LIDÉ VZALI OHRAZENICKOU VODÁRENSKOU VĚŽ „ÚTOKEM“

0

Přes pět stovek lidí za dvě hodiny dopoledne v sobotu 25. března. Takový byl zájem o prohlídku a vyhlídku z ochozu věžového vodojemu v Ohrazenicích, který je viditelnou dominantou regionu prakticky ze všech směrů.

„Byla to v pořadí desátá prohlídka pro veřejnost, kromě toho tady děláme prohlídky i pro zájemce, kteří se předem objednají. Tentokrát byl ale zájem zdaleka nejvyšší. Před věží se tvořila fronta. Zájem nás samozřejmě moc těší, na druhou stranu prostě kapacita schodiště a horního ochozu neumožňují, aby šli nahoru všichni najednou, tak se za čekání omlouváme,“ přibližuje Milan Hejduk, ředitel Vodohospodářského sdružení Turnov.

Pracovníci VHS na místě pro příchozí připravili krátký program, seznámili je s problematikou vodárenství, s technologií zdejšího vodojemu, odpovídali na mnoho konkrétních otázek kolem provozu, kapacit zdrojů pitné vody na Turnovsku, samozřejmě se dotazy dotkly i ceny vodného a stočného. Vstup byl zdarma.

„I když místní lidé tvořili většinu návštěvníků, tak mě překvapilo, že návštěva vodárenské věže stála za to přijet i lidem třeba z Hradce Králové, Jaroměře, Liberce, Jablonce či Mladé Boleslavi. Je pravdou, že se nám podařilo postavit výjimečné dílo, takovouhle věž hned tak jinde v republice nenajdete. Proto na pozvánku slyšelo tolik lidí i ze vzdálenějších míst. Hodně místních už tu bylo, a to je potom nejvděčnější, že to řeknou v rodině a svým známým, že návštěva stojí opravdu za to,“ dodal Hejduk.
VHS Turnov ohrazenickou vodárenskou věž pro veřejnost otevírá zhruba třikrát v roce, letos v hlavní turistické sezoně budou prohlídky věže zahrnuty i do nabídky Turnovského léta, takže bude příležitostí k návštěvě víc.

Věžový vodojem v Ohrazenicích byl postaven jako součást rekonstrukce dvou stávajících zemních vodojemů v areálu a výstavby a rekonstrukce vodovodních řadů až do průmyslové zóny Vesecko. Stavba probíhala v letech 2018 a 2019, nový vodojem byl uveden do provozu na podzim 2019 a zkolaudován v lednu 2020. Stavba věžového vodojemu získala cenu „Vodohospodářská stavba roku 2020“. V roce 2019 byla mezi finalisty na stavbu Libereckého kraje, zde získala ocenění za druhé místo v hlasování veřejnosti.

Vodojem je vysoký necelých 30 m (přesně 27,5 m), akumulace vody je 150 m³. Vodojem zásobuje pitnou vodou výše položenou zástavbu v Ohrazenicích a průmyslovou zónu Vesecko. Je v majetku Vodohospodářského sdružení Turnov, provozuje ho společnost SčVK.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.