(NE)BLÁZNI, TURNOVE!

0

Čtvrtý ročník festivalu duševního zdraví začíná v pondělí 11. září a vyvrcholí zahradní slavností v sobotu 16. září. Program je připraven na každý den!

První ročník akce (Ne)blázni, Turnove! proběhl v roce 2020 s cílem uspořádat happening, který Turnovanům přiblíží činnost Fokusu Turnov a zboří některé mýty nejen o organizaci jako takové, ale především o cílových skupinách, na které se FOKUS zaměřuje. Od roku 2021 je to již týdenní festival, jehož hlavním tématem je destigmatizace lidí s duševním onemocněním a psychické kondice vůbec.

V rámci programu probíhají konference – setkání odborné i laické veřejnosti s přednáškami s tematikou duševního zdraví, den otevřených dveří ve Fokusu, besedy, kulatý stůl na vybrané téma, společný výlet nebo jiná sportovní aktivita, kulturní akce a poslední den pak celodenní zahradní slavnost s koncerty, divadlem, aukcí děl lidí s duševním onemocněním, občerstvením a nakažlivou pohodou.

Na co se těšit letos? Besedy „Křehká duše umělcova“ o talentu i genialitě, „Jak na to vše nebýt sama“ o náročných stránkách mateřství, odehraje se kulatý stůl na téma sebepoškozování a duševních obtíží mladistvých. Opět nechybí den otevřených dveří Fokusu či pestrá zahradní slavnost, a to včetně akce Běhej, Turnove! Parlamentu mládeže města Turnova. Zastavte se, uvolněte se a nalaďte se, nebudete litovat…

Program

Pondělí 11. 9.
Polyfunkční komunitní centrum FOKUS, komunitní zahrada:
13.00 – Křehká duše umělcova
Talent, jedinečnost, genialita – dar, nebo prokletí? Proč mají umělci větší sklony k depresím? A kteří z nich svým démonům nakonec podlehli? Beseda s Karolínou Zoe Meixnerovou a Markem Blažíčkem.
(při nepřízni počasí se přesouvá do městského divadla)
18.00 – Literární hysterie: Egon a Honza
Divadelní představení. Egon a Honza. Honza a Egon. Dvě nezkrotné duše, které se celý život milovaly, ač si nikdy nepatřily. Divadelní beseda o lásce, zbabělosti a literatuře.
(při nepřízni počasí se přesouvá do Městského divadla)

Úterý 12. 9.
Polyfunkční komunitní centrum FOKUS, komunitní zahrada:
9.00 – Štěpánka Živčáková a Tomáš Paprštein
Další úhel pohledu na zkušenost s traumatem a život po něm.
(při nepřízni počasí se přesouvá do městského divadla)

Středa 13. 9.
Centrum pro rodinu Náruč:
10.30 – Jak na to vše nebýt sama
Beseda s psycholožkou, terapeutkou a dulou Ivou Klímovou. Mateřství je období, na které se mnoho žen těší. Není však vždy jen plné radosti a pohody, ale může ho provázet také únava, pochybnosti a osamělost. Kde v mateřství hledat zdroje, jak si najít čas pro sebe nebo si říct o pomoc.

Čtvrtek 14. 9.
Polyfunkční komunitní centrum FOKUS:
17.00 – „kulatý stůl“ na téma: Sebepoškozování a duševní obtíže mladistvých
Kulatý stůl pro rodiče a veřejnost má podpořit hlavně rodiče, kteří u svých dětí sebepoškozování aktuálně řeší. Co k tomu naše děti vede? Jak s nimi mluvit? Jak ošetřit sebe jako rodiče? Kde hledat pomoc? Zapojte se do diskuzního kruhu s matkou, která má zkušenost u vlastního dítěte, a dále s dětskou psycholožkou Anetou Svobodovou, která se ve své praxi se sebepoškozováním setkává.

Pátek 15. 9.
9.00 – 17.00 – Den otevřených dveří FOKUSu a přilehlých sportovišť se širokou nabídkou sportovních aktivit a her pro děti i dospělé (ve spolupráci s TJ Turnov a Centrem pro rodinu Náruč)

Sobota 16. 9.
Polyfunkční komunitní centrum FOKUS, komunitní zahrada: ZAHRADNÍ SLAVNOST
Dnem provází a moderuje Petr Vydra a hudebně doplňují Naty a Maty.
9.00 – Jóga na terase
9.45, 10.00, 10.15 – Starty bláznivých závodů v maskách pro všechny běžecké kategorie
Organizuje Parlament mládeže města Turnova.
11.00 – O Šípkové Růžence
Představení pro děti. Veselá známá pohádka, jak jste ji ještě neviděli. Dva klauni vypraví pohádku o Růžence, jak nejlépe dovedou. Co vlastně daly sudičky Růžence do vínku? O co se Růženka píchla? Byla náměsíčná?
13.00 – Prodýchni se do pohody
Představení pro dospělé. Klauni Jeníček a Mařenka provedou instruktáž a praktický workshop, zaměřený na to, jak pečovat o své psychické zdraví. Připravte se na spirituální, meditativní, esoterickou, ezotractickou a především zábavnou podívanou, která vás psychicky rozhodně pozvedne.
15.00 – Jóga smíchu
Je založena na propojení prvků jógy a cíleného uvolnění organismu skrze očistný smích. Hlavním přínosem je navození duševní pohody a nastartování pozitivních procesů v lidském těle. Vše se děje hravou formou v příjemné atmosféře.
16.30 – SNOWFALL
Turnovská kapela, která je málo kdy a málo kde k vidění.
18.00 – K mání bude to nejlepší z dílen FOKUSU
19.00 – Duo Big Band – tradiční závěr zahradní slavnosti.

Všichni obyvatelé Turnova i širokého okolí jsou srdečně zváni!!!
Informace o Fokusu, o nabízených aktivitách, možnosti využití služeb či prostor naleznete na www.fokusturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.