JEDENATŘICET ŽÁKŮ A STUDENTŮ FOTOGRAFOVALO SVÉ MĚSTO

0

Žáci turnovských základních a studenti škol středních se zapojili do fotografického projektu „Jeden den v Turnově“. O co šlo? V průběhu jednoho jediného dne postihnout pokud možno co nejširší oblasti života města. Výsledkem bude soubor fotografií, který bude zajímavý pro současníky, protože na město se svýma očima dívají  -náctiletí, ale zajímavý bude také pro budoucí generace. „Vaše práce určitě nezapadne, to vám mohu slíbit. Budeme s fotografiemi pracovat, soubor se stane součástí městské kroniky za letošní rok, půjde o hodnotný vzkaz příštím generacím,“ řekla na setkání s účastníky projektu odborná pracovnice Muzea Českého ráje Alžběta Kulíšková, která je současně i kronikářkou města. Den „D“, čili vlastní fotografování, proběhl v úterý 23. září.

Žáci ZŠ ve Skálově ulici si vybrali téma „běžný život ve městě“. Dvě skupiny dětí Turnovem prošly křížem krážem, fotografovalo se i v obou budovách školy. Zúčastnili se tito žáci: Jan Votrubec, Tereza Hanlová, Veronika Sehnalová, Barbora Hyková, Adéla Jirkovcová, Štěpán Galle a Pavel Daníček. „Odpovědným“ učitelem byla Jana Knížová. „Nikoho jsme do účasti nenutili, původní představa byla, že se do projektu přihlásí maximálně tři čtyři žáci, nakonec jich byl dvojnásobek a zájem měli ještě i další. Tak doufám, že se nám poměrně náročné téma podařilo dobře zpracovat,“ uvedl za své žáky ředitel školy Michal Loukota.

201409262138_rep_142_014_jdt

Žáci ZŠ v ulici 28. října fotografovali kostely, hřbitovy, náměstí a atmosféru ve vlastní škole. Fotoreportéry byly tyto dívky: Eliška Tomsová, Tereza Židů, Sarah Pekařová, Natálie Kolombová, Veronika Votrubcová, Kristýna Bursová a Marie Mašínová. Odpovědným učitelem byl Pavel Jirman. Podle něho je projekt zajímavý z několika úhlů. Donutí děti víc se dívat kolem sebe a současně přemýšlet, co a jak by měly fotografovat. Díky zpracování fotografií žáci také nahlédli do tajů fotografického postprocesu. „Myslím, že by bylo dobré se fotografování věnovat i v hodinách výtvarné výchovy. Dnes díky mobilům fotografují všichni a málokdo o tom něco ví,“ doplnil Jirman.

201409262139_rep_145_014_jdt

Žáci ze ZŠ v Žižkově ulici si vybrali poměrně náročné téma úřadů ve městě, dopravy a atmosféry ve vlastní škole. Zúčastnili se tito žáci: Pavel Kukla, Tadeáš Láska, Nikol Tučková, Bohdana Popových a Anna Langrová. Odpovědným učitelem byl Pavel Trojan. „Moc se nám to líbilo, podívali jsme se do míst, kam se jinak nepodíváme, mně se nejvíc líbilo na služebně městské policie, kde jsme viděli městský kamerový systém,“ hodnotil deváťák Pavel Kukla. Žáci fotografovali na radnici, kde je provedl starosta města, v muzeu, kde se podívali i do depozitářů a jinak nepřístupných prostor, vyzkoušeli si, jak vzniká snímek na občanský průkaz či do pasu ad.

201409262138_rep_143_014_jdt

Tři studentky gymnázia se rozdělily a každá se pokusila zpracovat poměrně náročné téma sama. Michaela Faktorová fotografovala ve třech mateřských školách, Denisa Islová zpracovala téma nádraží a dopravní terminál a Kristýna Anežka Poláková fotografovala opuštěné objekty, graffiti, ale i třeba Karla Schwarzenberga, který byl ten den na besedě se studenty školy. Odpovědným učitelem byla Elen Tehníková. „Bylo to pro mě ohromně cenné, ve všech třech mateřských školách mě báječně přijali jak učitelé, tak také děti, jedna holčička mě dokonce s foťákem namalovala,“ sdělila své zážitky Michaela Faktorová, která navštívila novou Waldorfskou mateřskou školu v Hruborohozecké ulici, školku v zámečku v Bezručově ulici a stacionář Sluníčko u nádraží.

201409262139_rep_147_014_jdt

Studenti SUPŠ Turnov se věnovali tématům sobě blízkým, jako jsou památky ve městě a umělecká díla, sochy, domy, zajímavá zákoutí, ale třeba i školní dílny. Do projektu se zapojili pod vedením Evy Jiřičkové studenti: Veronika Dusilová, David Mirvald, Jasmína Jáňová, Pavlína Macková, Bianca Pivoňková a Václav Mach. „Studenti naší školy mívají na věci kolem sebe rádi svůj názor, já jsem přesvědčená, že tomu tak bude i v případě pohledu na Turnov,“ uvedla Eva Jiřičková.

V případě Střední zdravotnické školy to logicky bylo téma zdravotnictví a sociálních věcí. Bohužel z důvodu nemoci nakonec fotografovala jediná studentka Adéla Jandejsková. Fotografovala v Panochově nemocnici a v domově důchodců.

Dva studenti Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy si vybrali téma školní cvičné kuchyně a dopravy ve městě. Fotografovali studenti 4. ročníku oboru Hotelnictví Jan Burda a Veronika Zámková.

Výsledný soubor bude součástí fotografické přílohy kroniky města pro rok 2014 a bude veřejně představen. Výsledky budou poprvé k vidění v rámci besedy k výstavě fotografií autora tohoto příspěvku v Kamenářském domě (areál Muzea Českého ráje) v pátek 3. října od 17.00 hodin.
Akce probíhá pod záštitou starosty města Ing. Tomáše Hockeho. Zvláštní poděkování patří ředitelům turnovských základních a středních škol. Bez jejich podpory by se do projektu jejich žáci a studenti těžko mohli zapojit.

Další fotografie najdete na Facebooku TvA – ZDE.

201409262139_rep_144_014_jdt

201409262139_rep_146_014_jdt

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.