MAGICKÝ TURNOV ANEB VEČERNÍ PROCHÁZKA MĚSTEM

0

Na šest desítek zájemců se sešlo vpodvečer ve čtvrtek 4. července před turnovským infocentrem na náměstí. „Většinou se sejde kolem třiceti či pětatřiceti lidí, jednou přišla asi desítka zájemců. Ještě nikdy za dobu pořádání této akce se ale nestalo, že by nepřišel nikdo. Takže z tohoto pohledu se první letošní Magický Turnov opravdu vydařil,“ komentuje pracovník informačního centra Miroslav Hloušek, který s turisty v létě po setmělém městě chodí již sedm let.

Zájem o večerní procházku městem mají i místní, tentokrát tvořili možná až polovinu příchozích. Z infocentra se výprava přes dvě zastávky, na kterých se účastníci dozvěděli informace z historie města, přesunula do Uličky řemesel pod radnicí, kde se jich ujaly nájemkyně jednotlivých uměleckých dílen, které navazují na místní kamenářskou a šperkařskou tradici. „Vždy po cestě se snažím krátce přiblížit naše město, které založili Havel z Lemberka a Jaroslav z Hruštice, což byli i přes rozdílnost jmen bratři. Ukážeme si také třeba Jiráskovu ulici, která byla dříve Perníkářská. Bývala to slavná ulička, perníkářství se ale v Turnově neudrželo a tato tradice se později rozvinula v Pardubicích. Snažím se vždy vybírat takové drobné zajímavosti z historie, které třeba návštěvníkům utkví v paměti,“ přibližuje Hloušek.

Letos bohužel na cestě z Uličky řemesel do Muzea Českého ráje, do expozice Luminiscence, pořádně sprchlo, tak vše proběhlo ve větším chvatu. Expozice Luminiscence ve sklepení muzea je velmi působivý návštěvnický cíl, skromně osvětlené sklepení s různě světélkujícími předměty má svoji atmosféru. Poslední zastávkou byla synagoga v Krajířově ulici, kde zájemci poseděli a zaposlouchali se do dávné i nedávné historie místa za svitu svící.

Příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch organizuje o prázdninách ještě jeden Magický Turnov, který se uskuteční 1. srpna.

…před infocentrem

…procházka městem

Ulička řemesel

…expozice Luminiscence

…synagoga

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.