BŘEZNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY NA TURNOVSKU

0

Nabídka je průběžně doplňovánaBřezen. Jaro ve vzduchu přináší i větší úsilí ze strany pořadatelů, proto je nabídka tohoto měsíce na Turnovsku poměrně bohatá. Doznívá sezona plesů a sokolských šibřinek, v muzeu zahájí novou výstavu, Rovenskem projde vyhlášený masopustní průvod. Je zde i mimořádná pozvánka na scénickou verzi bestselleru Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, nebo na koncert Marty Töpferové v rámci českého turné této zpěvačky žijící v USA – Turnov je jediným menším městem v republice, kde se koncert uskuteční. Březen, to je také měsíc tradičních přehlídek – Turnovský drahokam (loutkáři) a Mateřinka (děti z mateřských škol).

Program turnovského kina BIO RÁJ v Žižkově ulici a nabídku výstav v březnu najdete ZDE.

Kulturní servis:

Úterý 1. března
* ALBÁNIE. Cestovatelský klub s obrázky a slovním doprovodem MUDr. Heleny Boháčové. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 40 Kč.

 

Čtvrtek 3. března

* KLUB MATÝSEK – ŠIKOVNÉ RUČIČKY. Tvoříme figurky a malujeme pohádky Václava Čtvrtka. Tvořivé dopoledne pro maminky s dětmi z Centra pro rodinu Náruč. Společné čtení a dramatizace pohádek Václava Čtvrtka. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

n201102282310_vakci_28_011_zide* ŽIDOVSKÝ TURNOV. Výstava Židovský Turnov, aneb Židovská kultura kolem nás v minulosti i současnosti seznámí návštěvníky nejen s židovskou historií našeho regionu, ale přinese informace o židovských reáliích v celé šíři. Představí nejstarší židovskou historii, tradice, svátky i každodenní život, jako je vaření, odívání či židovské anekdoty. Vystaveny budou unikátní předměty, které se běžně nevídají, zapůjčené od mnoha institucí i soukromých osob. Jako strážce výstavy byl stvořen a oživen Golem v nadlidské velikosti. Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Pavlem Jakubcem, který dodal podklady pro část o historii regionu, a s konzultacemi Terezie Dubinové, s jejíž pomocí vznikala část s obecnými reáliemi. Galerie Muzea Českého ráje, začátek v 16.30 hodin. Výstava potrvá do 8. května.

Pátek 4. března

* TAM DOLE TMA. Koncert v Restauraci Šetřilovsko, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 5. března

n201102281011_vakci_24_011_masopust* Okrašlovací spolek v Rovensku pod Troskami zve k tradičnímu slavení MASOPUSTU. Maškary se shromáždí ve 14.30 v Habeši, průvod projde náměstím, Komenského a Revoluční ulicí a jako tradičně veselí vyvrcholí v Hostinci Na Týně. Pro děti zde bude připraveno loutkové divadlo, dospělí mohou s kapelou Masopustní úterý juchat do pozdních hodin.

* Město Turnov zve srdečně na 2. MĚSTSKÝ PLES. K tanci a poslechu bude hrát mladoboleslavský orchestr Big band Relax, jehož členy jsou i někteří turnovští muzikanti. Na programu jsou opět taneční vstupy Taneční a pohybové školy ILMA a módní přehlídka kolekce z dílny Miloslavy Vrzalové s ukázkami šperků z dílen Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov. Součástí programu bude také bohatá tombola, jejíž výtěžek bude věnován Dětskému centru Sluníčko. Velký sál KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin. Předprodej vstupenek probíhá v KC Střelnice, tel. 481 322 083 nebo na e-mailu: kct@kcturnov.cz

 

Pondělí 7. března

* ÚDRŽBA EKOLOGICKÝCH OVOCNÝCH SADŮ. Druhý seminář na téma ekologického ovocnářství. Přednáší Ing. Stanislav Boček Ph.D, odborný asistent Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin ZF MZLU v Brně. Pořádá PRO-BIO regionální centrum Krkonoše a Podkrkonoší ve spolupráci s městskou knihovnou. Předběžné přihlášky na seminář posílejte na e-mail: anna@klokoci.cz , kontakt tel. Anna Hudská 739 756 657. Kulturní sálek turnovské městské knihovny, začátek v 9.00 hodin (seminář potrvá do 14.30 hodin).

