28. ŘÍJEN V KARLOVICÍCH A V TURNOVĚ

0

Dvě akce spojené s 90. výročím vzniku naší republiky si na Turnovsku zaslouží malé ohlédnutí. Akce to byly různé a přesto podobné. Byly oslavou vzájemné pospolitosti a pevných bodů v dějinách, které za uplynulé století tolik střední Evropu poznamenaly. „Sejdeme se zase za deset let, někdo u stého výročí republiky bude, někdo už ne, ale věřme, že Česká republika u toho bude určitě!“ zaznělo s jistotou v úterý 28. října.

n200810301010_rep_295_08_rijenSympatické setkání obyvatel obce se uskutečnilo v Karlovicích – Svatoňovicích, kde byla veřejnosti předána zdařilá plastika akademického sochaře Jiřího Nováka, který žije a tvoří ve svém venkovním ateliéru pod hruboskalským zámkem. „Před mnoha lety se ke mně dostala časem a nepřízní osudu poznamenaná socha Piety, se kterou již nešlo nic udělat. Ulámané ruce, hlava, nevratně poškozené další části… Napadlo mě, že by vlastně mohla být symbolem prolínání různých epoch,“ přiblížil Novák. Umělec sochu umístil na nový podstavec a kolem ní instaloval tři mohutné pískovcové „věže“, které Pietu chrání a současně vzhlížejí k nebi. A protože plastika stojí na místě, kde snad dříve bývala malá kaplička, propojuje svoji novou existenci se vzkazy předků…

n200810301011_rep_296_08_rijenJak při slavnostním aktu připomněla starostka Vlasta Špačková, místu se říká Posvátnice. „Kroniky říkají, že tu v minulosti stály domy na pozemku záduší přáslavického, na půdě posvátné. U plastiky jsme vysadili Rohanův buk, na jaře tu budou lavičky, na Velikonoce bude plastika vysvěcena. Rádi bychom ještě udělali probírku blízkého lesíka, protože z tohoto místa jsou krásné pohledy na Trosky,“ přiblížila starostka. A že Pan sochař dílo věnoval obci zdarma, jen umocňuje duchovní rovinu místa. Se samotnou instalací pomohli sponzorsky firmy a jednotlivci z okolí.

n200810301011_rep_297_08_rijen„Přeji si, aby se zde místní i návštěvníci Českého ráje zastavovali, zamýšleli se nad skutečností, že každý z nás je na tomto světě jen na návštěvě a že bez minulosti by nebyla současnost,“ dodala starostka. Potřebu vzájemné pospolitosti, která byla na místě vyjádřena účastí více než padesátky lidí z obce, připomněl také přítomný náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika. „Když na svých cestách krajem a při setkáních s lidmi vidím nadšení, se kterým i v malých obcích vznikají nové stavby, ale i místa duchovní podobná této plastice, věřím, že naše budoucnost není zahalena do pochybností a negace toho, co jsme dokázali, ale že je pozitivní,“ uvedl Zika ve zjevné narážce na předvolební kampaň krajských voleb a její výsledky…

Kudy k Posvátnici? V Karlovicích naproti „Bowlingu“ odbočte vlevo, projeďte obcí, pokračujete na Svatoňovice, kterými opět projedete a těsně před křižovatkou na Roudný a Volavec jste na Posvátnici. Plastiku nemůžete minout, symbol prolínání času a lidských osudů stojí za to!

n200810301011_rep_298_08_rijenDruhou akcí 28. října je setkání v turnovském Kulturním centru Střelnice. Zde proběhl slavnostní večer k výročí republiky, spojený s předáváním ceny obce (čestné občanství letos uděleno nebylo). Na cenu obce byli nominováni: ředitel ZŠ ve Skálově ulici Roman Mareš (za uspořádání oslav 100. výročí školy), duchovní Petr Boudný z Jednoty Bratrské (za pořadatelství týdne s dětmi amerických vojáků ad.), malířka a ilustrátorka Vlasta Matoušová, přední odborník na flóru a faunu Českého ráje Zdeněk Mrkáček a I. Turnovská chráněná dílna, která vznikla vloni a která zaměstnává lidi s hendikepem. Právě jí zastupitelé rozhodli cenu udělit. Od letošního léta má dílna již dvě provozovny, jednu v centru Turnova u firmy Crytur, druhou v Příšovicích. Zaměstnává zhruba dvacítku osob, které by jinak neměly šanci zaměstnání získat. Podle Františka Stillera, předsedy občanského sdružení „1. Turnovská chráněná dílna“, bude částka 100 tisíc Kč, která je k ceně obce předávána, použita na zlepšení zázemí dílny.

V rámci slavnostního setkání připomněla starostka města Hana Maierová historické souvislosti vzniku republiky, které potom výborným způsobem názorně přiblížili žáci ZŠ ve Skálově ulici ve spolupráci s Taneční a pohybovou školou ILMA. „Pásmo na téma historických osmiček v historii České republiky a jejich souvislostech v dějinách našeho města již žáci předvedli při jarních oslavách 100. výročí školy. Nyní jednotlivé výstupy oživili tanečníci z ILMY a vzniklo výborné představení, které by si zasloužilo, aby ho viděly například děti v rámci výuky dějepisu nebo občanské nauky,“ uvedla starostka.

n200810301012_rep_299_08_rijen

n200810301012_rep_300_08_rijen

n200810301013_rep_301_08_rijen

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.