BÁSNÍCI TICHA JSOU ZPĚT

0

Letošní ročník Básníků ticha se bude konat první sobotu v září a v jeho rámci vystoupí před Střelnicí velká jména nezávislé hudební scény. Hlavní hvězdou bude pro každého někdo jiný, nicméně za vidění (a slyšení) stojí rozhodně celý program. Básníci ticha zvou jednoduše na skvělé hudební zážitky a parádní závěr letošního léta.

HOUPACÍ KONĚ hráli v divokých porevolučních začátcích jednoduché rockové písničky s českými texty. Od té doby se kromě pravidelného klubového hraní objevují i na velkých letních festivalech. V roce 2013 jim vyšlo album Everest, které se dočkalo kromě mediální odezvy také nominací na hudební ceny Vinyla, Apollo a Anděl.

Hudba kapely UŽ JSME DOMA je od počátku punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Jejich živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. V roce 2015 oslavila kapela své 30. výročí vydáním alba Tři křížky.

Skupina TY SYČÁCI vznikla z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény. Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, jediný český muzikant schopný hrát doslova celým tělem. Během své činnosti doprovázeli Ty Syčáci i třeba několik němých filmů z počátku 20. století.

Kapela ZRNÍ je koncertní špičkou, která vyprodává kluby a bývá součastí největších festivalů v zemi. Jejich projev je stejný jako jejich muzika. Osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný. Ačkoliv zpívají česky, jsou světoví. Nevíte-li, co hrají, představte si bohémské housle plné něhy, tklivosti i dravosti, přidejte k tomu hravou kytaru,
která zraje k dokonalosti, analytickou basu pulsující srdcem, která spolu s naléhavými bicími tvoří ideální pár a klukovsky jasný sebejistý hlas s projevem tak trochu psychedelického vizionáře.

Když sundá písničkář KITTCHEN svoji nezaměnitelnou černou masku, vykoukne sympatický zrzek Jakub König, frontman dnes již neexistující skupiny Obří broskev. Mnozí ho znají i jako komiksového kreslíře Cannyho. Jakub sedí na mnoha židlích, v posledních letech je však nejaktivnější a nejrespektovanější jeho sesle v kuchyni, kde míchá a produkuje hudbu. Kittchenova deska Radio (2013), oceněná žánrovým Andělem za alternativu, je magickým záznamem hledání temných zvuků naší každodennosti a vlastního podvědomí.

Karel Šírek, dramaturg, Kulturní centrum Turnov, kasirek@kcturnov.cz

201608301128_vakci_208_016_basnici

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.