KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE NA TURNOVSKU V PRVNÍ POLOVINĚ ČERVNA

0

První polovina června, to je především tradiční festival Dvořákův Turnov a Sychrov. Nejen vážná hudba ale hýbe regionem. Koná se setkání občanů nad trasou dálnice R35, turnovský divadelní soubor Nakafráno uvede dvě reprízy úspěšných her, proběhne loučení s mateřskou školou pro všechny turnovské děti i Jánský jarmark ve waldorfské školce v Daliměřicích. Ve druhé polovině června se uskuteční řezbářské sympozium na Dlaskově statku.

Pondělí 1. června
* Den dětí v turnovské knihovně. Zábavné i tvořivé dopoledne pro děti od 1. do 5. ročníků základních škol v dětském oddělení knihovny s Evou Kordovou. Začátek v 9.00 hodin.

 

Úterý 2. června

* V 15.00 hodin začíná ve Žluté ponorce v Husově ulici vernisáž výstavy „NAŠI MLADÍ VÝTVARNÍCI“. Jde o výstavu prací dětí ze všech výtvarných kroužků Žluté ponorky. Součástí vernisáže bude závěrečný koncert souboru FLÉTNIČEK z Mašova.

 

Středa 3. června

* Občané a R35. Setkání občanů nad studií trasy R35 Českým rájem pořádá Koalice občanských sdružení S.O.S. Český ráj. Začátek je v 17.00 hodin v Muzeu Českého ráje.

* TOMÁŠ SEDLÁČEK – EKONOMIKA NEJEN V KRIZI. Beseda s členem skupiny NERV na téma Dopady ekonomické krize v širších souvislostech. Velký sál KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin. Po skončení autogramiáda a prodej knihy T. Sedláčka Ekonomie dobra a zla.

* LÁSKA A POROZUMĚNÍ. Hořce vtipná hra o životních strastech a slastech tří mladých lidí z repertoáru pražského Divadla Ungelt. Hrají: Linda Rybová, David Švehlík a Richard Krajčo. Vstupenky v předprodeji za 200-180-160 Kč, na místě +20 Kč (není abonentní!). Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 4. června

* VEČER NA SBOŘE – POCTA JANU  KNOBOVI. Komponovaný pořad slova a hudby na počest významné osobnosti našeho města a regionu k jeho 105. výročí narození. V pořadu vystoupí akademický malíř Jan Solovjev, PhDr. Květoslava Hnízdová a Jitka Petrušková. Pořad připravil a průvodním slovem provází PhDr. Vlastislav Hnízdo. Citace textů Eva Kordová a Petr Pešek. Hudební doprovod a zpěv Eva a Bohuslav Lédlovi. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 5. června

* NAŠTĚKANÁ. Repríza divadelní hry turnovského souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 6. června

* DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV, 54. ročník hudebního festivalu. Slavnostní zahájení a koncert na zámku Sychrov od 18.00 hodin. Vystoupí Ensemble Martinů. V rámci festivalu proběhne od 17. do 20. června v ZUŠ Turnov 10. ročník mezinárodních interpretačních dílen s lektorskými koncerty. V úterý 23. června se uskuteční závěrečný koncert od 18.00 hodin v chrámu P. Marie v Turnově. Účinkuje Filharmonie Hradec Králové, která provede Dvořákovu Stabat Mater.

 

Neděle 7. června

* Sraz dvojčat a vícerčat pořádá Centrum pro rodinu v Turnově, Náruč o. s. – Klub dvojčat, v Lomnici nad Popelkou. Začátek je ve 13.00 hodin v Restauraci Na pile. Letos se uskuteční 4. ročník setkání. Kontakt: 603 457 056, klubdvojcat@naruc.cz.

 

Pondělí 8. června

* LZE LÉČIT TRAUMA HOLOCAUSTU? Přednáška a beseda s psychoterapeutkou Věrou Roubalovou – Kostlánovou z Rafael institutu v Praze. Pořádá Synagoga Turnov společně s knihovnou. Kulturní sálek knihovny, začátek v 17.00 hodin.

* BOŽSKÝ ŘÍZEK. Repríza autorské hry turnovského spolku Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Středa 10. června

* Loučení s mateřskou školou. Slavnostní loučení předškoláků se svou „mateřinkou“ se koná tradičně v červnu, akci pořádá město Turnov a Klub Matýsek městské knihovny. Děti se mohou těšit nejen na pěkné upomínkové fotografie a pamětní listy, ale také na pohádku v podání Divadla Rolnička. Galerie Muzea Českého ráje, začátek v 9.00 a v 10.30 hodin.

