JUBILEJNÍ KONCERT PS ANTONÍN DVOŘÁK „OD RENESANCE KE SPIRITUÁLŮM“

0

Pěvecký sbor Antonín Dvořák je dlouhá desetiletí spjat s kulturním životem Turnova. Vloni na jaře, tedy v době covidové, oslavil 160 let nepřetržité činnosti.

V roce 1860 byla v Rakousku–Uhersku vyhlášena svoboda spolčovací, takže v 60. letech 19. století vznikla řada pěveckých, divadelních a dalších spolků. Málokterý však pracuje nepřetržitě. Je dobře znám osobní kontakt členů spolku s hudebním géniem Antonínem Dvořákem, jehož jméno nese. Slavný skladatel také sboru věnoval „Čtyři smíšené sbory op. 29“ a osobně se účastnil několika koncertů tehdejšího Zpěváckého spolku. Další skladby věnované sboru Dvořák jsou z pera J. B. Foerstra, K. Bendla, Z. Folprechta, V. Dobiáše na slova Fráni Šrámka či sbormistra a hudebního pedagoga Bohuslava Lédla.

Sbor je v povědomosti Turnovanů znám především jako interpret klasické a duchovní hudby. V posledních letech provedl např. Dvořákovo Te Deum s Podkrkonošským orchestrem, Stabat Mater a Svatební košile s Filharmonií Hradec Králové, stěžejní prací jsou však komorní koncerty. V oblasti duchovní hudby sbor spoluzaložil v Turnově tradici vánočních koncertů, a to již před listopadovou revolucí. Kromě nejslavnější Rybovy vánoční mše Hej Mistře, která zaznívá každoročně na náměstí, bylo sboru svěřeno i několik světových premiér, např. Magnifikat Bohuslava Lédla nebo Missa brevis Petra Tomeše.

Jak již bylo zmíněno, v současné době vede PSAD sbormistr, skladatel a hudební pedagog Bohuslav Lédl. Sopránovými sóly se zúčastňuje i jeho žena Eva Lédlová, dále sólisté pražských a libereckých operních domů Luděk Vele, Jaroslav Patočka, Tereza Mátlová a další známí pěvci. Kromě klasické a lidové tvorby se sbor věnuje i novějším žánrům, především spirituálům a gospelům.

V programu jubilejního koncertu se můžete těšit na průřez repertoárem, od renesančních skladeb P. L. Palestriny, přes dílo A. Dvořáka po spirituály (i s českou aranží a texty) a moderní duchovní tvorbu.
Hostem pořadu bude turnovský rodák, herec a dabér Václav Knop a smíšený pěvecký sbor Foerster Jičín.
Koncert se uskuteční v úterý 15. listopadu od 19.00 hodin ve velkém sále KC Střelnice.

Jana Zajícová, jausak@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.