ABECEDA MARKA ZTRACENÉHO

0

Ten den hrál Marek Ztracený na dvou akcích. Maloskalská noc (ZDE) byla tou druhou a jel za námi pěkný kus cesty. I přes to mě s diktafonem neodmítl a před koncertem ochotně odpovídal. Byl to takový téměř půlnoční rozhovor po náročném dnu, který ještě zdaleka nekončil. Musíte si tedy sami vybrat, co myslel Marek vážně a co s nadsázkou. Za sebe posílám jeho manažerce Simoně Vařilové a samozřejmě Markovi velký dík, a všem ostatním doporučuji nejen dočíst tento rozhovor do konce, ale také návštěvu jeho koncertu.

Nemůžu to zaručit, nicméně je tu velká pravděpodobnost, že vás energie tohoto umělce a jeho kapely tak dostanou, že se stanete jeho fanouškem. Od jeho začátků už uplynulo mnoho vody a práce je za ním vidět opravdu hodně. Poslední album Pády zcela jistě osloví širší publikum, než byste si možná mysleli. Písničky jsou přímočaré a přitom neztrácí nic z poetiky, která je Markovým poznávacím znamením. A ačkoliv se určitě raději vyjadřuje právě prostřednictvím svojí tvorby, tak rozhovor ve stylu abecedy je možná také zajímavou sondou.

ANGLIČTINA
Lépe jsi začít nemohla. Začal jsem angličtinu studovat před čtrnácti dny a je to super. Zatím jsem teda dostal dvakrát pokutu za parkování před budovou a koupil jsem si dva polštářky s anglickou vlajkou. Nemám pocit, že bych se už nějak zlepšil, ale rozhodně mám velký odhodlání.

BICÍ
Tak to je taky trefa, protože já jsem původně bubeník. Zrovna dneska tady budu na bubny hrát. Hraju na koncertech Janka Ledeckýho – Na ptáky jsme krátký a snažím se to nezvorat. Takže kluci přimhouří obě oči, ale občas mám pocit a taky jsem si toho všiml, že když jsem dál a oni si myslí, že je neslyším, tak o mně říkají, že jako nejsem zase až tak dobrej bubeník.

CIGÁRKO
Přestal jsem kouřit před třemi lety a šesti měsíci. Byl jsem vášnivým kuřákem. Jenže pak se ukázalo, že když hodně kouřím a hodně piju, tak vlastně nezpívám. Takže mě napadlo, že bych mohl přestat kouřit a tolik pít, že je to u zpěváka lepší, no a nakonec se to potvrdilo.

201606092216_vakci_130_016_ztraceny

DĚTSTVÍ
Dětství jsem měl krásný a idylický na horách na Šumavě. Snažím se, aby ho měl můj syn Mareček taky takový, protože je to taky takovej malej Šumaváček. No a přítelkyně si říká Šumavanka, ale já se jí pořád snažím vysvětlit, že je to Šumavačka, protože Šumavanka je ta dechovka. Zatím je to ale marnej boj.

ELEGANCE
No, tak já jsem se původně chtěl jmenovat Marek Elegance, ale nakonec jsme od toho ustoupili. (smích)

FANOUŠCI
Já jsem fanoušek mnoha věcí. Třeba plzeňského fotbalu. To jsem skoro až rowdie.
No, a moji fanoušci jsou super lidi. Vlastně se z nich stávají moji kámoši, takže slovo fanoušci v souvislosti se mnou už moc neznám.

GURMÁN
Tak to já jsem. Já teda moc nevařím, ale strašně rád jím a je to na mě taky bohužel vidět. Moc bych si přál chodit každý den někam do restaurace, ale daří se mi to, jen když jsem v Praze. A taky mám přítelkyni, která výborně vaří.

HORY
Na horách bydlím. V tisíci metrech a výš, a vůbec nejsem schopnej být někde jinde. Dneska jsme třeba byli na Moravě v Zaječí, na krásným místě u takový kapličky, a i když se mi tam moc líbilo, tak jsem si pořád říkal, co mi tam chybí. No a zjistil jsem, že ty hory.

CHINASKI
Kluci byli dřív moji velký idolové, což pořád platí. Nicméně stali jsme se z nás i velký kamarádi a dokonce jsme spolu i hráli. Pro mě tahle kapela patří mezi TOP 3 v Český republice. A možná v tý TOP 3 patří na první místo.