* VLADIMÍR VÁCLAVEK – sólový koncert básníka a muzikanta. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 11. června

* POHÁDKY ČERTA PEPIÁŠE. Další díl oblíbené knihy o čertovi z Jičína, který se stal školníkem. Děti přivítají autora knihy Jana Sobotku, ilustrátora Jiřího Fixla a zástupce nakladatelství ANAG z Olomouce. Křest knihy bude doplněn Čertovskou pohádkou a ukázkou nejlepších čertovských pohádek, které napsali žáci turnovských škol. Atrium Muzea Českého ráje Turnov, začátek v 10.00 hodin.

* Tradiční JÁNSKÝ JARMARK ve waldorfské mateřské škole v Turnově, Hruborohozecké ulici, začíná v 15.00 hodin. Budete si moci zakoupit výrobky dětí a rodičů a drobných prodejců, vystoupí kouzelník, na programu je i hudební vystoupení.

 

Sobota 13. června

* Akce na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Letos se uskuteční 11. ročník této charitativní akce. Turnovští skauti budou na benzinových pumpách v okolí Turnova umývat okna. Pokud jim vhodíte do pokladničky libovolnou částku, přispějete tak na prospěch této sbírky.

* V 10.00 hodin začíná v Rovensku pod Troskami, v areálu mlýna Kouty, 5. ročník hasičské soutěže pro děti – Memoriál Jaroslava Groha.

* V 15.00 začíná na hradě Valdštejn koncert operních árií, který se uskuteční ve slavnostním sále klasicistního domu. Účinkují žákyně prof. Marty Cihelníkové – Pavla Brtníková, Kamila Jiřištová a Lucie Pázlerová za klavírního doprovodu Miroslava Navrátila. Zazní árie z oper W. A. Mozarta, B. Smetany, A. Dvořáka, G. Rossiniho, C. Saint – Saënse a A. Catalaniho. Více na www.hrad-valdstejn.cz.

* KRÁSKA Z LEENANE. Šokující hra nejlepšího současného irského dramatika Martina McDonagha slavící úspěchy po celém světě je velmi intenzivní výpovědí o patologii mezilidských vztahů. Černá groteska vznikla v koprodukci Středočeského divadla Kladno, ODEON ART SERVISu a A studia Rubín. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Úterý 16. června

* V 17.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici  koncert vážné hudby. Vystoupí Duo Brikcius, zazní hudba L. Boccheriniho, W. A. Mozarta, G. Rossiniho, P. Hindemithe, G. Kleina a I. Kosíkové.

 

Středa 17. června

* Ve 20.00 hodin začíná v KC Střelnice pro zájemce o fotografii a fotografování další fotodílna. Tentokrát na téma sklo. Pořádá Fotoklub Safír, vezměte si vlastní fotoaparát a stativ.

 

PŘIPRAVUJE SE:

* V pořadí 14. ROČNÍK ŘEZBÁŘSKÉHO SYMPOZIA probíhá na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova od 17. do 21. června.

Program:

* 18. a 19. června – řezbářská školička pro základní školy, po oba dva dny od 9.00 hodin.

* Ve čtvrtek 18. června křest nové knihy řezbáře Martina Patřičného o kráse dřeva (atrium muzea od 19.00 hodin).

* 20. června – Řezbářská sobota na Dlaskově statku. Statek bude otevřen od 9.00 hodin, 10.30 – pohádka O Plaváčkovi v podání Divadla na cestě z Liberce, 14.00 – pohádka o Honzovi (Divadlo na cestě), 16.00 – koncert turnovské skupiny Funk Corporation.

 

Sobota 27. června

* V 10.00 hodin začíná v Rovensku pod Troskami, v areálu mlýna Kouty, hasičská soutěž dospělých o Pohár města Rovenska.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI

* Čtvrtek 28. května ve 20.00 hodin: AŽ TAK MOC TĚ NEŽERE. Komedie USA. Greg Behrendt a Liz Tuccillová, konzultant a scenáristka seriálu Sex ve městě, napsali knížku, která natvrdo a na rovinu podává pravdu o mužích.

* Pátek 29., sobota 30. května ve 20.00 hodin: LÍBÁŠ JAKO BŮH. Česká komedie – muž mezi dvěma ženami a žena mezi dvěma muži… Režie Marie Poledňáková.

