POHODOVÉ LETNICE A PŘÍŠTÍ ROK OPĚT STAROČESKÉ TRHY V PARKU

0

V sobotu 26. a v neděli 27. května panovaly teploty atakující tropickou třicítku. V posledních letech to tak je, že na přelomu května a června máme předčasné léto, aby potom kolikrát podzim začal už v srpnu. Poslední květnový víkend je v Turnově již tradičně ve znamení Staročeských trhů. Ty se letos ze známých důvodů – stavba muzea horolezectví, staveniště v dolní části parku u letního kina – nekonaly. Nahradily je Letnice na Dlaskově statku. Do Dolánek o víkendu zavítalo zhruba pět tisíc lidí, čili asi poloviční návštěva, než na trhy v centru města.

Stánky řemeslníků na louce pod Domem přírody

„Za mě opravdu velká spokojenost, jsem ráda, že nebyla přetržena kontinuita. I na Dlaskově statku a v jeho okolí to bylo o řemeslech a setkávání. Návštěvnost sice nebyla tak vysoká, ale na druhou stranu tu vládla opravdu velká pohoda, žádné organizační komplikace, a to ani s parkováním na přilehlých loukách, čehož jsme se obávali,“ hodnotí Eva Kordová, která jako konferenciérka byla u všech uplynulých 24 ročníků Staročeských trhů.

O první hodnocení jsme požádali za pořadatele Vladimíru Jakouběovou, ředitelku Muzea Českého ráje. „Chtěli jsme za zrušené trhy návštěvníkům a řemeslníkům vytvořit náhradní akci. Věděli jsme, že to bude komornější akce ve zcela jiném prostředí, kterou není možné srovnávat s tradičními řemeslnickými trhy. Šlo nám především o to, aby byli návštěvníci a řemeslníci spokojení. Vzhledem k vedru přišlo lidí méně a řemeslníci neměli takové tržby jako ve městě. Na druhou stranu ti naši stálí a osvědčení, kteří k nám jezdí více jak dvacet let, mně říkali, že Turnov je vždycky výjimečný oproti jiným akcí v republice. Takže velká část z nich i tak odjížděla spokojena, většinou to vzali jako pohodový víkend v pěkném a klidném prostředí, někteří stihli i večerní koupání u jezu,“ hodnotí V. Jakouběová. Jak dodává, považuje rozhodnutí uspořádat letos náhradu za Staročeské trhy v podobném duchu za dobré, i když zázemí muzea a Dlaskova statku srovnávat nelze a pro muzejníky byla organizace akce v Dolánkách mnohem náročnější. „Neřešili jsme ale jediný konflikt mezi námi, návštěvníky ani řemeslníky, a to je z praxe předešlých let výjimečné a není to jen o menším počtu lidí. Navíc nám neskutečně přálo počasí, byť třeba někoho ze starších lidí či rodiny s malými dětmi v kočárcích vedro od návštěvy odradilo. Namístě je třeba poděkovat všem pořadatelům, Agru Český ráj a paní Hejdukové za poskytnutí pozemků a za spolupráci, velké poděkování patří i hasičům z Bukoviny.“

A Staročeské trhy 2019? „25. ročník bude zase na svém místě ve městě. Bude to necelý měsíc před otevřením muzea horolezectví, takže k dispozici bude již pro druhou scénu i atrium muzea. Co začíná vypadat jako problém, jsou kvalitní řemeslníci. Někteří se dali raději zaměstnat a s řemeslem skončili, je bohužel hodně těch, kteří zemřeli a nejsou mladí, kteří by na ně navázali. Některá řemesla už úplně vymizela, výjimkou jsou keramici, tkalci a kováři. Proto chci v nadcházející letní sezoně objíždět kvalitní řemeslnické akce v republice a hledat nové tváře. A přivést je příští jaro do Turnova,“ uzavřela ředitelka muzea.

…pohoda na louce za Rakoušovým sroubkem

…někteří řemeslníci svůj um na místě předváděli

Ředitelka muzea a radní Libereckého kraje K. Vinklátová ocenily další mistry tradiční rukodělné výroby

…s parkováním na okolních lukách nakonec nebyl až takový problém

Stánky na louce pod statkem

….pódium bylo uvnitř statku

Fleret

…podvečerní pohoda a Waldovy Matušky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.