INSIPIRACE
Poslední dobou jsou to pro mě filmy. Jinak nad touhle otázkou jsem už dříve hodně přemýšlel, abych mohl odpovědět, co je mi inspirací k písničkám, ale já to nevím. Neznám ten klíč.

JAHODY
Náš bubeník, co u nás teď třikrát zaskakuje, se jmenuje Stanley Jahoda. Takže co se týče jahod, je to OK. (smích)

KONCERTY
Dneska dva. Ten první byl super a ten druhej je teprve před náma, tak uvidíme. Musím říct, že si umím představit, že bych to třeba za pár let nedělal. Že bych si dal třeba dva roky pauzu. Ale teď ne, teď je to tak žhavý a tak mě to baví, že to musím dělat.

LÉTO
Já léto nesnáším. Miluju zimu, protože jsem z hor. Takže sníh fajn, všechno je správně a dá se dělat mnohem víc věcí. Když je člověku horko, tak nemůže nic, když je mu zima, tak se prostě jenom obleče. Léto je na nic.

MALIČKOSTI
Jsou maličkostmi.

201606092216_vakci_131_016_ztraceny

NOVINKY
Rád čtu Novinky.cz, ale začalo mě trochu štvát, že všichni tam pak píšou, že novinky lžou a mně se zdá, že ne a oni říkají, že jo, takže s tím trochu bojuju.

ODPOČINEK
Já strašně rád odpočívám, třeba když řídím. Zavřu oči, představuju si, sním… (smích)

POHÁDKY
Mám písničku Pohádky. Ale bohužel jí na koncertech nehrajeme, protože na ní není prostor. Zajímavý ale je, že si lidi myslí, že ten název je po hádkách, a ono to tak fakt není.

RODINA
Rodinu mám moc fajn. Je to jedna z mála věcí, o který chci mluvit vážně. Za rodinou si absolutně stojím a okolo rodiny se to všechno točí.

STRACH
Já mám strach z výšek. Jenže to je jediný, čeho se jako vážně bojím. Dost jsem nad tím přemýšlel a docela mě to ničí, protože je blbý nemít strach. Pak člověk nemá žádný pud sebezáchovy. Takže nemít strach taky není úplně dobrý, už mi to způsobilo pár problémů a i pár monoklů.

ŠTĚSTÍ
Tak to já mám. Ale myslím, že se štěstí dá jít naproti, jak říkají hokejisti. A myslím si, že to funguje. Když člověk maká, věří tomu, co chce, a jde si za tím, tak se mu to prostě jednoznačně splní.

TEMPERAMENT
Říkají mně, že ho mám, ale já temperamentu moc nerozumím. Protože vždycky když někdo něco provede, co se mně nelíbí a myslím si o něm svoje, tak za mnou někdo přijde a řekne mi: On je jenom temperamentní. Ale mě to prostě irituje v tom smyslu, že ten člověk není temperamentní, ale je to… no prostě kretén. Takže já se pak hádám, protože mi to vadí. Myslím si, že slovo temperament by se mělo vyškrtnout ze slovníku.

UNIKÁT
Myslím si, že třeba v kapele máme spoustu unikátů. Hodně unikátní je třeba Jirka Kučerovský. Ten je schopen zunikátnit koncert i předkoncert tak, že člověk neví, kde mu hlava stojí a myslí si, že je na jiný planetě. No… on vlastně Jirka je z jiný planety. (smích)

VZPOMÍNKY
Mám vzpomínku, která se váže k Malé Skále. Myslím si totiž, že jsem tady před lety hrál jeden ze svých prvních festivalů. Deska jsem se to snažil najít a došel jsem k tomu, že jsem tady hrál buď první nebo druhej fesťák v mým životě.

ZTRÁTY
Tak to já přesně miluju ztráty a ztrácení. Třeba dneska vtip na Ztracenýho proběhl asi jenom dvanáctkrát. Například moderátor na Jamrocku: Kdepak se nám asi ztratil, hahaha. A už je tady! Dámy a pánové přichází Marek Ztracený. Ale jak říkám dnes to bylo jenom párkrát, tak se to dalo snést.

ŽELEZNÁ RUDA
Jé, kdybych mohl a všechny festivaly by se udály v Železný Rudě, tak by to bylo super. Bohužel to tam ale ty pořadatelé nějak nechtějí dělat, tak jezdíme, kam se dá.

Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.