* VEČER PRO JANA SOLOVJEVA. Alfréd Strejček a Štěpán Rak – hosté benefičního pořadu k narozeninám turnovského výtvarníka, sochaře a malíře Jana Solovjeva. Dále bude uvedena nová kniha umělcových fejetonů.

Součástí večera bude vyhlášení Čtenáře roku 2011 turnovské městské knihovny. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Úterý 8. března

* KDYŽ ČTEME, NESTÁRNEME. Děti čtou seniorům, senioři dětem, další zájemci z řad veřejnosti. Akce je součástí Maratónu a Týdne čtení. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.

 

Středa 9. března

* POHÁDKA Z KNÍŽKY MALOVANÁ. Pohádkový podvečer s knížkou. Maminky čtou dětem, děti starší mladším, mladší nejstarším. Tvořivé setkání maminek, tatínků a dětí s pohádkami. Týden čtení – Maraton čtení. Dětské oddělení knihovny, začátek v 16.00 hodin.

* VIVAT CHOPIN, 567. koncert Turnovských hudebních večerů. Klavírní recitál předního českého interpreta Martina Kasíka je složen ze skladeb Frederika Chopina. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč.

 

Čtvrtek 10. března

* TURNOVSKÝ ŠTĚK 2011 – 10. ročník oblastní přehlídky dětských divadelních představení. Poprvé v městském divadle, začátek v 9.00 hodin.

* Občanské sdružení Dědina v Tatobitech srdečně zve na další kulturní večer s regionální tematikou: JEDINEČNÝ ČESKÝ RÁJ. Beseda se Zdeňkem Mrkáčkem ze Správy CHKO Český ráj nejen o jeho nové knize.

Salonek restaurace U Studničků, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 11. března

* EKONOMIE DOBRA A ZLA. Scénická verze bestselleru Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla je úspěšně uváděna na Nové scéně Národního divadla. Vtipná interaktivní učebnice ekonomie i etiky nyní přichází ke čtenářům – divákům v jevištní verzi. V Sedláčkově podání je ekonomie krásná věda, jejíž kořeny jdou mnohem hlouběji, než si (post)moderní člověk dokáže představit. Autor podniká exkurze do filosofie, etiky, politologie a religionistiky. Představuje nečekaně pestrou škálu pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli až po moderní ekonomy a nabízí analýzu současné finanční krize, která je možná příležitostí pro to, abychom znovu objevili vztah k věcem hmotným i duchovním. Účinkují: herci Lukáš Hejlík, Alan Novotný a charismatický známý ekonom Tomáš Sedláček (mj. člen NERVu). Městské divadlo, začátek v 17.00 hodin. Vstupné 120 Kč.
* MATURITNÍ PLES Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov začíná ve velkém sále KC Střelnice v 19.00 hodin. Hrají Veselí pozůstalí. Předprodej vstupenek p. Janevová, tel. 481 321 232.
* KLÍČE NA NEDĚLI. Premiéra divadelního představení v podání rovenských ochotníků od autora Antonína Procházky. Hra je o tom, co dokáže udělat jeden večírek a nevinná výměna klíčů od bytu. Sál radnice v Rovensku pod Troskami, začátek v 19.30 hodin. Druhé představení se uskuteční ve stejnou dobu a na stejném místě v sobotu 12. března.

 

Pátek 11. a sobota 12. března

* ČTENÍ POD LAMPOU – ČTENÍ V ČAJOVNĚ. Dej si čaj, čti si. Večer čtení s návštěvníky čajovny v rámci Týdne čtení. Čajovna v městské knihovně, začátek v 16.00 hodin.

