ČERVNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Hudební festival Maloskalská noc, Antimony 75 v Rovensku pod Troskami, Den dětí se Žlutou ponorkou, Festival bez plotů, Legiovlak, Jethro Tull, 700 let Vyskře a Příšovic, Slavnosti piva Rohozec, Funkin´ Turnov. To je jen velmi stručný výčet asi nejzajímavějších akcí nejnabitější letošní měsíční nabídky na Turnovsku.

CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz. Z bohatého květnového programu vybíráme:
* Pátek 1. června: DEN DĚTÍ PRO NAŠE NEJMENŠÍ. Veselý program pro nejmenší děti na hřišti Centra pro rodinu Náruč 9.30 – 12.00 hodin. V 11.00 Písničková pohádka zpívánkové tety Míši.
* Čtvrtek 21. června: ZÁVĚREČNÉ VYSTOUPENÍ TANEČKŮ od 16.00 hodin.
* Pátek 29. června: BLEŠÍ TRH 7LETS. Osobně směňte své produkty, nabídněte nebo poptejte služby, sdílejte své zkušenosti a talenty. Pravidelný Bleší trh pořádaný skupinou 7LETS. Každý poslední pátek v měsíci od 17.00 hodin.

63. ROČNÍK HUDEBNÍHO FESTIVALU DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV
Hudební festival Dvořákův Turnov a Sychrov je tradiční kulturní událostí s více než šedesátiletou tradicí, která navazuje na silný vztah Antonína Dvořáka k oblasti Turnovska a okolí. Festival letos uvede sedm koncertů v několika městech Libereckého kraje, který je jeho dlouhodobým partnerem. Již v loňském roce se do festivalu zapojila partnerská města Železný Brod a Český Dub, kde se letos představí nejen komorní ansámbly, ale i sólisté Národního divadla ve svých recitálech. Vrcholem letošního ročníku pak bude pěvecký recitál Gabriely Beňačkové a Jakuba Pustiny, který ve spolupráci s festivalem pořádá město Turnov.
Nedílnou součástí je rovněž Interpretační hudební dílna, kde se okolo čtyř desítek frekventantů zdokonaluje pod vedením uznávaných lektorů z řad předních českých interpretů. Kurzy mají mezinárodní charakter. Program:
* Sobota 9. června od 18.00 hodin, zámecká galerie Státního zámku Sychrov: Sdružení hlubokých žesťů aneb pozounová a tubová skupina České filharmonie.
* Pondělí 11. června od 19.00 hodin, Městské divadlo Železný Brod: Skety (vokální hudební skupina)
* Úterý 12. června od 19.30 hodin, Kulturní centrum Golf Semily: Pěvecký recitál Luďka Veleho.
* Čtvrtek 14. června od 19.30 hodin, Městské divadlo Turnov: Pěvecký recitál Gabriely Beňačkové a Jakuba Pustiny. Slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku republiky pod záštitou města Turnov.
* Pátek 15. června od 19.30 hodin, Městské divadlo Turnov: Dvořákovo klavírní kvarteto.
* Sobota 16. června od 18.00 hodin, Městské divadlo Turnov: Závěrečný koncert Interpretační hudební dílny mladých.
* Neděle 17. června od 18.00 hodin, Podještědské muzeum Český Dub: Koncert písní Josefa Kainara.

PROGRAM NA KAŽDÝ DEN

Sobota 2. června
* DEN S IZS, OSLAVA 75 LET VÝROČÍ ANTIMONY A 100 LET VZNIKU REPUBLIKY. Město Rovensko pod Troskami ve spolupráci s Aliancí Military Clubs ČR, Čs. obcí legionářskou, Libereckým krajem a dalšími subjekty pořádá u příležitosti 75. výročí paravýsadku Antimony a 100 let vzniku republiky celodenní akci (www.rovensko.cz).
Program:
8.00 zahájení na rovenském náměstí (účast přislíbili hejtman Libereckého kraje Martin Půta a senátor Jaroslav Zeman)
10.00-14.00 fotbalové hřiště – vyhlídkové lety vrtulníkem
14.00 -17.00 akce na náměstí – výstava techniky Armády ČR, Policie ČR, historické vojenské techniky, HZS a SDH Rovensko p. Tr.; v sále radnice výstava ČSLO
15.00-17.00 program na plovárně – Rota Nazdar a SDH Rovensko, airsoftová střelnice, občerstvení
17.00-17.30 ukázka zatčení parašutistů výsadku Antimony na plovárně
18.00 ukončení akce

* MALOSKALSKÁ NOC 2018. 6. ročník hudebního festivalu v Malé Skále mj. přivítá kapely: Žlutý pes s Ondřejem Hejmou, Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, Děda Mládek Illegal Band, UDG, Pavel Calta a další. Neckyáda a dětský den na Žluté plovárně od 10.00 hodin, areál festivalu otevřen od 14.00 hodin. Více na www.maloskalskanoc.cz.
* POSEZENÍ S TURNOVSKOU COUNTRY KAPELOU BODLÁK. Pořádají hasiči z Bukoviny u místní hasičské zbrojnice. Začátek v 16.00 hodin. Vstupné 50 Kč.

