NABÍDKA DRUHÉ POLOVINY LISTOPADU? OTEVŘENÍ SYNAGOGY A DIVADELNÍ PREMIÉRY

0

A máme tu pomalu se blížící závěr roku a poslední akce tohoto servisu již zvou na oblíbené adventní koncerty. V duchovní rovině se ponese i slavnostní otevření opravené synagogy v Krajířově ulici a navazující dny otevřených dveří (interiér je skvostný, opravdu stojí za vidění!). Ve druhé polovině listopadu nás čekají také dvě premiéry – Šaškovská pohádka i Božský řízek nabídnou zase pár známých turnovských tváří na prknech divadla… Potom je tu ještě pozvánka na setkání s novou knížkou Petra Kučery o Turnově a Turnovácích… a nahlédnout můžete také do galerie muzea. Už to tam voní Vánocemi.

Úterý 18. listopadu

* Cestovatelský klub v městském divadle začíná v 18.00 hodin. Téma: SEDM DIVŮ SVĚTA. Tentokrát trochu netradiční pojetí cestovatelského klubu se nezastaví na jednom místě, ale proběhne hned několika lokalitami. MUDr. Helena Boháčová nám připomene, které objekty sem patří, a samozřejmě pohovoří ke každému blíže.

 

Čtvrtek 20. listopadu

* V 17.00 hodin začínají v Muzeu Českého ráje v rámci slavnostního otevření opravené synagogy v turnovské Krajířově ulici přednášky Tomáše Hocke na téma stavební obnova synagogy a Jana Prostředníka, který zájemce seznámí s výsledky archeologického průzkumu synagogy.

n200811151138_vakci_109_08_kucera* VEČER NA SBOŘE – PŘÍBĚHY Z TURNOVSKA. Literárně hudební pořad s knížkou Petra Kučery s Evou Lecchiovou, členkou Divadla F. X. Šaldy v Liberci a dalšími zajímavými hosty. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 21. – neděle 23. listopadu

* Dny otevřených dveří ve zrekonstruované synagoze v turnovské Krajířově ulici.

* PŘEDVÁNOČNÍ VÝSTAVA PATCHWORKU. Výstava se koná v prostorách Fotoslužby „mezi mosty“ v Palackého ulici čp. 184. Otevřeno je v pátek a v sobotu 9.00 – 17.00 hodin, v neděli 9.00 – 14.00 hodin. Výstavu pořádají Renata Vašíčková, Petra Faktorová-Tomková a Jitka Tomková. Originálně ručně vyrobené drobnosti si budete moci i zakoupit.

 

Pátek 21. listopadu

* ŠAŠKOVSKÁ POHÁDKA. Dva šašci utečou z cirkusu a čarují z klobouku pohádkové postavy. Princeznu, Honzu. Když vyčarují čerta, situace se zkomplikuje. Čert čaruje sám a kouká z toho pěkný malér pro Honzu a princeznu. Šašci nakonec přijdou na to, že lidský rozum a cit je mnohem silnější než všechna kouzla, a svým postavičkám s pomocí dětí pomohou. Vhodné i pro úplně malé děti, své si najdou ale i dospělí. Režie Lenka Lebedová. Hrají Lenka Lebedová, Eva Zahradníková, Matěj Hajn, Jakub Chundela, Petr Haken, Jiří Vlasák, Vojta Haken a Theresia Anna Hakenová. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Sobota 22. listopadu

* JAK KRAKONOŠ PEKAŘKU JÍŘU NAPRAVIL – pohádkový příběh z Podkrkonoší o pyšné a lakomé pekařce pro děti od 3 do 11 let připravilo Divadlo HP Praha. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

 

Pondělí 24. listopadu

* NEZMAŘI TŘICETILETÍ – jubilejní koncert k výročí, jakého už se dožije poměrně málo souborů. U některých písniček už člověk váhá, jestli jsou to převzaté lidovky, nebo nezmarské písně zlidověly. Přijďte si je poslechnout v originálním podání kapely, když je ta velká oslava, bude i něco navíc. Na všechny se moc těší Šárka Benetková, Pavel Jim Drengubák, Pavel Zajíc a Tonda Hlaváč. Vstupenky v předprodeji za 100-80-60 Kč, na místě se 20 Kč připočítává. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Úterý 25. listopadu

* Sonety Williama Shakespeara. Pořad univerzitního profesora a překladatele Martina Hilského a hudebního skladatele Daniela Dobiáše k 400. výročí vydání Sonetů. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 28. listopadu

* BOŽSKÝ ŘÍZEK – další hra turnovského ženského autorského divadelního souboru Nakafráno je zasazena do prostředí porodnice. Hra nazvaná Božský řízek by ráda divákovi poodhalila další zákoutí ženské duše, tentokrát půjde o zákoutí duší žen „vylehávajících“ těhotných, žen prostých i tajemných. Komedie takřka detektivní má opět jednu velkou ambici, a to diváka hlavně pobavit a rozesmát. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 29. listopadu

* Okresní výstavu králíků a expozici holubů místních chovatelů pořádá základní organizace ČSCH Turnov 1 od 8.00 do 16.00 hodin v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov město. Občerstvení zajištěno. Bohatá tombola.

