelníka Václava a matky Filomény. Stavbě houslí se vyučil v Praze u Jana Babtisty Vávry, později zde v oboru pracoval u A. Chudlařského, B. Lantnera, J. Dvořáka a bratří Šámalů. Drozen pracoval převážně podle vzoru Stradivariho, ale také podle Giuseppe Guarneriho. Mnoho cenných zkušeností získal i při delším pobytu v zahraničí. Ke stavbě houslí používal na spodní desku javor, na vrchní smrk. Mj. zhotovil mistrovské housle pro světového virtuosa Jana Kubelíka, pro houslového pedagoga prof. Otakara Ševčíka a v r. 1957 pro sovětského virtuosa Davida Oistracha. O rok později zhotovil nástroje pro celý kvartet Národního divadla v Praze a mnohá další tělesa a umělce.

Vedle toho také mistr Drozen zhotovil stovky nástrojů pro učitele a žáky hudebních škol v širokém okolí Turnova. Za svoji celoživotní práci byl v roce 1971 jmenován zasloužilým umělcem. Drozen byl velmi oblíben i v uměleckých kruzích města Turnova, v jehož veřejném životě aktivně působil. Svoji uměleckou a životní dráhu nečekaně skončil 26. dubna 1972. Poslední místo odpočinku našel na městském hřbitově u chrámu Narození Panny Marie.
Otakar Grund, předseda Spolku rodáků a přátel Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.