KOLIK KVĚTŮ, TOLIK SVĚTŮ

0

Zdejší hudební scéna má občas opravdovou kliku v tom, že se dramaturgie zdejší největší kulturní instituce opravdu zhluboka nadechne a dovolí si uspořádat tak trochu v Turnově nadčasový koncert. Řekl bych, že napříč všemi možnými žánry. Zatím co to nepřekvapí u populární, jazzové či rockové muziky, zcela jistě to překvapí, pokud je člověk ochoten vnímat i alternativní hudbu. Jen díky tomu jsme mohli v Turnově slyšet třeba Ivu Bittovou, Vladimíra Václavka nebo Petra Vášu a jeho Syčáky. A právě takový byl i koncert v současnosti mé nejoblíbenější brněnské kapely KVĚTY, která se ve svém zdejším premiérovém koncertu představila v městském divadle v pátek 11. února.

n201102140902_vakci_17_011_kvetyTo nejpodivnější a nejzvláštnější, co jsem během svého poznávání moderní hudby kdy objevil, přišlo z Moravy (např. Valašské Meziříčí), ale zejména z Brna. Nechci přehánět, i pro mne je toto město k běžným návštěvám kulturních akcí poněkud z ruky, ale myslím si, že alespoň vzdálené sledování se vyplatí. Všeobecně známé jsou nejrůznější projekty hudebního divadla a muzikálů (jistě tvoří špičku české kvality), ale třeba i jazzové scény či dalších žánrů. Mám pocit, že Brno bylo a zůstává vždy vůči Praze v jakési stálé opozici a pokaždé, když z Prahy cosi vyšlo, Brno muselo kontrovat něčím totálně odlišným. Také si myslím, že srdce brněnských hudebníků tlučou daleko víc pro nekomerční a alternativní projekty. Že u nich převládá vnitřní pocit vytvářet cosi, co se vymyká, co odporuje všem komerčním měřítkům a tlakům. Jen díky tomu jsem mohl poznat Progres či Synkopy. Věhlasná brněnská alternativní scéna mne však seznámila i s dalšími kapelami, jejichž hudbu poslouchám rád stále. Dunaj, Ještě sme se nedohodli, BSD, Sledě, živé sledě, Midi Lidi nebo již pro mne bohužel rozpadlý Čvachtavý lachtan.

A právě k takovým v posledních letech patří i kapela Květy, kterou jsem si mohl konečně vychutnat i v domácím prostředí. Brněnská kapela, které nepomohl k větší slávě dokonce ani Anděl v kategorii alternativní hudby. A koncert to byl nadstandardní. Pěkný, svižný, občas dravý i melancholický, zcela jistě poučný. A také pestrý, protože kapela mohla ve své turnovské premiéře hrát své skladby napříč všemi doposud vydanými hudebními nosiči. A to vše podtrženo kvalitní prací zvukaře Michala Novotného a světly Jana Hrubého. Kapela pranic neslevila ze své kvality, přestože to mohla posoudit jen poměrně malá skupina návštěvníků. No, Turnov se zase moc neukázal. Myslím, že slov bylo napsáno dostatek, takže shrnuji.

 

KVĚTY Městské divadlo Turnov, pátek 11. února. Květy hrály ve složení Martin E. Kyšperský – zpěv, kytary a průvodní slovo, Ondřej Čech – baskytary, Albert Novák – housle a Aleš Pilgr – bicí, perkuse a všeliké harampádí. Květy vykvetly na brněnské scéně v roce 1993, nicméně pět let pouze v klidovém stavu ve stadiu kukly, z níž se nejdříve vylíhla housenka a nyní, po dalších patnácti letech existence, mohu nadšeně konstatovat, že z housenky je motýl. Dokáží zastavit tep a vzápětí rozpálit tváře. Je v nich mrtvá i živá voda… Co víc si přát?

Hodnocení: 85%.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.