CYKLISTÉ VYRAZILI NA VYJÍŽĎKU JAKO ZA STARÝCH ČASŮ

0

V pondělí 8. května odpoledne se ve všeňském areálu Kopanina sešlo na čtyři stovky cyklistů na tradičním jarním setkání, letos již 17. ročníku Haškovy velocipiády. Oči všech hleděly hlavně k nebi, kde se stahovala černá mračna, nakonec ale pozitivní energie účastníků mraky rozehnala a zůstal jen chladný vítr, tak charakteristický pro letošní jaro. Tradiční jarní vyjížďce vedoucí ze Všeně do Ždáru, Ploukonic a zpět tedy nic nestálo v cestě.

„Letos přijelo asi 15 cyklistů na vysokých kolech, dalších historických kol starých 50 a více let jsme napočítali asi padesát. Raritou je vysoké kolo vyrobené roku 1870 s řetězovým pohonem zadního kola,“ přibližuje Jiří Amler, jednatel pořádajícího Klub cyklistů seniorů Všeň. Jak doplnil, historicky nejstarším kolem, jehož majitel na Všeň přijel v minulých ročnících, bylo dřevěné kolo z roku 1842. „Nebylo to ale kolo, jak ho známe dnes, ale spíš jen takové odstrkovalo,“ vysvětluje Amler. Na Všeni pravidelně vítají i zahraniční účastníky, mj. z Belgie, Holandska či Polska. Na setkání přijíždějí s naleštěnými skvosty lidé z celé republiky, z velké části i v dobovém oblečení, což tomuto setkání dává výjimečnou atmosféru.

Cyklistický klub seniorů byl ve Všeni založen na počátku devadesátých let. U jeho vzniku byla parta nadšenců v důchodovém věku. Začalo to pořádáním výletů a pokračovalo vyhlášeným cyklistickým plesem a první velocipiádou, která se uskutečnila v roce 2001 na hřišti v Ploukonicích. Jak začalo přibývat účastníků, akce se přesunula do přírodního areálu Kopanina v horní části Všeně.

Velocipiáda je také poctou Otakaru Haškovi, který na Všeni vyráběl v malé dílně jízdní kola za první republiky. Dodnes jezdí, i v letošním pelotonu jich prý byla nejméně dvacítka. Přestože dnes jde spíše o opečovávanou raritu, nejsou výjimkou ani lidé, kteří kolo tohoto výrobce používají ke každodenní dopravě.

(Další snímky najdete v albu na FB TvA – ZDE.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.