Sobota 2. a neděle 3. června
* STÁTNÍ HRAD TROSKY: Dny středověké hudby. Víkend plný středověkých písní v podání dobových kapel Bohemian Bards, Gothien a Řemdih. Jarmark v předhradí. Akcí provází hradní šašek Ondřej. Od 10.00 do 17.00 hodin.

Úterý 5. června
* VERNISÁŽ VÝSTAVY ÚSMĚVY MONY LISY. Kolektivní výstava účastníků výtvarných kurzů olejomalby, pořádaných Žlutou ponorkou. Předlohou pro vystavené malby bylo několik kopií v různém barevném rozlišení. Proto je každý obraz skutečným originálem, kde světlo, stín a barva vytváří novou podobu této nejslavnější a nejzáhadnější bytosti dějin umění. Vernisáž v 18.00 hodin. Výstava potrvá do 31. 7. 2018. Výstavní sál Galerie Granát, náměstí Českého ráje, Turnov

Středa 6. června
* MEZINÁRODNÍ ŠPERKAŘSKÉ SYMPOZIUM – VÝSTAVA SYMPOSION 2018. Jubilejní 25. ročník Mezinárodního sympozia šperku v Turnově proběhne od 5. do 15. června. Umělci z několika zemí a kontinentů budu pracovat v Kamenářském domě v areálu muzea. Doprovodná výstava „Posedlost šperkem“ bude slavnostně zahájena v prostorách muzea v 17.00 hodin.

Čtvrtek 7. června
* MICHAL DAVID OPEN AIR TOUR 2018. Letní kino Turnov od 20.00 hodin. Vstupné od 490 Kč.

Sobota 9. června
* AGRA ČESKÝ RÁJ: DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v sídle společnosti – Všeň 124 – od 9.00 do 13.00 hodin. Ukázky zemědělské techniky, zvířata z vlastního chovu, prodejní obrazová galerie, prodej hovězího masa, program pro děti, občerstvení včetně tradičních všeňských koláčů.
* DEN DĚTÍ S PONORKOU – již počtvrté! Slavíme Den dětí (bez odhledu na věk). Opět chystáme bohatý program za účasti již 15 místních spolků a organizací pracujících s mládeží. Na různých stanovištích tak možná poznají děti své vedoucí, trenéry nebo učitele. Co vás v sobotu po 14. hodině v parku u letního kina čeká? Například: vloni populární krátké filmy promítané na kopuli sférického kina, tradiční losování dárků pro děti, šest nafukovacích atrakcí. Lákadlem bude letos bezpochyby soutěž na 21 metrů dlouhé nafukovací dráze s názvem Boot camp, pro odvážné děti, teenagery i dospělé.
Záštitu nad dětským dnem převzal Petr Tulpa, člen rady Libereckého kraje. Děkujeme nejen hlavním sponzorům akce: Liberecký kraj, město Turnov a společnost Grupo Antolin, ale i celé řadě dalších, bez jejichž pomoci bychom finančně nepokryli pronájem atrakcí a nemohli připravit dárečky pro všechny, kdo obejdou alespoň polovinu připravených stanovišť. Akci podporuje desítka firem a živnostníků a díky tomu může být veškerý program zdarma! Akci pořádá Žlutá ponorka.
* FESTIVAL BEZ PLOTŮ. Areál Domova pod skalami Kurovodice. Vystoupí Ruda Hancvencl, 5P Luboše Pospíšila, Těla, Ovčie Kiahne, Waldovy Matušky. Speciální vystoupení kurovodických klientů. Začátek ve 14.00 hodin.

Neděle 10. června
* TICHÁ STEZKA KLOKOČSKÝMI SKALAMI. Slavnostní otevření stezky pro nevidomé. Trasa povede k jeskyni Postojná a na hrad Rotštejn, kde je připraveno kulturní vystoupení písničkáře Františka Zídka. Sraz účastníků v 10.00 hodin před Penzionem v Klokočských skalách.
* KRAJSKÝ VŠESOKOLSKÝ SLET V TURNOVĚ. Ve 13.00 hodin – slavnostní průvod z náměstí na stadion, ve 14.00 hodin – zahájení sletu na Městském stadionu Ludvíka Daňka.

