VELKOPÁTEČNÍ PAŠIJOVÉ HRY NA VALDŠTEJNĚ

0

Na 150 lidí si nenechalo i přes velmi chladné počasí ujít v pátek 7. dubna odpoledne pašijové hry, které se vůbec poprvé uskutečnily na Valdštejně. Pro hrad je to na úvod sezony první návštěvnicky úspěšná akce.

Divadelní představení „O nejslavnějším zmrtvýchvstání“ originálním způsobem nastudoval soubor ZKUS Malá Skála. Autorem této pašijové hry je ostravský dramatik, pedagog a laureát Ceny divadelní kritiky z roku 2017 Tomáš Vůjtek. Velké téma ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání se v podobě tzv. pašijových her do našeho regionu vrátilo před pěti lety právě díky zmíněné partě ochotníků z Turnova, Semil, Železného Brodu a Malé Skály (na titulním snímku). V pátek 7. dubna představení sehráli hned třikrát. Dopoledne v kostele sv. Heleny v obci Krásný Les u Frýdlantu v Čechách, odpoledne na Valdštejně a vpodvečer v Malé Skále u Boučkova statku.

Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista. Je prvním dnem takzvaného velikonočního tridua. Následuje po něm Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. V lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami, údajně se otevírají hory a vydávají poklady.

Snímky z Valdštejna, odpoledne 7. dubna

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.