PANU JIŘÍMU ZAJÍCI NA ROZLOUČENOU

0

„Mít krásnou myšlenku, to není nic tak zvláštního. Myšlenka přijde sama sebou a je-li pěkná a veliká, není to zásluhou člověka. Ale pěkně myšlenku provést a něco velikého z ní udělat, to je právě to nejtěžší, to je právě – umění!“ Antonín Dvořák.

Svou vzpomínku, své poděkování, slova na rozloučenou pro turnovského skromného muže, pana Jiřího Zajíce, který miloval hudbu, sborový zpěv a hudebního skladatele Antonína Dvořáka, začínám citací právě tohoto skladatele, kterého měl velmi rád.

V úterý 11. července se Turnov rozloučil s panem Jiřím Zajícem, dlouholetým obětavým předsedou Pěveckého spolku Antonín Dvořák. Byl vynikajícím dokumentaristou spolku, vedl archiv, organizoval koncerty a celkově vedl velmi aktivně spolkový život sboru. Za jeho působení vznikla celá řada zajímavých tiskovin o historii sboru a večerech THV, které měly v té době obrovskou tradici a podporu. Koncem 90. let oživil společně s Václavem Feštrem festival vážné hudby Dvořákův Turnov a Sychrov. Doslova se podařilo vdechnout do tohoto festivalu nový život. Proto neodmyslitelně patřil k jeho největším podporovatelům a propagátorům.

Právem za všechny tyto aktivity mu bylo uděleno v roce 2009 čestné občanství města Turnova. Měla jsem tu čest tento slavnostní večer moderovat a vím, jak velkou radost pan Zajíc z tohoto ocenění měl. Tehdy jsem měla možnost mu osobně poděkovat za roky krásné spolupráce při pořadech knihovny a města. A dnes to znovu opakuji se vší vřelostí v srdci. S uznáním k člověku, který byl velmi skromný a s pokorou sobě vlastní přijal i slova veřejného uznání.

Pan Jiří Zajíc se zapsal do kulturního povědomí našeho města natrvalo. Ano, mohl se cítit osamělý v posledním období života, ale byli jsme spolu v kontaktu při pořadech v penzionu Výšinka, kde žil a byl vždy velmi pozorným posluchačem se zájmem o kulturní dění v Turnově.
Je mně líto, že jsem se s ním nemohla osobně rozloučit, protože jsem na léčení v lázních daleko na Moravě. Ale v mé duši bude mít Jiří Zajíc trvalou vzpomínku. Čest jeho památce.
Eva Kordová, knihovnice a radní města Turnova

Jiří Zajíc zemřel 3. července ve věku nedožitých 87 let.
Viz také ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.