Pondělí 11. června
* SYNAGOGA TURNOV: Koncert studentů Ježkovy konzervatoře. Vstupné dobrovolné, začátek v 17.00 hodin.

Úterý 12. června
* LABUTÍ JEZERO. Labutí jezero, podmanivé dílo Petra Iljiče Čajkovského, pro kterého to byla vůbec první baletní kompozice, není třeba snad v dnešní době představovat. Přímý přenos baletu. Kino Sféra od 20.15 hodin. Vstupné 250 Kč, operní abonenti 200 Kč.

Úterý 12. – neděle 17. června
* LEGIOVLAK – legionářské muzeum na kolejích v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky: vlak bude připraven k návštěvě na turnovském nádraží. Více přineseme v samostatném článku.

Středa 13. června
* KLUB ZAČÍNAJÍCÍCH AUTORŮ. Čítárna knihovny A. Marka, oddělení dospělých, od 18.00 hodin.

Středa 13. – sobota 16. června
* ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM NA DLASKOVĚ STATKU. 23. ročník setkání řezbářů. Pod širým nebem v areálu statku bude představovat svoji práci patnáct umělců. Statek je pro návštěvníky otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

Čtvrtek 14. června
* PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY. Přednáška mineraloga Muzea Českého ráje Jana Bubala a Marty Havlíčkové. Podělí se o zážitky z cest za sběrem minerálů. Koná se pro návštěvníky Klubu aktivní senior v penzionu Žižkova a další zájemce z řad veřejnosti od 14.00 hodin.

Sobota 16. června
* SLAVNOSTNÍ POŽEHNÁNÍ kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku po 12leté kompletní rekonstrukci. Začátek v 10.00 hodin. Hudební doprovod: soubor historické hudby Capella Rederna.
* TRABANTI NA TROSKY! Den s legendárními auty nejen pro příznivce automobilů. Akce bude zahájena slavnostním výjezdem na hrad Trosky, následovat bude předvedení vozů a povídání se členy Trabant klubu Český ráj. Od 19.00 zahraje kapela Cumbia Cooperativa. Začátek akce je v 10.00 hodin.
* VYSKEŘ – 700 LET OBCE. Celodenní program začíná ve 13.00 hodin slavnostním zahájením; kromě společenských akcí se můžete těšit na koncerty, setkání autoveteránů i závěrečný ohňostroj. Podrobnosti v samostatném článku.
* JETHRO TULL – 50th Anniversary Tour. Zámek Sychrov se stane jednou ze zastávek světového turné. Jethro Tull se tak zařadí mezi další významné umělce, kteří na zámku v minulosti vystoupili, jako například Kris Kristofferson, Apocalyptica, Sinéad O’Connor, Suzanne Vega a další. Areál zámeckého parku od 19.00 hodin.
* MICHAL BYSTROV A PRANIC. Klubový pořad Písničky Napříč přivítá v červnu Michala Bystrova, pražského překladatele, novináře se zaměřením na hudební publicistiku, básníka a také písničkáře hrajícího blues a folkrock. Bystrov vystoupí jako host Ondřeje Halamy a kapely Pranic před turnovskou Střelnicí, při nepříznivém počasí v kavárně KUS. Před KC Střelnice od 20.00 hodin.

Neděle 17. června
* FILUMENA MARTURANO. Manželství po italsku s dojetím a komikou. Simona Stašová a Svatopluk Skopal v hlavních rolích slavné tragikomedie, která patří k tomu nejlepšímu z italské tvorby. Festival Na Jizeře. Letní kino Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 370 Kč, na místě 420 Kč.

Úterý 19. června
* UŽ NIKDY SÁM! Inscenace Už nikdy sám!, kterou vám na prknech turnovského divadla zahraje Divadlo Kalich v čele s Pavlem Liškou, zkoumá, kam až je osamocený člověk schopen zajít, aby získal někoho, s kým si bude moci třeba jenom popovídat. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Čtvrtek 21. června
* JÁNSKÝ JARMARK ve waldorfské mateřské škole v Daliměřicích. Začátek v 15.00 hodin.

Pátek 22. června
* ČECHOMOR. Svitavsko-pražskou hudební skupinu hrající české, moravské, slezské a slovenské lidové písně doprovodí i v Turnově krásná mladá zpěvačka Martina Pártlová. Festival Na Jizeře. Letní kino Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 390 Kč, na místě 450 Kč.

