KLÁPŠTĚ!

0

Druhá polovina 20. století je v Pojizeří ve znamení tří malířů. První dva na sebe v podstatě strhli veškerou mediální pozornost: Josef Jíra z Malé Skály a Vladimír Komárek z Nedvězí u Semil. Výjimečné osobnosti, za kterými neváhali cestovat vlivní před i po listopadu 1989. Oba mají za sebou díla minimálně republikového významu a jejich práce i jejich jména jsou zapsána v širokém povědomí veřejnosti.

Jaroslav Klápště: Turnovské věže

Lenka Patková s Miroslavem Coganem z turnovského muzea

Třetím v pozadí a opravdu velmi neprávem opomíjený byl Jaroslav Klápště. Narodil se v roce 1923 v Záhoří u Semil. Po smrti svého otce žil u svých prarodičů v obci Čikvásky, během gymnaziálních let pak se svou matkou v Turnově. Bezprostředně po maturitě nastoupil na nucené práce na železnici. (Jeho přítel, malíř Jaroslav Solovjev, v soukromém a málo známém tisku zmiňuje, jak pracoval jako výpravčí ve stanici Sychrov a jak tam mj. úmyslně poškodil německý transport jedoucí na frontu, a také jak byl ve své době oblíbený u žen…)
S koncem druhé světové války Jaroslav Klápště nastoupil na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze do ateliéru prof. Františka Tichého a později prof. Emila Filly. Po ukončení studií a vojenské služby se vrátil do Turnova a na Čikvásky, které navštěvoval po celý zbytek života.

Základními tématy tvorby Jaroslava Klápště (1923–1999) se staly zátiší a krajinomalba. Zlomovou událostí v jeho výtvarném životě byla v polovině 70. let minulého století návštěva starého Mostu. Město bylo tehdy předurčeno k zániku z důvodu důlní činnosti. Právě zde počaly Klápštěho typické vířivé kompozice lidí, předmětů, bortících se domů a křivolakých linií. Kromě olejomalby se Klápště intenzivně věnoval i grafice. Přímo mistrně využíval techniku suché jehly.

Ve čtvrtek 4. července se uskutečnila ve výstavním sále Muzea Českého ráje v Turnově vernisáž výstavy jeho obrazů k výročí úmrtí. Při této příležitosti byla manželi Dostálovými vydána malá monografie nazvaná Jaroslav Klápště: Perličky z okraje stolu. Jedná se o sběratelský tisk, neboť náklad činí pouhých 101 kusů a dotisk nebude.

Poslední Klápštěho výstava v Turnově byla v roce 1984, od té doby zde ve větší míře prezentován nebyl. V roce 2015 proběhla jeho největší posmrtná výstava v Mostě a nedávno bylo jeho dílo představeno také v galerii v Semilech.

Zeptali jsme se kurátorky výstavy Lenky Patkové, která se dílem toho umělce zabývá již 12 let a stála zatím u všech jeho posledních velkých výstav:
„V turnovském muzeu je představeno 45 obrazů a 12 kvašů. Pouze jeden obraz je ve veřejné sbírce – v galerii v Malé Skále – všechny ostatní jsou ze soukromých sbírek, což činí tuto výstavu naprosto výjimečnou,“ přibližuje Patková. Podle ní jsou zde k vidění především dva naprosté unikáty – obrazy „Nádraží v Bakově“ a „Čekárna v Nedvězí“, které se vymykají ostatním umělcovým dílům a jsou ovlivněny pobytem v Mostě v 70. letech, kdy tam probíhala řízená devastace města.
Proč Klápště zůstal upozaděn za velkou českorajskou dvojkou Jíra – Komárek? „Upozaděn neprávem! Jeho dílo je úchvatné. Já se stálou mravenčí prací snažím, aby se dostalo na výsluní, protože mu vlastní místo ve vývoji českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století plně náleží. Když o tom přemýšlím, ono to bylo i hodně jeho povahou, vyhovovalo mu, být schován vzadu. Byl hodně jiný, vždycky si tvrdošíjně trval na svém, nedal si do svých prací moc mluvit ani od historiků umění, ani od kolegů umělců. Pro mě samotnou jsou na turnovské výstavě nejcennější ty dva obrazy s železniční tematikou, mají každý jiného majitele, je svátek, vidět je vedle sebe,“ uzavřela Lenka Patková.
Jak dodala, za čtyři roky si budeme připomínat sté výročí narození výjimečného malíře a ona doufá, že se konečně najde prostor pro jeho představení v některé z našich nejprestižnějších výstavních síní.

Obrazy Jaroslava Klápště můžete v turnovském muzeu vidět do 15. září. Udělejte si čas, protože takhle pohromadě umělcovo dílo v regionu zase hned tak neuvidíte!

(Na titulním snímku obraz s názvem Kamna na Čikváskách.)

…z vernisáže výstavy

Lenka Patková s Jaroslavem Dostálem při křtu monografie

Nádraží v Bakově

Čekárna v Nedvězí

Nudvojovický kostelík

Malíř Jaroslav Klápště, Čikvásky 4.12.1993 (tehdy se jednalo o rozhovor do vánočního vydání Pojizerských listů)

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.