 

Neděle 30. listopadu

* 1. adventní koncert – BENEDICTUS. Plzeňský soubor se zaměřuje na gotickou hudbu s irským nádechem, adventní varianta se ale drží spíše duchovní sféry. Kostel sv. Františka, začátek v 15.00 hodin.
* ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU na náměstí Českého ráje v Turnově od 16.00 hodin. V programu pro malé i velké vystoupí Žesťový soubor ZUŠ v Turnově pod vedením Jiřího Richtra, nebudou chybět ani tradiční koledy s předzpěvákem a překvapení. Moderuje Eva Kordová.

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, BUDOVA V ŽIŽKOVĚ ULICI

* Středa 19., čtvrtek 20. listopadu v 17.30 a ve 20.00 hodin – KOZÍ PŘÍBĚH: POVĚSTI STARÉ PRAHY. Premiéra českého filmu. První česká 3D animovaná rodinná komedie se odehrává v české středověké metropoli, která je ještě plná strašidel, rodících se legend a teprve začíná dostávat svou majestátní tvář. Hlavní hrdinové filmu, vesnický mládenec Kuba a jeho prostořeká Koza, se připletou ke stavbě Karlova mostu, vzniku Orloje, příběhu Faustova domu a jejich kroky zkříží i kat Mydlář..

* Pátek 21., sobota 22. a neděle 23. listopadu ve 20.00 hodin – QUANTUM OF SOLACE – premiéra filmu USA. Agent 007 – James Bond (Daniel Craig) – zrazen Vesper, ženou, kterou miloval, bojuje s nutkáním, aby ze své poslední mise učinil osobní misi…

* Neděle 23. října ve 14.00 hodin – HVĚZDNÝ PRACH. V „bijásku“ pro děti bude promítnut americký dobrodružný romantický „fantasy“ film.

* Středa 26. listopadu ve 20.00 hodin – REMBRANDTOVA NOČNÍ HLÍDKA. Drama Velké Británie, Francie a Německa ve filmovém klubu.

* Čtvrtek 27. listopadu ve 20.00 hodin – TROPICKÁ BOUŘE, komedie USA. Tři herci (Ben Stiller, Robert Downey Jr. a Jack Black) se setkávají na hereckém výcviku v hlubinách vietnamské džungle. Během cesty narazí na militantní domorodou bojůvku, která chce proti americké invazi bojovat zuby nehty.

* Pátek 28. listopadu ve 20.00 hodin – OKO DRAVCE, premiéra thrilleru USA. Představte si, že vám zazvoní telefon, vy ho zvednete a zbytek života se vám promění v nekonečnou noční můru… Film je z produkce Stevena Spielberga.

* Sobota 29. listopadu ve 20.00 hodin a neděle 30. listopadu v 17.30 hodin – CESTA DO STŘEDU ZEMĚ. Premiéra dobrodružného filmu USA. Vědecká výprava na Islandu nečekaně uvízne v jeskyni, ze které je jediným možným únikem cesta do hlubin Země. Během cesty světem, který lidský zrak nikdy předtím nespatřil, se trojice setká s obrovskými létajícími piraněmi, světélkujících ptáky a hrozivými dinosaury z dob dávno minulých. Sopečná aktivita však narůstá a členové expedice musí nalézt cestu zpět…

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12.00 – 13.00 hodin.

– Ve výstavním sále je do 16. listopadu výstava fotografií a dokumentů „120 let Klubu Českých turistů v Turnově“.

– V galerii muzea je od 13. listopadu 2008 do 31. ledna 2009 výstava SYMBOLY VÁNOC. Jde o další z výstavních projektů s vánoční tematikou, navazující na úspěšné výstavy „Oheň a světlo ve vánočních obřadech“, „Ve slámě spí“ či „Masky a démoni“, které byly instalovány v turnovském muzeu v minulých letech. Jde o projekty, ve kterých si autoři kladou za cíl poněkud poodhalit roušku tajemna, které se kolem těchto svátků rozprostírá.

– Ve výstavním kabinetu muzea můžete do 31. prosince navštívit výstavu věnovanou rekonstrukci židovské synagogy v Turnově.

– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 6. prosince výstava fotografií Mariána Kábele – NaFesťáku.cz – letní festivalový život.

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je výstava členů Fotoklubu Safír Turnov na téma Abstrakce a detail (potrvá do 4. prosince).

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je do 4. prosince výstava fotografií Jana Kovačičina „Český-afghánský život“.

* Výstava v turnovské Městské knihovně A. Marka v Jeronýmově ulici: Ilustrované básně Lenky Neumanové a Milana Cilera s ilustracemi Jožky Čermáka (do 3. ledna 2009).

* Výstavní prostory nového Kulturního centra Střelnice – výstava fotografií Jitky Maděrové a Mariána Kábele – Kryštof 2008.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.