Sobota 23. června
* BURZA SBĚRATELŮ. Pořádá Klub filatelistů Turnov v KC Střelnice od 8.30 do 11.00 hodin. Burza sběratelů pohlednic, filatelie, mincí a ostatních sběratelských oborů.
* 700 LET PŘÍŠOVIC.
Obec Příšovice slaví letos významné výročí – 700 let od první písemné zmínky. Celodenní akce začíná v 10.00 setkáním rodáků v restauraci Jilm.

Opravená sokolovna v Příšovicích

Prostor před sokolovnou:
11.00 – Turnovanka
12.00 – slavnostní zahájení, děti ze ZŠ a MŠ
13.30 – kapela Schovanky
15.00 – křest knihy 700 let Příšovic
15.30 – The Beatles Veteran Club
17.00 – kapela Adaptace
18.30 – Luboš Odháněl
Bohaté občerstvení, v sokolovně výstava o historii obce, možnost zakoupení nové knihy.
21. SLAVNOSTI PIVA ROHOZEC. Tradiční akce v areálu pivovaru. Vítání léta. Všechna tradiční i netradiční piva. Zábava pro celou rodinu, vratné kelímky, bohaté občerstvení, úschovna jízdních kol. Vstupné 50 Kč. Ve večerních hodinách autobus směr Turnov a Jablonec nad Nisou. Více na www.pivorohozec.cz.
Program:
13.00 – slavnostní zahájení
13.00 – 14.30 S. P. Band
15.00 – 16.30 Těla
17.00 – 18.30 Keks
19.00 – 20.30 Komunál
21.00 – 22.30 Vaťák
23.00 – 23.30 Prorock
23.30 ohňostroj
23.45 – 1.00 Prorock
* XII. SLAVNOST LÍPY. Spolek Dědina v Tatobitech srdečně zve všechny občany a přátelé Tatobit na tradiční akci u památné lípy. Začátek ve 14.00 hodin. Program: divadelní scénka tatobitských dětí, trochu málo z pověsti, vyprávění o údržbě lípy, báseň „O lípě“. Celou slavností bude provázet hudba pod vedením Dana Bismilera.
* HRAD TROSKY: STRAŠIDLA NOCI SVATOJÁNSKÉ. Úkolová stezka odvahy pro malé i velké. V předvečer svatého Jána ožívají na Troskách strašidla, která si s odvážnými účastníky změří své síly. Odvážlivci budou po cestě plnit úkoly a na konci je čeká svatojánský poklad. Zájemci si musí napsat o závaznou přihlášku na e-mail: vltavska.sylva@npu.cz. Přiřazení do kategorie se řídí věkem nejmladšího účastníka. Kategorie: 1. Rodiny s malými dětmi (0 – 6 let), 2. Rodiny s dětmi (7 – 10 let), 3. Rodiny s velkými dětmi (11 – 15 let), 4. Dospělí (od 16 let výše). Družstva se registrují v den konání v pokladně hradu během otevírací doby (9.00 – 17.30 hodin). První kategorie startuje v 19.00 hodin.
* IUVENTUS, GAUDE! Koncert dětského pěveckého sboru působícího při ZUŠ v Jablonci nad Nisou. V kapli sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně vystoupí více než 60 dětí pod vedením sbormistra Tomáše Pospíšila s programem, se kterým sbor v červenci odlétá na největší sborovou soutěž světa v JAR. Vstupné na koncert dobrovolné, návštěvník platí vstupné do hradu. Začátek v 15.00 hodin.
* NOTHINGHAM – rockové oratorium Jan Křtitel. Koncert duchovní hudby. Kostel sv. Jana Křtitele v Újezdě pod Troskami od 19.00 hodin, vstupné 90 Kč na místě.

 

 

 

 

Úterý 26. června
* ČESKÝ RÁJ – ZNÁMÝ A NEZNÁMÝ. Výstava fotografií Pavly Bičíkové. Český ráj, to jsou skalní města, hluboká údolí, vyhlídky ze skalních plošin a z vrcholů vyhaslých sopek. Český ráj, to jsou majestátné hrady, krásné zámky a tajemné zříceniny. Jsou to i kostely, roubené chalupy, zvonice, kapličky a křížky podél cest. Český ráj, to jsou i lidé, kteří se ve světě proslavili svou uměleckou tvorbou i řemeslnou zručností. I dnes zde můžete obdivovat mistrovství věhlasných šperkařů, sklářů i brusičů drahých kamenů. Příroda a místní obyvatelé v tomto čarokrásném kraji vytváří podivuhodnou harmonii, která vás okouzlí a nutí se sem opakovaně vracet.
Dům přírody Českého ráje, Dolánky u Turnova, vernisáž od 18.00 hodin. Výstava potrvá do 30. října.

