DNY ARCHITEKTURY 2020 V TURNOVĚ

0

Na podzim letošního roku proběhne již 10. ročník celorepublikového festivalu Den architektury 2020. Mezinárodní den architektury je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. Česká republika však slaví celý týden od 1. do 7. října. Prostřednictvím bohatého programu, do kterého se zapojilo více jak 100 měst a míst s 350 akcemi, se můžete v širších souvislostech seznámit pod vedením architektů, historiků a odborníků se zajímavostmi našich měst, jejich čtvrtí a domů.

V Turnově je připraven program na sobotu 3. října, a odehraje se na dvou místech:

* Od 10.00 hodin je připravena návštěva nové expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje s autory projektu z ateliéru Hipposdesign Praha. Jak autoři uvádějí, expozici tvoří analogie procházky horskou krajinou a seznamuje návštěvníky s vývojem a důležitými milníky horolezectví. Součástí expozice je i největší olejomalba ve střední Evropě „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“, která byla součástí původní galerie.

* Od 14.00 hodin budete mít možnost si prohlédnout turnovské depo s rotundou a točnou a projet se historickým parním vlakem. Parní lokomotiva byla vyrobena v roce 1913 První československou továrnou na stroje v Libni pro místní dráhu Litovel – Senice. Od roku 2003 byla prohlášena za kulturní památku. Parní mašinka s dvounápravovými vagony z let 1908 a 1938 -1949 bude vyjíždět z turnovského nádraží ve 14.00 hodin. Přestavba turnovského depa pochází z let 1937-41 a jeho zajímavostí je centrální kouřovod svedený do 40 metrů vysokého komína. Zájemci uvidí i otáčení točny, která má v průměru 22 metrů.

Den architektury zaštiťuje spolek KRUH, který v letošním roce slaví 20 let. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na škole architektury v roce 2001 a jeho hlavním cílem je veřejnosti představovat kvalitní a současnou architekturu a propojit autory a obyvatele měst a obcí.
Na akci se podílejí: Město Turnov, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o., Klub přátel železnic Českého ráje a Muzeum Českého ráje.
Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch

(Pozn. red.: Akce se uskuteční, pokud nebudou přijata nějaká další omezující opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Čtenáře budeme případně informovat.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.