MINISTRYNĚ PŘIVEZLA DOTACI NA ALZHEIMER CENTRUM

0

V předvečer mezinárodního den seniorů zavítala v neděli 1. října dopoledne do turnovského Domova důchodců Pohoda ministryně práce a sociálních věcí ČR a také místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová. Seniorům přivezla příslib zvýšení důchodů od příštího roku o 475 Kč, městu Turnov a Zdravotně sociálním službám (ZSST) jednu opravdu velkou novinu: Žádost o dotaci na výstavbu nového Alzheimer centra v rámci domova důchodců byla potvrzena, v nejbližší době město obdrží podrobnosti!

Paní ministryně se setkala s obyvateli domova důchodců

„Celkový objem prostředků, které se v tomto dotačním titulu rozdělovaly, byl 400 milionů korun, a to ještě v programu, kde nám opakovaně ministerstvo financí do rozpočtu navrhovalo částku pouhých 20 milionů, což stačí tak na výměnu oken u většího domova důchodců. Každý rok jsme museli bojovat o zvýšení této sumy, protože celkový objem požadavků je na úrovní tří miliard,“ řekla ministryně. Jak doplnila, je u nás spousta domovů důchodců umístěných na starých zámcích bez větší modernizace, nebo jsou domy třicet čtyřicet let staré a potřebují minimálně zateplení. „V každém kraji mohly být podpořeny asi dva tři projekty. V Libereckém kraji dotace půjde do domova důchodců na Františku v Liberci na nový výtah, a na výstavbu Alzheimer centra v Turnově,“ doplnila Michaela Marksová.

Podle místostarostky Turnova Petry Houškové má město připravenu studii nového centra, které by mělo volně navazovat na stávající domov důchodců. Centrum by v režimu tzv. uzavřeného oddělení mělo mít 24 lůžek, celkové odhadované náklady na stavbu jsou 42 milionů Kč. „V tuto chvíli ještě neznáme přesné podmínky, nevíme ani, jestli byla dotace přiznána v plné výši, což by mělo být asi 70 procent nákladů, nebo je to méně, což je důležité, protože zbytek musí dofinancovat město ze svého rozpočtu,“ uvedla místostarostka. Potřebnost tohoto zařízení je tu podle ní velká, někteří zájemci o pobyt v domově důchodců musí být odmítáni právě proto, že se nejedná o uzavřené oddělení pro nemocné s touto diagnózou.

…každý senior od ní dostal dárek

Jak doplnil ředitel ZSST Jaroslav Cimbál, situace v péči o tyto dlouhodobě nemocné se v regionu trochu za poslední období posunula, připravuje se výstavba dvou center pro lidi s Alzheimerem ve Vratislavicích a v Lomnici nad Popelkou, v obou případech půjde nicméně o soukromá zařízení, kde se dá očekávat poměrně vysoká spoluúčast pacientů.

Otázkou bude také další navýšení nákladů na provoz sociálních služeb, resp. nového centra. Město je na špici v regionu co do financování sociálních služeb, letos ze svého rozpočtu do této kapitoly přispívá částkou 12,3 mil. Kč, v návrhu na příští rok je již 16 milionů, protože je nutné počítat se zákonným navýšením platů personálu a dodnes nikdo nezná výši státní dotace. „Vše se nyní bude odvíjet od konkrétních čísel, musíme vědět výši přiznané dotace na výstavbu centra a harmonogram, dokdy by mělo centrum stát, abychom vše stihli. Budou se k tomu také muset vyjádřit zastupitelé města, což by mělo být již na říjnovém veřejném zasedání,“ uzavřela Petra Houšková.

(Na titulním snímku ukazuje místostarostka Houšková paní ministryni místo, kde by mělo nové centrum stát, na fotografii jsou ještě ředitel ZSST Jaroslav Cimbál a městský a krajský zastupitel Tomáš Hudec.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.