DVOŘÁKOVSKÁ JUBILEA V TURNOVĚ A NA SYCHROVĚ (A POZVÁNKA NA FESTIVAL)

0

V roce 170. výročí narození našeho hudebního velikána Antonína Dvořáka slavíme v Turnově a na Sychrově ještě další dvě kulatá jubilea. Před 150 lety byl v Turnově založen dodnes fungující Zpěvácký spolek, nyní Pěvecký sbor Antonín Dvořák, a v dubnu tomu bylo 60 let, co byl zahájen první ročník hudebních slavností Dvořákův Turnov a Sychrov.

Myšlenka na uspořádání pravidelných festivalů a zasazení pamětních desky Antonínu Dvořákovi na Sychrově, kam Dvořák zajížděl ke svému příteli Aloisu Göblovi, začala vznikat už v době 2. světové války, k uskutečnění tohoto došlo v dubnu 1951, kdy byl zahájen první ročník Dvořákova Turnova a Sychrova a u příležitosti 110. výročí narození Antonína Dvořáka byla odhalena pamětní deska na prvním nádvoří sychrovského zámku. Na zdárném průběhu slavností, které probíhaly od dubna do června 1951, pracoval celý turnovský Zpěvácký spolek Antonín Dvořák, první oficiální organizátor tohoto hudebního svátku. V programu nechyběla Česká filharmonie, sólisté Národního divadla v Praze, České trio, jednotlivé ročníky obsahovaly opery, symfonické, duchovní i komorní koncerty.

V jubilejním roce 2000 dochází k založení Spolku pro pořádání Dvořákova Turnova a Sychrova, jehož je sbor kolektivním členem, a oživení hudební interpretační dílnou. Dosud se vystřídaly dílny klavírní, houslové, pěvecké a každý z lektorů a na závěr i absolventi dílen věnují turnovskému publiku jeden koncert. V roce 2007 navázal Spolek spolupráci s profesionální agenturou České doteky hudby, která založila prosperující a stále se rozšiřující Dvořákův festival, jehož je Dvořákův Turnov a Sychrov součástí.

 

V letošním roce bude uvedena kantáta Svatební košile, která v Turnově zazněla v úplnosti naposledy před 50 lety v rámci 10. ročníku Dvořákova Turnova a Sychrova.  Kantáta zazní v provedení Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Miriam Němcové, sóla zpívají Markéta Mátlová (soprán), Zoltán Korda (tenor), Petr Dolejší (bas) a sborové party Smetana Hradec Králové a Pěvecký sbor Antonín Dvořák Turnov.

 

Také 12. ročník hudebních dílen povedou lektoři z řad našich vynikajících umělců a hudebních pedagogů: zpěv Michyio Keiko a Zdena Kloubová, klavír Jana Turková a Boris Krajný, housle Leoš Čepický.

Autorka textu:

Jana Zajícová, J.Zajicova@mu.turnov.cz

    

PROGRAM 56. ROČNÍKU DVOŘÁKOVA FESTIVALU – DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV:

 

* 4. června od 14.30 hodin – pietní vzpomínka u desky Antonína Dvořáka na nádvoří zámku Sychrov, účinkuje Pěvecký sbor Antonín Dvořák, od 15.00 hodin – zahajovací koncert v galerii zámku – Naše paní Božena Němcová, účinkují Alfréd Strejček, Hana Kofránková, Jaromír Klepáč

 

* 15. – 18. června – Mezinárodní interpretační dílny:

– 15. 6. I. lektorský koncert od 19.30 v Městském divadle účinkuje Michyio Keiko a Jaroslav Šaroun

– 16. 6. II. lektorský koncert od 19.30 v Městském divadle účinkuje Jana Turková

– 18.6. Závěrečný koncert frekventantů od 18.30 v Městském divadle

 

* 22. června od 19.00 hodin – Antonín Dvořák – Svatební košile, účinkuje Filharmonie Hradec Králové, dirigentka Miriam Němcová, sóla Markéta Mátlová, Zoltán Korda, Petr Dolejší, Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové a Pěvecký sbor Antonín Dvořák, letní kino v Turnově, v případě nepříznivého počasí budova Bia Ráj

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.