BETLÉMSKÉ SVĚTLO PROZÁŘÍ DOMOVY NA TURNOVSKU I LETOS

0

Je zde opět to poklidné období, kdy se vracíme k rodinnému krbu a ke svitu svíček. Ty si i letos můžete tradičně rozzářit světýlkem z dalekého Betléma.

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Cestu z Betléma do Vídně absolvuje letecky, v rakouské metropoli se pak předává skautům z jednotlivých evropských zemí. Z Vídně tradičně přivážejí Betlémské světlo brněnští skauti a skautky, kteří také koordinují následný rozvoz vlaky po všech koutech Česka.

„Jsem rád, že i letos k nám světýlko přijelo, a my tak rozšíříme myšlenku společného sdílení mezi občany Turnova,“ sděluje Stanislav Šéfr, vůdce turnovského skautského střediska. Světýlko do Turnova přijelo v neděli 17. prosince na turnovské vlakové nádraží v 13.18 vlakem jedoucím z Pardubic.

„Akcí, které jsme letos společně s rozdáváním světýlka připravili, je několik. Hned v neděli to bylo společné zpívání v kapličce na Bukovině a u kaple v Ohrazenicích,“ vyjmenovává Stanislav Šéfr a dodává: „Tradičně největší akcí je potom společné setkání na turnovském náměstí, které letos proběhne v sobotu 23. prosince od 17.00 hodin.“ Příchozí se mohou těšit na světýlko, koledy, živý betlém, ale také občerstvení. V rámci akce proběhne i předání výtěžku ze stánku „Pro dobrou věc“.

Snímek je z turnovského náměstí v roce 2006

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté deváté. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Těšíme se na společné prožití vánočního času.
Jana Pekařová, jana.pekarova9@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.