 

Sobota 12. března

* HONZA A ČERT. Hudební pohádka na klasické motivy s písničkami na lidovou notu. Malovaná scéna, výpravné kostýmy, světelná atmosféra, to je představení ve stylu a poetice souboru Divadlo Pohádka. Kterak Honza vyzrál nad čertem, zachránil panímámu od pekla a Marjánku dostal za ženu… Pokračuje i divácká soutěž. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.
* Ve 20.00 hodin začíná v kulturním domě v Kacanovech pořad s názvem STAND UP COMEDY (live) protagonistů Daniela Čecha, Karla Hynka, Lukáše Pavláska a Petra Vydry (znáte z pořadu „Na Stojáka“). Vstupné 150 Kč, rezervace v Hotelu Králíček, tel. 604 464 032.                                      

 

Neděle 13. března

* NEDĚLNÍ ČTENÍ POHÁDEK A PŘÍBĚHŮ. Rodiče s dětmi a knihovnice čtou V. Čtvrtka a K. J. Erbena a další pohádkové autory. Doplněno hranou loutkovou pohádkou. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

 

Pondělí 14. března

* ČTENÍ NÁS BAVÍ, ČTENÍ NÁM POMÁHÁ. V pořadu a autorském čtení se představí spisovatel Stanislav Kubín, mladý básník Marek Sekyra a spisovatel Otto Hejnic. Pořad je zařazen do akce Maratón čtení města Turnova. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

* KLUB AUTORŮ LIBERECKA SE PŘEDSTAVUJE. Literární osobnosti Libereckého kraje představí svou tvorbu na autorském čtení. Kulturní sálek knihovny – čajovna, začátek v 16.00 hodin.

* NĚJAK SE TO ZVRTLO, 5. abonentní představení klasické divadelní řady. Divadlo Viola. Neuvěřitelně směšné příběhy o smolařích jsou dramatizací méně známých povídek A. P. Čechova. Účinkují: Taťjana Medvecká, Lilian Malkina, Jaromír Meduna a Lukáš Jurek. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 220 Kč.

 

Úterý 15. března

* KOVO JUNIOR 2011 – obor Obráběč kovů. Na odloučeném pracovišti odborného výcviku v Přepeřské ulici (areál Sklostroje), kde se vzdělávají studenti Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy, proběhne regionální kolo soutěže zručnosti v oboru Obráběč kovů. Tři nejlepší soutěžící postoupí do celostátního kola v Chomutově.
* Výtvarná dílna pro veřejnost DRAČÍ DÍLNA KAŠÍROVÁNÍ. Přijďte si s námi vyzkoušet techniky prostorové tvorby a můžete se zúčastnit restaurování velké dračí hlavy. Co si vytvoříte, odnesete si domů. Žlutá ponorka v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.

* SYNAGOGA TURNOV zve učitele základních a středních škol Libereckého kraje na seminář „Jak učit o šoa a totalitních režimech“. Seminář se uskuteční od 15.00 hodin v Regionálním turistickém informačním centru na náměstí Českého ráje v Turnově. Účast zdarma. Lektoruje Terezie Dubinová.

* Večer Na Sboře: VÁCLAV ČTVRTEK A ČESKÝ RÁJ. Komponovaný pořad k 100. výročí narození Václava Čtvrtka. Přednáší Eva Bílková. Citace textů Eva Kordová a žáci ZŠ Skálova Turnov pod vedením paní učitelky Jany Kepkové. Hudební doprovod na flétnu Monika Szantó. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

* Písničkář KAREL VEPŘEK vystoupí od 20.00 hodin v Kavárničce 8 v ulici 5. května.

Středa 16. března

* PŘÍRODA NA ZEMI – POZNEJ A CHRAŇ. Beseda pro žáky základních škol se zajímavými osobnostmi na závěr projektu ekologické výchovy a ochrany přírody Planeta Země. Určeno pro žáky základních škol. Koncertní sál ZUŠ Turnov, začátek v 10.00 hodin. Ve 13.00 hodin zde pod patronací knihovny A. Marka začíná slavnostní vyhlášení výsledků soutěží z projektu ekologické výchovy Planeta Země.

* KLUB AUTORŮ LIBERECKA SE PŘEDSTAVUJE. Literární osobnosti Libereckého kraje představí svou tvorbu na autorském čtení. Kulturní sálek knihovny – čajovna, začátek v 18.00 hodin.


Pátek 18. – neděle 20. března

* TURNOVSKÝ DRAHOKAM. Přehlídka loutkářských souborů. Podrobný program přineseme v samostatném článku.


