JARNÍ VÝSTAVY A PROGRAM KINA

0

Kopie Svatoštěpánské koruny, výstava Vlasty Matoušové k jejímu životnímu jubileu. Výstava šperkaře, grafika, sklářského výtvarníka a malíře Vladislava Maška v Kamenářském domě. Prezentace jedinečné postavy českého kamenobrusičství a autorského šperku Karla Votipky, kolekce minerálů ze sbírky doktora Šolce – to jsou aktuální výstavy v turnovském muzeu. Vzpomínkovou výstavu na Jaromíra Horáčka mají v knihovně. Výstavy pravidelně obměňují v Uličce řemesel, fotografické výstavy na dvou místech v Turnově – na Střelnici a v nádražní hale – pořádá Fotoklub Safír.

* KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino promítá denně, program najdete na https://www.kulturaturnov.cz/program/kino.

VÝSTAVY

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea a Dlaskova statku je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.
* VÝSTAVNÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA. Významná osobnost české i světové fotografie a horolezectví má v turnovském muzeu vlastní výstavní prostor v multifunkčním domě čp. 72. Je zde vystavena asi třicítka jeho fotografií a osobní věci. Jedná se o trvalou expozici, která volně navazuje na expozici horolezectví.

* KOPIE SVATOŠTĚPÁNSKÉ KORUNY – JIŘÍ URBAN. Stejně jako ostatní repliky korunovačních klenotů vystavené v turnovském muzeu i tuto vytvořil Jiří Urban. K její výrobě použil pozlacené stříbro, přírodní a skleněné kameny. Ačkoli v českých dějinách nehraje Svatoštěpánská koruna zásadní roli, je spojena s významným panovníkem z rodu Lucemburků. V roce 1387 jí byl korunován tehdy devatenáctiletý Zikmund, syn Karla IV., který se později stal českým králem a římským císařem. Na uherském trůně vládl celých padesát let. Kopie Svatoštěpánské koruny je v Klenotnici Muzea Českého ráje v Turnově k vidění do 20. dubna.

* HRADY A ZÁMKY U SOUSEDŮ. Zveme na výlety blízko polsko-české hranice, kde v malebné přírodě najdete cenné historické památky. Už jste někdy spali na zámku? V Polsku jsou často bývalé šlechtické paláce v rukou soukromníků, kteří je citlivě zrekonstruovali, a slouží mimo jiné jako hotely. Putovní výstavu připravil Polský institut v Praze spolu s Dolnoslezským, Opolským a Slezským vojvodstvím. Atrium muzea do 15. května.

* STARÝ SKLEP – grafika, obrazy a skleněná tavená plastika Vladislava Maška. Turnovské publikum zná Vladislava Maška především jako zlatníka a šperkaře, v posledních letech se však intenzivně věnuje také tavené skleněné plastice, malbě a grafice. Výstava představuje Maškovu nejnovější tvorbu, v níž se jeho charakteristické turnovské figury zachycené v grafice propojují s výběrem skleněných objektů, které vznikly ve spolupráci se sklářským mistrem Tomášem Málkem. Kamenářský dům do 18. května.

* VLASTA MATOUŠOVÁ – HMYZ A ROSTLINY ZBLÍZKA – OBRAZY, KRESBY, GRAFIKA. Výstava připravená k sedmdesátým narozeninám turnovské malířky, grafičky a ilustrátorky představí vrstevnatou tvorbu zahrnující kresby, grafiku, malbu i tvorbu skleněných figurek. Vlasta Matoušová, působící významnou část svého profesního života jako výtvarný pedagog na turnovské ZUŠ a SUPŠ a VOŠ, je známa zejména jako úspěšná autorka vědecké ilustrace a přírodovědné kresby z oblasti botaniky a entomologie, kterou vytvářela pro odborné publikace i časopisy. Výstavní sál muzea do 1. června.

* DO PRAKU I DO ŠPERKU – NEOBYČEJNÁ KRÁSA OBYČEJNÝCH KAMENŮ. Jedinečná postava českého kamenobrusičství a autorského šperku i přední znalec českých mineralogických lokalit v jedné osobě – Karel Votipka – vystaví u příležitosti loňského životního jubilea tvorbu posledních let, v níž pokračuje v komplexně pojatém, tematickém zpracovávání zajímavých vzorků minerálů a hornin z tuzemských nalezišť. Ty Votipka sám vyhledává v terénu, rozřeže, vybrousí a vyleští, aby ho nakonec zasadil do vlastnoručně navrženého klenotu. Jeho šperky reprezentují jak sběratelsky nanejvýš atraktivní surovinu, tak i esteticky působivé kameny, které prakticky nelze komerčně zpeněžit. Klenotnice muzea od 24. dubna do 22. června. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 17.00 hodin.

* KOLEKCE PŘÍBRAMSKÝCH MINERÁLŮ ZE SBÍRKY MUDR. JIŘÍHO ŠOLCE. Jiří Šolc byl turnovský lékař, dokumentátor a konzervátor pro ochranu přírody v turnovském okrese. Byl nejen vášnivým obdivovatelem přírody a památek Českého ráje, ale také sběratelem a odborníkem v mineralogii. Mineralogický kabinet muzea do 13. července.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstava: Muž, který inspiroval – Jaromír Horáček. Výstava z dokumentů a kronik legendárního studentského divadla Kompas a Mandragora. Doplněno fotokronikou a materiály, které mapují život a dílo legendárního pedagoga. Hlavní budova knihovny.

* ULIČKA ŘEMESEL, umělecké řemeslné ateliéry, pasáž pod radnicí. Více na www.ulickaremesel.cz.
Výstava HEROES& SPRINGFIELD – kde se potkávají hvězdy – to je název nové výstavy, která probíhá v Uličce řemesel do 20. dubna. Můžete zde vidět až 350 figurek hrdinů filmového plátna od soukromého sběratele z USA. Vstupné: děti do 80 cm zdarma, ostatní 80 Kč.

* FOTOKLUB SAFÍR. Výstavy fotografií v nádražní hale a ve foyer Střelnice.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov. Galerie zve na prohlídku s expozicí šperků, velikonoční soutěž s Crystal Valley a na tvořivé dílničky pro děti. V sobotu 12. dubna od 9.00 do 11.30 a od 12.00 do 17.00 hod. Galerie granát, nám. Českého ráje 4, Turnov. Více na www.granat.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.