* Středa 3. června ve 20.00 hodin: NEZVANÝ HOST. Drama USA ve filmovém klubu. Walterovi Valeovi je více než 60 a život ho moc nebaví. Jednoho dne ho pošle kolega na konferenci na Manhattan a Walter objeví ve svém bytě, který již dlouho nenavštívil, mladý pár. Syřan Tarek a Senegalka Zainab se stali obětí realitního podvodu a najednou nemají kam jít. Walter poskytne mladé dvojici dočasný azyl. Tarek je dojatý Walterovou laskavostí a nabídne mu, že ho naučí hrát na africký buben džembe. Walter začíná objevovat nový svět…

* Čtvrtek 4., pátek 5., sobota 6. a neděle 7. června ve 20.00 hodin: ANDĚLÉ A DÉMONI. Premiéra thrilleru USA. Tým, který stojí za světovým fenoménem „Šifra mistra Leonarda“, se vrací, aby uvedl netrpělivě očekávaný film Andělé & démoni, založený na románovém bestselleru Dana Browna. Tom Hanks opět ztvárňuje roli harvardského odborníka na religionistiku Roberta Langdona, který znovu zjišťuje, že síly se starobylými kořeny se nezastaví před ničím, dokonce ani před vraždou, aby dosáhly svých cílů.

* Úterý 9. června v 17.30, středa 10. června v 17.30 a ve 20.00 hodin: NOC V MUZEU 2. Komedie USA. V muzeu Smithsonian institut ve Washingtonu nastala noc. Strážci odešli domů, světla zhasla, dětští návštěvníci jsou doma ve svých postelích… přesto je v „prázdném“ muzeu podivný šramot. Bývalý noční hlídač Larry Daley (Ben Stiller) je opět zatažen do těžko představitelného dobrodružství, ve kterém ožívá sama historie.

* Čtvrtek 11., pátek 12. a sobota 13.června ve 20.00 hodin: X MEN ORIGINS: WOLVERINE. Akční film USA je dějově zasazen na samý počátek ságy o známých mutantech X-Menech.

* Neděle 14. června ve 20.00 hodin: KRVAVÝ VALENTÝN. Premiéra hororu USA. Vinou Toma Hanningera, nezkušeného horníka, bylo v šachtě zavaleno a následně zemřelo pět lidí. Jediný, kdo tuto událost přežil, je Harry Warden, který se od této katastrofy nachází v komatu. Ale pozor! Je to právě on, kdo volá po odplatě! Jízda do pekla právě začíná. První 3D horor!

 

PROGRAM LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

(hraje se o víkendech za pěkného počasí)

* Pátek 29., sobota 30. května ve 22.00 hodin: LÍBÁŠ JAKO BŮH. Česká komedie.
* Pátek 5., sobota 6. června ve 22.00 hodin: ANDĚLÉ A DÉMONI. Premiéra filmu USA.  Tým, který stojí za světovým fenoménem „Šifra mistra Leonarda“, se vrací…

* Pátek 12. června ve 22.00 hodin: X MEN ORIGINS: WOLVERINE. Akční film USA.

* Sobota 13. června ve 22.00 hodin: KRVAVÝ VALENTÝN. Premiéra hororu USA.


VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Jde o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, která představuje dosud málo známou část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Kolekce školních prací z období 1900 – 1974 jsou proto pozoruhodným příspěvkem ke skromným dějinám novodobého českého stříbrnictví. Výstava potrvá do 11. listopadu 2009.

– V galerii muzea je i do 18. června výstava kopií korunovačních klenotů, které v nedávné době vznikly v Turnově.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Výstavní sál muzea nabízí do 23. června výstavu tří výtvarníků (Ilja Bílek, Jan Surýnek, Marie Krausová).

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 5. června výstava Jiřího Večerníka na téma Mexiko.

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – můžete do 1. července vidět fotografie Jiřího Večerníka z Holandska.

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje je umístěna stálá expozice „Český granátový šperk“ – historie těžby českého granátu a jeho zpracování, výroba tradičních granátových šperků v DUV Granát Turnov. Kromě toho zde probíhá do 25. června výstava „Slovenský obsidiánový šperk“ a výstava ZARYTÍ ŠESTATŘICÁTNÍCI s podtitulem Maturanti z roku 1955. Jedná se o výstavu rytin, šperků, plaket, plastik, obrazů, dokumentů, suvenýrů a knih absolventů SUPŠ Turnov.

* Městská knihovna: Do konce srpna je zde výstava fotografií mladého autora Davida Nožičky a do konce prázdnin probíhá také výstava výtvarných prací žáků základních škol „Barevný svět kolem nás“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.