Pátek 18. března

* Jubilejní 10. SKAUTSKÝ PLES začíná ve 20.00 hodin v sále Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově, Skálově ulici. Zábavu bude po celý večer kořenit skupina Veselí pozůstalí, připraveno je originální předtančení a půlnoční překvapení. Samozřejmostí je bohatá tombola. Předprodej v obchodě Kitty móda v Hluboké ulici a přímo u organizátorů na skautském Ostrově. Vstupné 120 Kč, na místě 150 Kč.


Sobota 19. března

* BURZA sběratelů poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek atd. se uskuteční v době od 9.00 do 12.00 hodin v Restauraci Sokolovna ve Skálově ulici.
* Ochotnický divadelní spolek Jirásek z Olešnice připravil další premiéru nové hry. Tentokrát je to pohádka K. J. Erbena 300 JEDNOU RANOU ZABIL. Království sužuje dvojhlavá saň, a moudrá královna musí najít zachránce. V podhradí se před chalupou přou dva řemeslníci o tom, zda je důležitější rozum, nebo štěstí. Netuší, že jim osud pěkně zamíchá karty… Začátek je v sále hospody Na návsi v Olešnici v 16.00 hodin. Ve 20.00 hodin tamtéž začíná kostýmovaná zábava – hrát budou rumunští Češi WELT MAESTRO BAND. Připravena je tombola, vstup v kostýmu (žádné konkrétní téma není určeno) bude za 60 Kč, ostatní 80 Kč.
* AHMED MÁ HLAD. Koncert známé kapely ve stylu etno. Malý sál KC Střelnice – 20 hodin – předprodej 100 Kč

* ZAHRÁDKÁŘSKÝ PLES, sál radnice v Rovensku pod Troskami, začátek ve 20.00 hodin.

* TJ Sokol Přepeře pořádá v místní sokolovně tradiční ŠIBŘINKY. Hraje skupina Prorock, vstupné 80 Kč, masky 50 Kč, ráz: MÁME RÁDI ZVÍŘATA. Nejlepší masky budou odměněny. Začátek ve 20.00 hodin.
* 6. PROTIDÁLNIČNÍ BÁL se uskuteční v Sokolovně v Mašově. Začátek je ve 20.00 hodin. K tanci a poslechu opět zahraje Swingový orchestr Rudy Müllera a irské tance zatančí taneční skupiny Keltský tygr a Divokej Ir. Vstupenky objednávejte na tel. čísle 602 168 551, nebo na e-mailu: romanrakosnik@seznam.cz . Vstupné 100 Kč.

Neděle 20. března

* POHÁDKOVÁ DÍLNA. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi je tentokrát zaměřena na 11. ročník NOCI S ANDERSENEM. Příchozí si vyrobí pohádkové převleky, masky, lampičky a další rekvizity do pohádkového průvodu a programu pohádkové noci (1. a 2. dubna). Dětské oddělení knihovny A. Marka, začátek v 10.00 hodin.

 

Pondělí 21. března

* NOVÝ ZÉLAND – Jižní ostrov. Cestopisná přednáška MUDr. Miroslava Holuba. Kulturní sálek knihovny – čajovna, začátek v 18.00 hodin.   

     

Úterý 22. března

* PYRENEJE. Cestopisný pořad Karla Janáka. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Stejný pořad bude ve stejnou dobu zopakován 24. března v klubovně penzionu v Žižkově ulici.

* ČTEME V ANGLICKÉM ORIGINÁLE. Americký pár Ken a Linda Stapleton žijící v naší republice již 13 let bodou společně se zájemci o čtení v anglickém jazyce předčítat ze svých oblíbených autorů. Kulturní sálek knihovny – čajovna, začátek v 17.00 hodin. Pořad bude ve stejný čas a na stejném místě zopakován 29. března.

n201102281012_vakci_25_011_topferova* MARTA TÖPFEROVÁ. Pro Turnov zcela výjimečný koncert v rámci českého turné zpěvačky žijící v USA (je dcerou známého herce a senátora Tomáše Töpfera). Zájemcům doporučujeme zajistit si vstupenky v předprodeji, nejbližší vystoupení se konají v Hradci Králové či Praze. Doprovodnou kapelu tvoří hvězdy českého hudebního nebe: kytarista David Dorůžka, basista Tomáš Liška a bubeník Martin Novák. Martina hudební cesta je úzce spjata s jejím jedinečným osudem a její nový výraz představuje dlouholeté hledaní, jak přinést svou trojjazyčnou tvář na jeviště. Aktuální koncerty obsahují písně v angličtině, španělštině a češtině, a Marta používá její hlas a poezii jako spojující prvek. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 150 Kč, na místě 180 Kč.

