TAJEMSTVÍ POHÁDKOVÉ NOCI

0

Přes dvě stovky dětí za doprovodu rodičů, učitelů a vychovatelek školních družin se v pátek 3. dubna po 17. hodině vydalo na průvod Turnovem. V čele král s královnou, bubeník, rytíři, v průvodu čarodějnice, pohádková zvířátka, princezny a princové, loupežníci a další roztodivné postavičky. To byl začátek v pořadí 9. ročníku Noci s Andersenem, která letos probíhala v osmi stovkách míst v celé republice. „Pokud vím, tak ale Turnov je jedním z mála míst, kde chodí pohádkový průvod. Ten je u nás rok od roku větší, zapojuje se čím dál více dětí,“ řekla hlavní organizátorka pohádkové noci v našem městě, knihovnice Eva Kordová.

Noc s Andersenem je každoročně zasvěcena legendárnímu dánskému pohádkáři. Letošní ročník byl ve znamení rytířů, v Česku se konal i na počest spisovatele Františka Nepila.

n200904051231_rep_40_09_andersen

n200904051231_rep_41_09_andersen

n200904051232_rep_42_09_andersen

Turnovské děti došly průvodem na náměstí, kde hrála kapela zdejší základní umělecké školy, tančil přítomný senátor Jaromír Jermář s královnou, místostarosta Jaromír Pekař s Evou Kordovou, tančily a dováděly i děti. Potom se všichni odebrali k muzeu, kde zasadili další strom Pohádkovník. Kmotrem byla jedna z osobností Turnova, světově uznávaný fyzik a myslitel Ivan Šolc.
Další program v podobě čertologického kongresu se uskutečnil v galerii muzea. Potom se děti rozešly do knihovny a školních družin, kde měly samostatný večerní program, plnily bobříka odvahy, hledaly pohádkový poklad, četly si společně před spaním. Na Turnovsku se spalo v knihovně, ve škole v Alešově ulici u nádraží, ale i ve školách v Loučkách a Kobylech.

n200904051232_rep_43_09_andersen

n200904051232_rep_44_09_andersen

n200904051233_rep_45_09_andersen

„Každý rok vždy ráno, když se děti probouzejí, si dělám sama pro sebe malou rekapitulaci. Má tohle všechno úsilí smysl? Domnívám se, že ano. Kdyby třeba jen pár dětí potom u knížek zůstalo, je to dobré. Letos v knihovně spalo přes třicet dětí, doslova nás po splnění všech úkolů donutily o půlnoci zajít zpátky do parku hledat pohádkový hrad. Potom jsme si pod noční oblohou všichni sedli a povídali si o knížkách, oblíbených pohádkových hrdinech, o tajemství, které je v příbězích ukryté. Děti poslouchaly, ani nedutaly. Zase jsem se přesvědčila, jak magická tahle noc je,“ přiblížila Eva Kordová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.