Pátek 29. června
* FUNKIN´ TURNOV 2018. Festival Funkin´ Turnov přiváží do srdce Českého ráje už počtrnácté špičky soulu a funku z celé země. Domovská kapela Funk Corporation opět vybrala ta nejzvučnější, ale i úplně čerstvá jména. Festival odstartují jazzoví The Cooks a mnozí za klávesami poznají výtečného kytaristu kapely Hitfakers Ondru Kuchaře. Kořeny headlinera festivalu, kapely Vanua2, vězí pevně v blues obohaceném o elektronickou korunu. Směs muzikantů z kapel Walk Choc Ice nebo Blue Effect vede charismatický zpěvák Yannick Tevi. Letošní ročník Funkin´ Turnov ale reflektuje i aktuální trendy v dechovce. Ano, čtete správně. Čistě dechové ansámbly, to je to, co ve světě právě teď frčí. Žesťové podání klasických i současných popových hitů v často jen těžko uvěřitelných aranžích přivezou do Turnova The Brass Avenue. A stranou nezůstane ani elektronika. Hard to Frame jde opravdu jen těžko zarámovat, uzavřít do stylové škatulky. Kapela, která rozsvítila českou stage na loňských Colours of Ostrava, ale představuje nádhernou ukázku toho, kam až jde rozvinout styly pramenící z funku let šedesátých, 70s soulu a diska osmé dekády až po drum´n´bass přelomu milénia. Nemohou chybět pořádající Funk Corporation, jeden z mála velkých klasických funky bandů v České republice. Hudební festival před KC Střelnice od 18.00 hodin. Vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč, děti do 15 let zdarma.

kapela Vanua2

Sobota 30. června
* MÍSTNÍ VÝSTAVA KRÁLÍKŮ A DRŮBEŽE v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov-město od 8.00 do 15.00 hodin. Výstavu pořádá ZO ČSCH Turnov. Výstava je spojena s prodejem kuřic. Občerstvení zajištěno. Možnost zakoupení vystavovaných zvířat.
* ÚJEZD POD TROSKAMI – OSLAVY 700 LET OBCE A 130 LET SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ. Od 9.00 výstava z historie obce v budově obecního úřadu, v 10.00 mše svatá v kostele. Ve 13.00 odchod průvodu na hřiště, ve 13.30 slavnostní zahájení oslav, požehnání hasičského auta. Ve 14.30 vystoupí mažoretky, od 15.00 hraje dechovka Táboranka, od 16.00 jsou na programu historické tance a vystoupení šermířů (od 19.00), od 20.00 hraje Jiří LMB Retro Band, ve 22.00 ohnivá show a od 23.00 hraje skupina Stagnace.
* OSLAVY 700. VÝROČÍ OBCE OLEŠNICE. Začátek ve 13.00 hodin na návsi a v místní mateřské škole. Od 13.00 hraje Dechová hudba Český ráj, v 15.00 proběhne slavnostní zahájení, od 16.00 hodin je připravena pohádka pro děti, od 17.00 hodin hrají Waldovy Matušky, od 19.00 hodin je na programu další pohádka a od 20.00 koncert Cover Power. Oslavy zakončí půlnoční diskotéka.

Sobota 30. června a neděle 1. července
* LANOCHODCI NA TROSKÁCH. Mladí nadšenci se pokusí přejít 50 metrů nad zemí po laně mezi oběma věžemi vzdálenost 100 m. Návštěvníci si mohou vyzkoušet chůzi po tréninkové lajně nízko nad zemí. PO oba dny od 10.00 do 17.00 hodin.

…jen pro odvážné

Neděle 1. července
* SEDMIRAMENNÝ SVÍCEN – mezinárodní výtvarný projekt. Sedm vystavujících autorů může v očích návštěvníka vyvolat představu sedmi ramen na jednom svícnu. Jeden svícen, jedno téma a sedm světel a stínů v jejich obrazech. Účastníci projektu: Ana a Dan Neamu (Craiova, Rumunsko), Ludmila Dyakonchuk (Ukrajina / ČR), Monti Kubrik (Praha), Radek Skopec (Chodov), Martin Šrámek (Praha) a Petr Lubomír Štícha. Synagoga Turnov od 16.00 hodin. Výstava potrvá do 30. září.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.