 

Pátek 25. března

* Večírek kapely MACKIE MESSER BAND v restauraci Divizna, začátek v 19.30 hodin.

* SKLEPÁCI – Lenka Vychodilová a David Noll v hudebně-zábavné show. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 120 Kč.

 

n201102281012_vakci_26_011_materinkaSobota 26. března

* TURNOVSKÁ MATEŘINKA 2011. Přehlídka hudebních, divadelních a tanečních představení dětí z mateřských škol z Turnova a okolí. Kino BIO RÁJ Turnov, začátek ve 13.00 hodin.

 

Neděle 27. března

* Okrašlovací spolek v Rovensku pod Troskami zve na přednášku známého BYLINKÁŘE PAVLA VÁNI – Léčivé rostliny, nejlepší pomoc v nouzi. Hostinec Na Týně, začátek v 16.00 hodin. Vstupné 50 Kč.

Pondělí 28. března

* TASMÁNIE JINÝMA OČIMA. Nevšední pohled na život v této exotické zemi v podání Ing. Libora Vavřince. Kulturní sálek knihovny, začátek v 18.00 hodin.

Pátek 1. a sobota 2. dubna 

* NOC S ANDERSENEM

OSTATNÍ NABÍDKA

 

n201102281012_vakci_27_011_kamdumKAMENÁŘSKÝ DŮM V AREÁLU MUZEA ČESKÉHO RÁJE

Březnová nabídka:

* Výtvarné dílny jsou koncipovány pro všechny stupně škol, zaměřují se na prezentaci lidové tradice a řemesla Pojizeří. Dílna GOLEM V TURNOVĚ poběží prakticky celý březen, je určena pro objednané skupiny, bližší informace na e-mailu: kamenarskydum@muzeum-turnov.cz

* SALON PŘÍZNIVCŮ REGIONÁLNÍ HISTORIE. Nový kroužek určený zájemcům o regionální historii pro dospělé a seniory, který se nese v duchu výtvarném s lehkým okořeněním historií a uměním.

* MALÝ MUZEJNÍK. Určeno dětem základních škol. Kroužek se schází každý čtvrtek od 13.30 do 15.30 hodin.

* Seminář a dílna: O KAMENECH ZVĚROKRUHU. Ve středu 16. března bude Kamenářský dům patřit kamenům zvěrokruhu pro nejširší veřejnost.

* DÍLNA PLETENÍ Z OROBINCE. V neděli 27. března pořádá Sdružení Český ráj dílnu pletení z orobince pro pokročilé pod dohledem Ivety Dandové.

 

* MATEŘSKÉ CENTRUM NÁRUČ. Provozovny: Skálova 540, Hruborohozecká 388, Turnov, www.naruc.cz , naruc.turnov@seznam.cz , tel. 775 964 314. Pravidelný každodenní program najdete na webových stránkách. Sdružení také provozuje nové internetové stránky, kde najdete spoustu informací pro celé rodiny, od kojenců po seniory. Podívejte se na www.turnovprorodinu.cz . Vybíráme z programu:

– 3. 3. od 10.00 Matýsek, dětské oddělení knihovny

– 6. 3. od 15.00 Karneval v Náruči – hry, soutěže, zábava…

– 15. 3. od 10.00 Beseda Waldorfského klubu s H. Hajnovou na téma: Význam jídla pro dítě

– 16. – 18. 3. Jarní bazar v Náruči

– 29. 3. od 9.00 Beseda Zdravý zoubek – prevence u malých a nejmenších

 

* RODINNÉ CENTRUM ÚSMĚV, Přepeře, čp. 85 (vedle pošty v centru obce), tel. 603 444 904, www.rcusmev.cz , rcusmev@centrum.cz . Otevřeno je od pondělí do pátku od 8.00 do 15.30 hodin. Program každý den dopoledne pro rodiče s dětmi, program odpoledne i pro starší děti; možnost hlídání dětí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.