LEHKÉ SPOČINUTÍ, PANE BISKUPE!

0

Lidé kolem procházejí denně a málokdo o té skutečnosti ví. Uprostřed hřbitova P. Marie je velký ústřední kříž a pod ním hrobka, kde našel poslední místo odpočinku František Petr Krejčí (27. 6. 1796 – 4. 7. 1870), světící biskup pražský, děkan pražské metropolitní kapituly u sv. Víta a titulární biskup oropský. Byl poslancem Českého zemského sněmu.

Rodák z blízké Březiny studoval teologii v Litoměřicích, 24. srpna 1819 byl vysvěcen na kněze. Poté kaplanoval v Turnově, krátce administroval postupně v Turnově a v Rovensku pod Troskami – Na Týně, poté byl ustanoven lokalistou v Hrubé Skále a od roku 1828 děkanem v Turnově. Roku 1837 se stal kanovníkem v Praze, roku 1854 generálním vikářem. 21. prosince 1857 byl jmenován a 28. února 1858 ordinován do funkce světícího biskupa pražského a titulárního biskupa oropského. Funkci zastával až do své smrti v roce 1870. V zemských volbách v Čechách v roce 1861 byl zvolen do Českého zemského sněmu. Zde se profiloval jako stoupenec českého státoprávního programu. V říjnu 1863 se stal děkanem pražské metropolitní kapituly u sv. Víta.
Byl mj. také zakladatelem nadace pro turnovské studenty a podporovatelem zdejšího ochotnického divadla. Na počest jeho 40. narozenin sehráli turnovští ochotníci divadelní hru Loupež. Výtěžek byl věnován na podporu chudých. 11. září 1854 pan biskup pronesl řeč při znovuvysvěcení turnovského kostela Panny Marie. Financoval stavbu kříže s ukřižovaným Kristem. Za své aktivity byl jmenován čestným občanem Prahy a Turnova.

„Že je hlavní turnovský hřbitov místem posledního odpočinku takovéto osobnosti, dnes bohužel ví málokdo. Navíc vchod do jeho hrobky u centrálního kříže kryje jen z části poškozená kovová deska, po které lidé normálně chodí, protože tuto skutečnost vůbec netuší,“ říká starosta města Tomáš Hocke. Úprava tohoto místa je jednou z dalších drobných aktivit, kterých má starosta ve svém seznamu bezpočet, jen se na vše nedostane hned. „Myslím, že úpravu plochy kolem kříže panu biskupovi už dlouho dlužíme. Proto jsem inicioval setkání s památkáři, pracovníky muzea a zástupcem církve a za pomoci pracovníků technických služeb jsme hrobku otevřeli. Rakev je částečně poškozená, ostatky pana biskupa bude třeba nově pietně uložit. Kolem kříže by měla vzniknout vyvýšená plocha, po které se již nebude běžně chodit, ani ji nebudou pojíždět vozidla správy hřbitova,“ shrnul starosta města.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.