SOKOLSKÉ MYŠLENKY ŽIJÍ

0

V neděli 10. června odpoledne se na ploše turnovského městského atletického stadionu představilo na Krajském sokolském sletu 950 cvičenců z 35 sokolských jednot Libereckého kraje a hosté z Kolína a Kladna. V Turnově se konal sokolský víkend, v sobotu se nacvičovalo, připraven byl i společenský program, nedělní odpoledne začalo ve 13.00 setkáním na náměstí a slavnostním průvodem na stadion, kde před zaplněným hledištěm proběhla vlastní sletová cvičení.

„Turnovská sokolská jednota je v kraji největší, máme 780 členů. Jsme také nejaktivnější, navíc máme k dispozici krásný areál v sousedství historické sokolovny,“ přiblížil starosta zdejšího Sokola Milan Hejduk. Krajský slet se v Turnově konal již potřetí. Je to vždy těsně před sletem celostátním, který se koná jednou za šest let, a letos se uskuteční v prvním červencovém týdnu na stadionu pražské Slávie v Edenu.

Zahájení na náměstí

Podle Hejduka uspořádání takovéto velké akce přijde zhruba na 300 tisíc korun, v roce stoletých oslav republiky ale není problém získat dotace. Významnými částkami na slet přispěly Liberecký kraj, město Turnov i Česká obec sokolská. „S prvními nácviky jsme začali zhruba před rokem. Přípravy na slet nás všechny spojují, převažuje velké nadšení a chuť. Sokolské myšlenky jsou stále živé, měli bychom se snažit držet v kondici v jakémkoli věku. V jedenácti skladbách sletu cvičí malé děti i sedmdesátiletí, to je myslím pádná odpověď pro skeptiky, kteří budoucnosti sokola málo věří,“ doplnil Milan Hejduk.
Slet pozdravil starosta Turnova Tomáš Hocke, který zdůraznil známé peripetie organizace i skutečnost, že přes všechna příkoří Sokol existuje, byli zde i Liberecký hejtman Martin Půta a náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Sokol v Turnově byl založen stejný rok jako v Praze, tedy v roce 1862, budova sokolovny ve Skálově ulici před několika dny oslavila úctyhodných 120 let své existence…

Slavnostní průvod na stadion

Květiny pro Tyrše…

Cvičenci všech generací defilují před zaplněným stadionem

Skladba žen v pozadí s historickou sokolovnou

…prostná mužů

…ženy v samém závěru

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.